Styron, William: Nat Turner vallomásai (Göncz Árpád által dedikált példány)
William Styron
Osztovits Levente
Göncz Árpád
Kretzói Miklósné
Európa Könyvkiadó(Budapest)
Kiadói egészvászon kötés
, 471 oldal
19 cm x 13 cm
2023-05-28 20:00
Budapest, 1969, Európa Könyvkiadó (Pécsi Szikra Nyomda), 471 p. + [3] p.
Fordító által dedikált példány. Első magyar nyelvű kiadás. Nat Turner vallomásai. Írta: William Styron. Fordította: Göncz Árpád.
A címlapon a fordító, Göncz Árpád tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "I.-nek őszinte barátsággal Göncz Árpád 1969. szept.".
A védőborító és a kötésterv Görög Júlia munkája. A szöveget az eredetivel egybevetette: Kretzói Miklósné. Ajánlással és a szerző megjegyzésével kiegészített kötet. Nyomtatta a Pécsi Szikra Nyomda.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány feliratozatlan, fekete-fehér illusztrációval ellátott címfedéllel, feliratos könyvgerinccel, kiadói előzéklapokkal, hiánytalan, jó állapotban, két színnel feliratozott, illusztrációval ellátott, fülszöveges, kiadói borítófedélben.
A kötetet dedikálta, Göncz Árpád (Budapest, 1922. február 10. – Budapest, 2015. október 6.) író, műfordító, államférfi. A Magyar Köztársaság elnöke (1990-2000). Regényei, kisregényei, novellái, színdarabjai és tanulmányai mellett a fordítói munkássága is jelentős. Legismertebb és legjelentősebb fordítása: J. R. R. Tolkien A Gyűrűk Ura című regényciklusa. "...a történet 1831-be visz bennünket vissza, amikor az Egyesült Államok Virginia államában fellázadtak a négerek, s egy hetvenöt tagú csoportjuk napokig rettegésben tartotta a környéket, lemészárolva minden fehér embert, aki csak a kezükbe került. Számtalanszor megírták már az amerikai négerek súlyos helyzetéből eredő problémákat, ezután is írnak még erről bizonyosan sokat, hiszen a kérdés fájdalmasan időszerű; ennek a regénynek azonban - hála Styron rendkívüli írói tehetségének - több a mondanivalója, tágabb a kisugárzása; a múlt századi lázadást írja le, a lázadók vezérének vallomásából azonban a magunk számára vonhatunk le tanulságot, létezésünk mai kérdéseire találhatunk választ. Ezért izgalmas ez az olvasmány, ez okozhatja, hogy néhány évre az amerikai siker után a világ több nyelvére lefordították és kiadták..." - írta a műről a Híd c. lap (bn. - 1970. március 01./34. évfolyam/3. szám).
1831-ben egy néger rabszolga, Nat Turner, az Egyesült Államok Virginia államában hetvenedmagával föllázadt, lemészárolt több tucat fehér embert, és három napig rettegésben tartották a környéket. De Nat Turner kezéhez csak egy ember vére tapadt, szerelmét, a fehér Margaret Whiteheadet ölte meg.
Ez volt az észak-amerikai néger rabszolgaság történetének egyetlen jelentős lázadása. Nat Turnert elfogták, halálra ítélték, kivégezték. Mi lakott Nat Turner lelkében? Hogy jutott idáig? Milyen ember volt Nat Turner, a prédikátor, aki Isten igéjével vezette rohamra lázadó négereit?
Erre keres feleletet William Styron, a Virginiában született világhírű amerikai regényíró (Házam lángra gyullad című regényét a magyar olvasók is jól ismerik), mikor a siralomházban Nat Turnert önmagával, önmaga emlékeivel és lelkiismeretével szembesíti.
Nat Turner végiggondolja életét, s az olvasó előtt kibontakozik a korabeli Amerika széles körképe, egy emberi lélek ismeretlen mélye. De a regényből nemcsak a múlt, a jelen is kirajzolódik. Talán ez az oka, hogy a regényt a fehér fajgyűlölők és a néger fanatikusok egyaránt ádáz haraggal támadják. S talán ez az oka, hogy a könyv immár két esztendeje járja világszerte diadalútján. Becsületes választ keres az elnyomottak és az elnyomók vitájára, híven ábrázolja a kor talán legnehezebb problémáját, s fölvillantja előttünk a remény sugarát: az emberek közt nincs áthághatatlan akadály, s az áldozat, Nat Turner és meggyilkolt szerelme, a fehér Margaret Whitehead áldozata sem volt hiábavaló.
Leütési ár:
4.100 Ft
Licitek száma: 14