Gross Arnold emlékkönyve (A fotóművész Szelényi Károly által dedikált példány.)

Gross Arnold
Janikovszky Éva
Szelényi Károly
Móra Ferenc Ifjúsági Könyvkiadó (Budapest) ,
Kiadói fűzött kemény papírkötés , 40 oldal
Méret: 28 cm x 20 cm
ISBN: 963-11-4186-1
2023-02-26 20:00

Budapest, 1985, Móra Ferenc Ifjúsági Könyvkiadó (Kossuth Nyomda, Bp.), [32] p., ill.

Szelényi Károly fotóművész által dedikált példány. Első kiadás. Gross Arnold Emlékkönyve.
Az előzéklap belső oldalán Szelényi Károly fotóművész tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "D. A.-nak, őszinte tisztelettel; Szelényi. 85 október 9.".
Szelényi Károly színes, feliratos fotóival illusztrált kiadás. A kötet az egyes fotókhoz társított aforizmákon kívül szöveges részt nem tartalmaz. Az emlékkönyvet a Kossuth Nyomda nyomtatta Budapesten.
Kiadói fűzött kemény papírkötésben lévő példány, aranyozott feliratos, színes fényképpel illusztrált címfedéllel, feliratos könyvgerinccel, színes, illusztrált kiadói előzéklapokkal, tiszta belívekkel, színes fényképpel ellátott hátlappal, hiánytalan, megőrzött, jó állapotban.
Gross Arnold (Torda, 1929. november 25. – Budapest, 2015. január 22. ) a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Munkácsy Mihály-díjas magyar grafikusművész. A budapesti Képzőművészeti Főiskolán szerzett diplomát 1953-ban. Kiváló mesterei voltak (Hincz Gyula, Kádár György, Konecsni György, Koffán Károly). Ő mégis leginkább Rembrandt és Albrecht Dürer rézkarcait tanulmányozta a Szépművészeti Múzeumban, és sorban alkotta egyedi stílusú, szellemes, ötletes, derűs, humoros, színes rézkarcait. Az 1950-es évek végétől számos egyéni és csoportos kiállítása volt Budapesten és vidéken, 1962-től külföldön is. Részletgazdag rézkarcaival vált népszerűvé. Jellegzetes színezési technikájának köszönhetően minden egyes nyomata különbözik a többitől. Képeit a csodálatos, gyermeki mesevilág jellemzi, ahol az ember eleven része a természetnek. Képeivel szépet, örömet nyújt, egy fantáziavilágot, amiben nincs semmi hátborzongató vagy borús.
Szelényi Károly (Budapest, 1943. április 26. –) fotóművész. Pályáját a műtárgyfényképezés műfajával kezdte, elsősorban művészeti könyvek illusztrátoraként. Több alkalommal elnyerte „Az év legjobb fotóillusztrációja” díjat, 2007-ben kitüntették a Pro Agria díjjal, valamint 2003-ban a Magyar Köztársaság Elnöke kitüntette a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztjével, a műtárgy- és tájképet megjelenítő fotóművészeti munkásságáért, oktató-nevelő tevékenysége elismeréseként.

Talán még a századforduló idején tette le kinőtt játékait a kislány és a kisfiú, akkortájt csinosította szobáját csipkékkel, porcelánfigurákkal az ifjú hölgy, s akkor írták a közhely-bölcsességeket... Tovább

Talán még a századforduló idején tette le kinőtt játékait a kislány és a kisfiú, akkortájt csinosította szobáját csipkékkel, porcelánfigurákkal az ifjú hölgy, s akkor írták a közhely-bölcsességeket a bársonykötésű emlékkönyvekbe.
Azóta kézműipari kordokumentumokká nemesedtek a babák, játékállatok, kis bútorok, épp úgy, mint a drága csipkék, hímzések, porcelánfigurák.
A dísztárgyakat egy mai művész: Gross Arnold gyűjtötte össze, s emelte át változó-visszatérő motívumokként finoman színezett rézkarcainak mesevilágába.
Szelényi Károly a rézkarcokból és a dísztárgyakból csendéleteket komponált, fényképein együtt láthatjuk a valóságos régi csecsebecséket és azok "égi mását" Gross Arnold játékos-nosztalgikus rézkarcain.
Egy kitűnő művész osztja meg velünk alkotóműhelyének titkait az Emlékkönyv lapjain, s szemünk láttára játszik az egymásra rétegződő idővel: az emlékekkel. Vissza
061

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
5.500 Ft Licitek száma: 23