Korabinszky, Joh. Matth./ [Korabinszky János Mátyás]: Atlas Regni Hungariae Portatilis [A metszeteket Berken János és Czetter Sámuel rézmetsző mesterek készítették.]

Atlas Regni Hungariae Portatilis - Neue und vollständige Darstellung des Königreichs Ungarn auf LX Tafeln im Taschenformat/A Magyar Királyság új és teljes ábrázolása 60 térképen, zsebformátumban

Joh. Matth. Korabinszky
Korabinszky János Mátyás
Berken János
Czetter Sámuel
(Bécs) , Korabeli fűzött kemény papírkötés , 60 oldal
Méret: 13 cm x 21 cm
2022-12-18 20:00

Wien, é. n., In Commission bey Schaumburg und Compagnie, 60 t., ill.

Atlas Regni Hungariae Portatilis. / A Magyar Királyság hordozható atlasza. Neue und vollständige Darstellung des Königreichs Ungarn auf LX Tafeln im Taschenformat. /A Magyar Királyság új és teljes ábrázolása 56 térképen, zsebformátumban. Így teljes!. Ein geographisches Noth- und Hülfsbüchlein fürs gemeine Leben von Joh. Matth. Korabinszky. / Egy földrajzi jegyzet- és segédkönyvecske a mindennapokhoz Korabinszky János Mátyástól.
A kötet 60 rézmetszetes táblát tartalmaz, ebből 1 táblán a címlap, 1 táblán az elöljáró beszéd, 2 táblán a városok jegyzéke és a jelmagyarázat található, a további 56 tábla fekete-fehér, Magyarország vármegyéit ábrázoló térképekkel illusztrált. A térképek egy részén a vármegyék címere is feltüntetésre került. A metszeteket Berken János és Czetter Sámuel rézmetsző mesterek készítették. Az előzéklapon tulajdonosi bejegyzés, a címlapon tulajdonosi monogram és tulajdonosi bélyegzés látható.
Korabeli fűzött kemény papírkötésben lévő példány, feliratos, színes, mintás címfedéllel, feliratozatlan, sérült könyvgerinccel, néhány foltos lappal, néhány oldalon ceruzával és tollal készített jelölésekkel, hiánytalan állapotban.
Korabinszky János Mátyás /Johann Matthias Korabinsky/ (Eperjes, 1740. február 23. – Pozsony, 1811. június 13.) könyvkereskedő, térképész. 1759-től Pozsonyban tanított. Az oktatás mellett lakásán leányintézetet hozott létre, ahol növendékeit a szaktárgyakon kívül, a francia és magyar nyelvre tanította. Később nevelői állást vállalt, majd a Landerer szolgálatába állt, ezenkívül könyvkereskedői üzletet is folytatott. 1773-ban a pozsonyi Pressburger Zeitung főmunkatársa lett. Az általa készített Magyarország víz- és természetrajzi térképét van Swieten bárónak ajánlotta fel. Egy bécsi család (Hornpostel család) házi tanítója volt, miközben elkészítette Magyarország kézi atlaszát. Az atlaszhoz egy új Lexikont is írt, ami sajnos kéziratban maradt.

227

Kikiáltási ár:
150.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
322.000 Ft Licitek száma: 22