Kosztolányi Dezső: Négy fal között (aláírt, számozott példány)
Versek
Kosztolányi Dezső
Tevan
(Békéscsaba)
Kiadói varrott kemény papírkötés
, 61 oldal
23 cm x 15 cm
2023-02-26 20:00
Békéscsaba, é. n., Tevan (Tevan Nyomda és Könyvkiadóvállalat, Békéscsaba), 61 p. + [3] p.
Szerző által aláírt példány. Számozott, bibliofil kiadás. Négy fal között. Versek. Írta: Kosztolányi Dezső.
Az előlap előtti lapon, a számozás alatt a szerző, Kosztolányi Dezső tollal beírt, jól olvasható aláírása látható.
"Ebből a könyvből száz számozott példány készült a költő aláírásával". Ez a 18. számú példány.
Harmadik kiadás. A verseskötetet a Tevan Nyomda és Könyvkiadóvállalat nyomtatta Békéscsabán.
Kiadói varrott kemény papírkötésben lévő példány feliratos címfedéllel, feliratozatlan, könyvkötő által pótolt vászon könyvgerinccel, amatőr módon belülről megerősített kivitelben, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője, Nemeskosztolányi Kosztolányi Dezső (Szabadka, 1885. március 29. – Budapest, 1936. november 3.) író, költő, műfordító, kritikus, esszéista, újságíró, a Nyugat első nemzedékének kimagasló formaművésze, a XX. századi magyar széppróza és líra egyik legnagyobb alakja. A gimnáziumot Szabadkán kezdte, de Szegeden érettségizett. Első írását a "Budapesti Napló" közölte. A budapesti egyetem magyar-német szakán folytatta tanulmányait. 1904-ben beiratkozott a bécsi egyetemre, ahol Hegel filozófiájáról, Grillparzerről és Schillerről hallgatott szemináriumokat. Írásait a "Szeged és Vidéke", a "Bácskai Hírlap", a "Budapesti Napló" közölte. "A Hét" rendszeresen publikálta verseit, műfordításait és kritikáit. A kommün bukása után az "Új Nemzedék" c. szélsőjobboldali lapnál helyezkedett el. Rákosi Jenőt Kosztolányi követte a Magyar PEN Club elnöki tisztségében. Halálának évében a "Nyugat" különszámmal adózott emlékének, amelyben Babits Mihály rehabilitálta fiatalkori barátját és művésztársát. A "Négy fal között" verseskötet 1907-ben jelent. A mű tízéves évfordulóján, 1917-ben a szerző a Tevan Kiadó felkérésére újraszerkesztette a remek verseskötetet.
Lámpafény
Ó lámpafény, oly szép vagy, méla, halvány,
Mint a beteg ajkán a bús mosoly,
Te vagy, aki a napnak alkonyatján
Fáradt szivünkre balzsamot hozol.
Már mint...
Lámpafény
Már mint gyerek láttam, hogy ég a lámpa
Fenn a magasba s néztem ott alant,
Amin a vén bronzcsésze a szobánkba
Szétszórta a rózsás, szelíd aranyt.
Mindig szerettem, mindig véle nőttem,
Később vad éjeken égett előttem.
Hogy szálltam föl, a csillagokra én.
Most tört a lámpám és nincs lámpafény:
Istent kisértő, vágyvillámos éjjel.
Járok kihűlt lámpával, tört cseréppel.
Lámpafény | 5 |
A hídon | 9 |
Öreganyám | 12 |
Clementi-szonáta | 14 |
Halottak napja | 16 |
A magyar paraszt | 18 |
Alföld | 19 |
Kis-Kőrösön | 21 |
Néma vidéki ház | 22 |
Téli alkony | 23 |
Fekete asszony | 24 |
Megállt az óra | 26 |
Egy őrülthöz | 27 |
A sirok vonaglanak | 30 |
Szekerek a holdfényben | 31 |
Én | 33 |
A nagy bérházba történt valami | 36 |
Tűz | 38 |
A bal lator | 40 |
Gyilkosok | 42 |
Vészfék | 43 |
Kérdések | 44 |
Sürgöny | 45 |
A holtak vonatja | 46 |
Útrakészen | 47 |
Álmatlanság | 48 |
Ünnepnapon | 49 |
Járvány | 50 |
Karácsony | 51 |
Húsvét | 52 |
Pünkösd | 53 |
Lefekvés után | 54 |
Budai idill | 55 |
Üllői-úti fák | 60 |