Karel Wünsch csiszolt überfang üveg kehely 1960 Borské Sklo

Alkotó, tervező
Karel Wünsch
Méret: 13 cm x 15 cm
2023-02-05 20:00

Hibátlan állapotú Karel Wünsch által tervezett üveg kehely az 1960 -as évekből. Többrétegű üvegből készült, fújt és kézzel formázott, oldalán csiszolt ovális mintával, átlátszatlan fehér és türkiz színben. Ez az üveg kehely Wünsch „kettős” termékcsaládjába tartozik, amelyet azért hívnak így, mert tervezésük során zömében két színt és kétféle vágást használt. Wünsch által alkalmazott "tokos" vágás, (mélyedéssel készített) valamint az átlátszatlan fehér üveg használata kedvenc elemei voltak, mert alkotásai során sokat merített az ezeket alkalmazó 19. század eleji cseh (Bohémia) biedermeier überfang üvegművekből. Karel Wünsch cseh üvegkészítő. 1946-50 között a Nový Bor-i Üvegipari Iskolában tanult, később az üvegiparban dolgozott, majd a prágai Iparművészeti Akadémián tanult tovább (1953-59). 1959-ben csatlakozott a Borské Sklo Üveggyárhoz. 1970 óta független üvegkészítőként dolgozott, 1994-ben nyitotta meg saját galériáját Nový Borban.

Karel Wünsch (1932-ben született Nový Borban, Csehszlovákiában), generációk óta az észak-csehországi üvegvidéken élő, ebben a szakmában tevékenykedő családból származott, a 1946 és 1950 között a... Tovább

Karel Wünsch (1932-ben született Nový Borban, Csehszlovákiában), generációk óta az észak-csehországi üvegvidéken élő, ebben a szakmában tevékenykedő családból származott, a 1946 és 1950 között a novýbori üvegtechnikumban elsősorban az alkalmazott technikák ismereteit tanította. Wünsch részt vett az üvegfestés és rézkarc osztályán. Néhány év ipari gyakorlati munka után 1953-ban a prágai Iparművészeti Egyetemre került, ahol Josef Kaplický órájára járt. A művészi munka és az ipari tömeggyártásra szánt tervek művészi minősége nagyon hangsúlyos volt ott. Még hallgatóként részt vehetett a milánói és brüsszeli nagy nemzetközi kiállítások előkészületeiben, majd 1959-es diploma megszerzése után a moszkvai, corningi és sao paulo-i kiállításokon is, amelyek hirtelen létrehozták az új cseh üvegvilágot. Ott rendszeresen képviseltette magát alkotásokkal. Tanulmányai után állandó üvegtervezői állást kapott a novýbori Borské sklo-ban, amelyet 1969-ig töltött be. Itt sokféle mintát dolgozott ki használati üvegekhez és művészi irányultságú üvegekhez különféle technikákban, mint például vágott és ferde, zománcfestés és olvasztott üveg. Wünsch tokos, geometrikus mintázatú poharak tervei is erre a sorsra jutottak. Egy részük kis, legfeljebb öt darabos kiadásban valósult meg. Aláírásával szerzői munkának minősülnek. "Az edény alakjának, a színezésnek a rátéttel és a polírozott felülettel elválaszthatatlan kombinációjával sikerül elérnie ezen elemek kölcsönös áthatolását, valamint az átlátszóság és a sűrűség kölcsönhatását az edénytárgyakban, ami munkája alapvetően hozzájárul ezek kreatív szándékához.” – mondja Helmut Ricke. Vissza
043

Kikiáltási ár:
36.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
37.000 Ft Licitek száma: 1