Gross Arnold: Gross Arnold (Gross Arnold egyedi, rajzos dedikációjával ellátott példány)
Sinóros Szabó Katalin
Kristóf Eszter
Gross Arnold
Kratochwill Mimi
Dunakönyv Kiadó Kft.(Budapest)
Kiadói egészvászon kötés
, 158 oldal
27 cm x 24 cm
963-7961-54-2
2022-12-18 20:00
Budapest, 1993, Dunakönyv Kiadó Kft. (Kossuth Nyomda Rt., Bp.), 158 p. + [2] p., ill.
Gross Arnold grafikusművész és Sinóros Szabó Katalin szerkesztő által dedikált példány. Gross Arnold. Szerkesztette és a bevezető tanulmányt írta: Sinóros Szabó Katalin.
Az előlapon a grafikus, Gross Arnold tollal beírt, egyedi rajzillusztrációval ellátott, névre szóló dedikációja olvasható: "K.-né G. E.-nek emlékül Gross Arnold 1993 Karácsony", valamint az előlap hátoldalán a szerkesztő, Sinóros Szabó Katalin tollal beírt, névre szóló dedikációja látható: "B.-nak szeretettel és barátsággal Sinóros Szabó Katalin 1993. Karácsony". Négy nyelvű (magyar, angol, német, olasz) bevezetővel, képaláírásokkal és életrajzzal ellátott kötet. Ez a szövegközti fekete-fehér és színes reprodukciókkal illusztrált, versbetétekkel kiegészített művészeti album a Shell Hungary Kft. kezdeményezésére készült. Fordította: Kristóf Eszter (német-olasz), Sinóros Szabó Katalin (angol). Művészeti terv és tipográfia: Balla Endre. A kötetet nyomtatta a Kossuth Nyomda Rt., Budapesten.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány, feliratos címfedéllel és könyvgerinccel, színes, illusztrált, kiadói előzéklapokkal, tiszta belívekkel, hiánytalan, jó állapotban, a művész színes reprodukciójának fotójával ellátott, fülszöveges, jó állapotú, kiadói borítófedélben. Gross Arnold (Torda, 1929. november 25. – Budapest, 2015. január 22. ) magyar grafikusművész. A budapesti Képzőművészeti Főiskolán szerzett diplomát 1953-ban. Kiváló mesterei voltak (Hincz Gyula, Kádár György, Konecsni György, Koffán Károly). Ő mégis leginkább Rembrandt és Albrecht Dürer rézkarcait tanulmányozta a Szépművészeti Múzeumban, és sorban alkotta egyedi stílusú, szellemes, ötletes, derűs, humoros, színes rézkarcait. Az 1950-es évek végétől számos egyéni és csoportos kiállítása volt Budapesten és vidéken, 1962-től külföldön is. Részletgazdag rézkarcaival vált népszerűvé. Jellegzetes színezési technikájának köszönhetően minden egyes nyomata különbözik a többitől. Képeit a csodálatos, gyermeki mesevilág jellemzi, ahol az ember eleven része a természetnek. Képeivel szépet, örömet nyújt, egy fantáziavilágot, amiben nincs semmi hátborzongató vagy borús.
Nem holmi olcsó aktualizálás íratja le velünk a döntő meghatározást Gross Arnold életművéről, mikor azt mondjuk: ez az egész életmű tulajdonképpen egy nagy (ezer mikro-miniatűrjében nagy); karácsonyfa-opusz. A karácsonyfán csüngnek-csengnek és hintáznak havas vagy repkényes házak, házikók, gombák, diók, autók, buborék-holdvilágok, babák, harangok, bájos vagy furcsa-torz állatok: a gyűjtemény valami babett-balett világvitrinnek mondható. Megnyugtató boldogság, hogy a kozmosz és nagyvilág elemei itt nem félelmetes-tragikus káoszban tombolnak..., hanem épp ellenkezőleg (ez a karácsonyi lényeg, a laikus betlehem!): békés, bájos, idilli szomszédságban, zenélő óra hangját idéző, boldogan társalkodó együttélésben.
...nem hátat-fordítás ez, nem gyáva menekvés viharos századunkból, hanem: a szeretet, a béke leghangosabb, legidőszerűbb hirdetése, a boldogság lehetőségének pozitív vallása, ahol még a kalickába zárt madarak is, igenis, vidám dalra tudnak fakadni. A kis "filigrán-filigri" városkát méltán nézik a gyerekek; hiszen egész életünkben csak egy, egy, egy igazi nagy élmény van: a rácsodálkozás utolérhetetlen frissessége a karácsonyi ajándékra. Gross ilyen csodálkozásra való anyagot épített össze, játékot (de azért vigyázzunk, mert ugyancsak törékeny, túl mohó kézzel hozzá ne nyúljunk!): vagyis, földi létünk legnagyobb varázslatában részesít bennünket újra.
...ez a "csökönyös" aprólékos ábrázolás: éppúgy karácsonyéji áhitatos csendet kíván, mint egy finom zene pianisszimója. És ebben a kis-családi és világ-családi békében örömmel látunk be a műhelybe: soha természetesebben nem "csúszott át" a grafika világa városkák kisplasztikájába, a mókás bébi-babilonba.
...Nemcsak az egész életmű karácsonyfa - a metszetek fái egyenként édeni ajándékozó-fák: ágaik felénk nyúló karok - szívet, Napot, virágot, angyalmenyasszonyokat kínálnak - szedjük gyorsan ezeket a káprázatként huncutkodó boldog - valóságokat!
Leütési ár:
45.100 Ft
Licitek száma: 21