Geiger Péter N. János: Képek Magyarország történetéből

Geiger Péter N. János
Dr. Wenzel Gusztáv
Franklin-Társulat (Budapest) ,
Kiadói félvászon kötés , 68 oldal
Nyelv: Magyar  Német
Méret: 34 cm x 49 cm

Budapest, 1873, Franklin-Társulat, [1] t. + [2] p. + 68 p. + [17] t.: ill.

Képek Magyarország történetéből. / Bilder aus Ungarns Geschichte. Készíté: Geiger Péter N. János a képzőművészetek cs. k. bécsi akadémiájánál tanár. Tervezte és magyarázta: Dr. Wenzel Gusztáv, pesti egyetemi tanár s a magyar tudományos akademia rendes tagja.
Harmadik, magyar-német nyelvű kiadás. Egy díszcímlappal és 17 fekete-fehér kőnyomatos táblával illusztrált, valamint tartalomjegyzékkel kiegészíttet kötet.
Kiadói félvászon kötésben lévő példány feliratos, címfedéllel, aranyozott feliratozású, javított könyvgerinccel, néhány foltos, két javított lappal, harántfolio méretben, mintázott lapélekkel, sarokveretekkel, hiánytalan állapotban.
A kötetet készítette, Geiger Péter N. János (Bécs, 1805. január 11. - 1880. október 29.) osztrák festő és kőrajzoló. Kezdetben szobrásznak készült, később kezdett el foglalkozni a festészettel és rajzolóművészettel. 1844-ben Zsófia hercegnő felfogadta rajztanítónak fiai - Ferencz József és Ferdinánd Miksa főhercegek - mellé. 1846-ban a pécsi székesegyház részére megfestette a szent József oltárképet, mely alkotás 1882 óta a kurdi plébániatemplomban található. 1850-ben részt vett Ferdinánd Miksa keleti útján, miután visszatért a bécsi képzőművészeti akadémián lett tanár.

Részlet a könyvből: I. Álmos, az első fejedelem választása. A magyar történetirás atyja, ki nekünk pusztán nevének P. kezdőbetűje után ismeretes s azért rendesen Anonymusnak, vagyis I. (II.)... Tovább

Részlet a könyvből: I. Álmos, az első fejedelem választása. A magyar történetirás atyja, ki nekünk pusztán nevének P. kezdőbetűje után ismeretes s azért rendesen Anonymusnak, vagyis I. (II.) Béla király névtelen jegyzőjének neveztetik, a régi magyarok tettei fölött irt munkájában ősapáik lakhelyét oly vidékbe helyezi, mely a természet legszebb adományaival dúsan megáldva, lakóit gyönyör s öröm bőségével árasztotta el. E földet ő Dentmogor néven említi; fekvését azonban oly pontosan, hogy azt teljes biztonsággal meghatározhatnók, nem jegyzi fel. Hogy azonban Dentumogor földjét Közép-Ázsia nyugati síkmagaslatain keressük, részben a nála, részben más forrásokban található adatok nyomozása kétségen kívül teszi. Már a legrégibb időkben, mennyire történeti ismeretünk csak terjed, e vidéket sok nomád néptörzstől találjuk lakva, melyeknek összefüggő történetfonalai ama homályos előkor éjelében ugyan elvesztjük, egyes tetteik- s viszontagságaikról azonban régi mondák, sőt a legrégibb hiteles történetforrások nem gyéren nyujtanak ismeretet. A messze kelet részeiben China lakói, nem különben a perzsák, aegyptusok, görögök s rómaiak ismerték s le is irták sokféle elnevezés alatt e nevezetes nomádokat, kiknek hatalmas karjait s erőteljes fegyvereit a századok hosszú sorozata alatt gyakorta érezték. Kitünnek közöttük, elődeiket fényben felülmulva különösen a Krisztus utáni IV. és V. században fellépö hunok - egy nemzet, mely a nagy altai népfajhoz tartozva, s igy a török nem különben, mint az u. n. finn népekkel törzsrokon, de historiailag ezektől különböző - egyéb harczias lovas népekkel együtt, kik azóta Európa történetébe befolyással voltak, egy ethnographiai egészet képezvén, mely hun-scytha nép család neve alatt ismeretes. Ide tartoznak különösen a chazarok, bolgárok, avarok, kunok, palóczok, bessenyök, és magyarok. Vissza

I. Álmos, az első fejedelem választása 1
II. Árpád birtokba veszi Magyarország földjét. 5
III. a magyarok mint ázsiai nép Európában. (X. század. - Pozsonyi csata 907.) 9
IV. A magyaroknak megtérése a keresztény hitre. (X. század. - Szent István megkereszteltetése 994.) 13
V. Szent István Magyarország királyának koronáztatik 17
VI. Erdélynek egyesitése Magyarországgal. (XI. század. - Szent István és ifj. Gyula erdélyi fejedelem családja 1002.) 21
VII. Az uj rendet veszélyeztető mozgalmak. (XI. század. - A Vata által fellázitott nép a pogányságnak visszaállitását követeli. 1049.) 25
VIII. A hazának megujult belvillongásai sz. László uralkodásáig. (Béla korona és kard közt választ 1059.) 29
IX. Szent László Magyarország belnyugalmát és külbékéjét bitositja. (László párviadala Ákos kun vezérrel. 1089.) 33
X. Szent László, mint a keresztény-magyar lovagkor képviselője. (Sz. László a keresztesektől fővezérnek választatik. 1095.) 37
XI. Magyarország nyolcz királyság anyaországa. (Horvátország nagyjai Kálmán királynak hódolnak. 1102.) 41
XII. Magyarországnak megujult belvillongásai. (Aradi országgyülés. 1132.) 45
XIII. A magyaroknak velök született nemzeti jelleme az ország további erőteljes fennállását biztosítja. (Imre király Endre öcscsét fogságba teszi. 1203.) 49
XIV. Magyarország alkotmánya az arany-bullában főalaptörvényét nyeri. (II. Endre átadja az egybegyült magyarországi rendeknek az arany-bullát. 1222.) 53
XV. A tatárjárás és következményei. (IV. Béla visszaérkezése a tatároktól elpusztult országba. 1242.) 57
XVI. A magyarok első érintkezése a habsburgi házzal. (A magyarok részvéte a Moravamelletti ütközetben, 1278. augusztus 26.) 61
XVII. Magyarország interregnuma. (A cselnek tábora Budánál. 1304.) 65 Vissza
130

Kikiáltási ár:
40.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
40.100 Ft Licitek száma: 2