Hatala Péter, Dr.: Arab nyelvtan. Olvasmányokkal és szótárral, tekintettel a főbb sémi nyelvágakra és az élő nyelvre

Olvasmányokkal és szótárral, tekintettel a főbb sémi nyelvágakra és az élő nyelvre

Dr. Hatala Péter
, Könyvkötői félvászon kötés , 158 oldal
Méret: 20 cm x 13 cm

Budapest, 1877, Szerző kiadása (Magy. Kir. Tud.-Egyetemi Könyvnyomda, VIII p. + 150 p.

Első kiadás. Arab nyelvtan olvasmányokkal és szótárral, tekintettel a főbb sémi nyelvágakra és az elő nyelvre. Írta: Dr. Hatala Péter a Budapesti Kir. Magy. T.-egyetemen a sémi nyelvek ny. r. tanára.
Jelen mű az első magyar nyelven írott arab nyelvtan.
Bevezetéssel, javításokkal és részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. A címlapon ceruzával beírt, a címfedél belső oldalán nyomtatott, beragasztott jelzet látható.
Könyvkötői félvászon kötésben lévő példány feliratozatlan, elszíneződött címfedéllel és hátlappal, feliratozatlan könyvgerinccel, javított címlappal, néhány oldalon tollal beírt kiegészítéssel, hiánytalan állapotban.
"...Nem szorítkozik csupán csak az arabra, hanem fejtegetéseibe vonja a rokon sémi nyelveket is, és kis terjedelménél és világos előadásánál fogva valódi vezérfonal a kezdet nehézségeinek leküzdésére..." - írta a műről Dallos Gyula (Vázlatok az arab nyelv és irodalom történetéből, Figyelő, 2. kötet/Budapest, 1877.).
A kötet szerzője, Hatala Péter (Tótmegyer, 1832. február 17. – Marosvásárhely, 1918. február 12.) hittérítő, nyelvész, orientalista, teológiai doktor, egyetemi tanár. Pesten filozófiát tanult, majd az 1848–49-es forradalom és szabadságharc alatt bevonult a honvédek közé és tüzérként szolgált a világosi katasztrófáig, ahol fogságba esett. Kiszabadulván, a papi pályát választotta és az esztergomi főegyházmegye papnövendékei közé állt, utána a pesti egyetemen hallgatott teológiát. 1857-1860 között hittérítő volt Palesztinában, hazatérve először az esztergomi papnevelőintézet, később pedig a pesti egyetemen a sémi nyelvek tanára lett. 1872-től egy rövid ideig lektorként is tevékenykedett. 1874-ben a római katolikus vallást elhagyta és az unitárius vallásra tért át.

E czím: sémi nyelvek, uj keletű. Eichhorn, honositá meg azt. Indokolását a Genesis X. f. 21. sköv. verseiben leli, habár nem teljesen, mert a feniciaiak is sémi dialectust beszélek pedig az... Tovább

E czím: sémi nyelvek, uj keletű. Eichhorn, honositá meg azt. Indokolását a Genesis X. f. 21. sköv. verseiben leli, habár nem teljesen, mert a feniciaiak is sémi dialectust beszélek pedig az emlitett forrás szerint nem Semnek fiai hanem Khamnak fiai. A sémi nyelvcsaládnak főágai: I. Az arab, II. a héber-feniciai, vagy kenáni; III: az arámi s az asszir; t. i. szir, khald, asszir ágak; a megfelelő mellék ágakkal. Az arab a leggazdagabb és legelterjedettebb ág; a kalifátus korában Khinától Afrika végső nyugati határáig és Spanyolországig; - Damaskustól Jémenig s a déli tengerig uralkodó volt; jelenleg is Azsiának és Afrikának nagy részében van elterjedve. Madagaskarban, a Szunda, Molukk s Filippini szigeteken is arabul beszélnek; s az iszlam 173 millió hivőinek hivatalos szent nyelve, minő nyugaton egykor a latin volt. A geografiai elterjedtsége mellett, a tudomány és művészetnek majd minden ágát felölelő nagyzerű irodalma van. - Mohamed előtt, Arábiában két fő dialeetuson beszéltek. Az éjszak-nyugati részen a koreisi; a déli részeken a bani Himjár, Himjár fiainak - az ugynevezett homeritáknak, nyelvén. - Az előbbi Mohammed és a korán által lett uralkodóvá; a himjáriból az ethiop, abessinai, vagy Geez nyelv származott. Ez a régi birodalom neve, az ethiop pedig annak a görög elnevezése. A nép most egyes tájakon beszéli, a XIV-ik század óta nem átalános, csak szent könyveiben, bibliai fordításban s egyéb a II., III-ik századbeli emlékekben él. Abessinia népe a Tirgre, Amhari és Harári dialectusokat beszéli; ezek a Geez-zel testvér, de sok idegen elemmel vegyitett ujabb nyelvjárások. Az arab habasa, zagyvalék - alapja az Abbesinia elnevezésnek. Vissza

Első rész.
Hangtan.
1.§. A betükről 1
2.§. A mássalhangzók felosztása s átváltozása 5
3.§. Folytatás 7
4.§. Az önhangzók változása 10
5.§. A szótag 11
6.§. A helyesirás jegyei 11
7.§. Hangsúly 16
Második rész.
Alaktan.
8.§. A gyökökről 17
9.§. A név 21
10.§. A névképzés igétől 21
11.§. Folytatás 24
12.§. Igemelléknevek 26
13.§. Névből képzett nevek 27
14.§. Folytatás 31
15.§. A nem 22
16.§. A szám 34
17.§. A kettős szám 35
18.§. A többes szám 39
19.§. A tört többes 42
20.§. Az esetekről 45
21.§. Határozatlan és határozott állapot 48
22.§. A személyes névmás 49
23.§. A mutató névmás 51
24.§. A visszahozó névmás 52
25.§. A kérdő névmás 52
26.§. A név és a személyi névmás 54
27.§. A személyi névmás esetei 59
28.§. A visszatérő névmás 59
29.§. A számnevek 60
30.§. Az ige 64
31.§. A három mássalhangzós erőstők alakjai 66
32.§. Igeszemély és számképzés a multban 72
33.§. Igeszemély és számképzés a jövőben 75
34.§. Parancsoló, részesülő, határozatlan 78
35.§. Igemódok 79
36.§. A szenvedő igealakok 80
37.§. A négybetüs igékről 83
38.§. Egyébb sémi ágak igerendszerei 85
39.§. Folytatás 88
40.§. Folytatás 90
41.§. Folytatás 92
42.§. Az összevont igékről 94
43.§. -
44.§. A többi sémi ágon 96
45.§. A gyengetős igék 99
46.§. A hamzás gyökű igékről 100
47.§. Folyatás 101
48.§. Azon igékről, melyeknek egyik gyökmássalhangzójuk V. vagy J. 103
49.§. Folytatás 109
50.§. Többszörösen gyengetők 111
51.§. Tagadó, dicsérő, gyalázó, csodáló igék 114
52.§. Az ige a személyes névmás ragjaival 115
53.§. Praepositók, igehatározók, kötszók, indulatszók 116
54.§. Folytatás 117
Harmadik rész.
Szókötés.
55.§. Névmás, név 119
56.§. Az igéről 122
Olvasmányok.
I. Mondások 126
II. A miatyánk 126
III. Lokmán meséiből 127
IV. A koránból 128
Szótár 129
147

Kikiáltási ár:
8.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
9.700 Ft Licitek száma: 14