Szépirodalmi Könyvkiadó(Budapest)
Kiadói egészvászon sorozatkötés
, 545 oldal
Déry Tibor munkái
19 cm x 13 cm
2023-05-28 20:00
[Budapest], 1971, Szépirodalmi Könyvkiadó (Kossuth nyomda, Bp.), 545 p. + [1] p. + [1] t.: ill.
Szerző által aláírt példány. Déry Tibor Munkái c. sorozatban (számjelzés nélkül) megjelent mű.
Ítélet nincs. Írta: Déry Tibor.
A címlap hátoldalán a szerző, Déry Tibor tollal beírt, jól olvasható aláírása látható.
A szerző fekete-fehér portréjával illusztrált, valamint tartalomjegyzékkel kiegészített kiadás. A borító-, kötésterv és tipográfia Pintér László munkája. A szerző portréját Balla Demeter készítette. Nyomtatta a Kossuth nyomda, Budapesten.
Kiadói egészvászon sorozatkötésben lévő példány feliratos címfedéllel, aranyozott feliratos könyvgerinccel, kiadói előzéklapokkal, néhány foltos lappal, hiánytalan állapotban, több színnel feliratozott, fülszöveges, több helyen javított, kiadói borítófedélben.
A szerző, Déry Tibor (Budapest, 1894. október 18. – Budapest, 1977. augusztus 18.) író, költő, műfordító. Írói pályája az 1910-es években indul, számos írása megjelent a "Nyugat" lapjain. "Lia" című kisregényével elnyerte az "Érdekes Újság" irodalmi pályázatát. Az első világháború után, 1918-1919 fordulóján a Kommunista Párt tagja lett. A Magyarországi Tanácsköztársaság idején beválasztották a Tanácsköztársaság Íródirektóriumába. A Tanácsköztársaság bukását követően Bécsbe emigrált és a "Bécsi Magyar Újság" munkatársa lett. Szilasi Vilmos segítségével a bajorországi Feldafingba költözött és a bécsi "Ma" és a berlini "Sturm" munkatársaként dolgozott. Később az olaszországi Perugiában megírta "Az óriáscsecsemő" c. művét, ami a magyar avantgárd kiemelkedő és meghatározó darabja. 1934-ben Bécsben részt vett a Schutzbund felkelésében, s elkezdte írni "A befejezetlen mondat" c. monumentális regényét, amit 1937-ben fejezett be, de csak sokkal később egy évtized múlva jelenhetett meg. 1956 júniusában a Petőfi köri sajtóvitában a pártvezetést egyoldalúan bíráló felszólalása után kizárták a pártból. 1956–1957 telén a Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány ellen lépett föl, ezért 1957-ben kilencévi börtönbüntetésre ítélték. Büntetését 1961-ben felfüggesztették és, majd teljes amnesztiát kapott. 1963-ban egy színvonalas novellagyűjteménnyel (Szerelem) térhetett vissza a magyar irodalmi életbe. A nyarakat a balatonfüredi Tamás-hegyi házában töltötte. Regényeire az intellektuális feszültség, a finom lélekábrázolás, a letisztult irodalmi stílus jellemző. Költészetét a finom áthallások, a meditatív hangulatok, a mély humánum jellemzi.
Indulás 1967. augusztus 16-án
Indulás 1967. augusztus 16-án
Még csak augusztus közepén tartunk, a nyár delelőjén, de már lában előtt, a földön itt-ott egy-egy korhadó levél: mintha a testemből váltak volna ki. Kitüremkednek a bőröm elől, a körmöm alól, a szívem alól, s lehullanak a keskeny, kavicsos ösvényre házunk előtt. Hallom zörgésüket, egy-egy elhasznált lélegzetemet. Az ösvény egyik hajlatában, a kisebbik üvegveranda mögött, cserépben egy virágzó leander áll, a túlsó végén néhány tő mályvarózsa, de már lemetszve: itt adatott meg sétálnom ma, 1967. augusztus 16-án, csöndes napsütésben, feleúton lemerülve nagy gesztenyefánk árnyékában, tíz lépés után kibukva belőle. Jobb kézről a pázsiton a fűnyírógép s mellette az öntöző bizonyítja, hogy még aránylag jó erőben vagyok, sikerült is átmentenünk a gyepet a négy hónapja tartó aszályon. Az éjjel ugyan azt álmodtam, hogy eltemettek, de jólesett, bal oldalamra fekhettem, mint az ágyamban.
A kavicsos ösvény mentén, két egymást felváltó félkörben egy-egy ágyás zinniákkal, s rövid és hosszú szárú büdöskékkel, melyek pillanatonként diadalmasan robbannak a napsütésben. S mélyen alattuk a Balaton, ugyancsak félkörben. Szerelmem, újra megtalált otthonom, Nyár, nem illő, hogy elhagysz. A félig-meddig elmeszesedett agysejtek vaksin hunyorogva farkasszemet néznek a múlttal, már csak a jelen maradt meg számukra. Ami azon túl van, azok a félkörök üresek. Ide-oda járkálván a leander és a mályvák között, sőt azon túl a krisztustövisekig, ahonnét a sövény fölött ellátni az arácsi katolikus templomra, az öregség - noha korhadt levelek válnak le nyelvéről - még meg tud kapaszkodni két csontos kezével annak a káposztalepkének az ívében, mely most himbálódzik el az orra előtt, s lobogó ingujjakkal és szétszórt kevés hajával még utána is úszik az üvegveranda irányában. Ne kutassuk, hogy meddig! Tudvalevő, az élet rövid.
Leütési ár:
27.500 Ft
Licitek száma: 60