Végh Gyula: Régi Magyar Könyvkiadó- és Nyomdászjelvények I. (számozott példány) (unicus kötet)

Budai könyvárusok jelvényei 1488-1525

Végh Gyula
Magyar Bibliophil-Társaság (Budapest) ,
Könyvkötői félvászon kötés , 31 oldal
Sorozatcím: Régi Magyar Könyvkiadó- és Nyomdászjelvények
Méret: 31 cm x 24 cm
2022-12-18 20:00

Budapest, 1923, Magyar Bibliophil-Társaság, 31 p., ill.

Első, számozott, bibliofil, unicus kiadás. Régi Magyar Könyvkiadó- és Nyomdászjelvények I. Budai könyvárusok jelvényei 1488-1525. Magyarázó szöveggel ellátta: Végh Gyula.
"A „Régi Magyar Könyvkiadó- és Nyomdászjelvények“ első sorozata a Magyar Bibliophil-Társaság megbízásából jelent meg. Magyarázó szöveggel ellátta Végh Gyula. Készült a kir. m. Tudományegyetem budapesti nyomdájában 1000 számozott példányban, ebből 200 német szöveggel. Az első 400 példány a Magyar Bibliophil Társaság tagjai részére van fenntartva. A kliséket ifj. Weinwurm Antal és társa és Körner Jenő készítették". Ez a 389. számú példány.
Fekete-fehér és egyszínű képekkel, illetve fekete-fehér iniciálékkal illusztrált, valamint bevezetéssel kiegészített kiadás. A címlapon tollal beírt jelzet, a bevett helyeken régi tulajdonosi bélyegzés látható.
Könyvkötői félvászon kötésben lévő példány, feliratozatlan címfedéllel, hátlappal és könyvgerinccel, új előzéklapokkal, az eredeti, feliratos, ragasztott címkével ellátott, kiadói címfedél megtartásával, hiánytalan állapotban.
Végh Gyula (Vereb, 1870. január 25. – Bozsok, 1951. július 21.) művészeti író. Budapesten, Heidelbergben, Párizsban, valamint Firenzében végezte tanulmányait. 1917-ben lett az Iparművészeti Múzeum igazgatója, később főigazgatója. 1921-ben alapította meg a Magyar Bibliofil Társaságot, melynek az elnöki tisztségét is betöltötte. Az Iparművészeti Múzeumban számos könyvművészeti és könyvtörténeti kiállítást rendezett, melyek nagy sikert arattak. Jelentős irodalmi tevékenységet fejtett ki a könyvművészet terén, valamint Munkatársa volt az Éber László szerkesztésében megjelent Művészeti Lexikonnak.
"...1923-ban látott napvilágot Végh Gyula Budai könyvárusok jelvényei, 1488-1525 című munkája a „Régi Magyar Könyvkiadó- és Nyomdászjelvények” félbe maradt sorozatának egyetlen köteteként. A könyv tizenhat budai könyvárus huszonhat fametszetes jelvényének és monogramjának fekete és vörös színnel nyomott reprodukcióját vagy leírását tartalmazta..." - (Farkas Judit Antónia: A Magyar Bibliophil Társaság története (1920-1949) II. - Magyar Könyvszemle, 2011./127. évfolyam/4. szám).

Régi kéziratok másolói a könyv végén meg szokták nevezni magukat, felemlítve azt is, hogy a munkájukat hol és mikor fejezték be. Ezt a gyakorlatot követték az első könyvnyomtatók is, akik... Tovább

Régi kéziratok másolói a könyv végén meg szokták nevezni magukat, felemlítve azt is, hogy a munkájukat hol és mikor fejezték be. Ezt a gyakorlatot követték az első könyvnyomtatók is, akik sajtójukkal az írott könyveket utánozni igyekeztek. De nem érték be azzal, hogy a nyomtatott szövegben örökítsék meg a nyomtatás helyét és idejét, hanem néha ezenfelül még szembeötlő bélyegükkel, jelvényükkel is ellátták a könyveket, mint ahogyan a középkori képírók, kőfaragók, ötvösök és grafikusok is mesterjegyükkel, nevük kezdőbetűivel szignálták műveiket. Az első nyomdászjelvényt, Fust és Schöffer kettőscímerét, az első datált nyomtatványon, az 1457-ben megjelent Psalteriumban találjuk. A XV. század utolsó negyedében és a XVI. század elején a jelvény használata már általánossá vált. Franciaországban I. Ferenc és II. Henrik királyok előírták és szabályozták azt. Vissza

Bevezetés 3
I. Budai könyvárúsok jelvényei 1488-1525 6
Irodalom 10
Theobaldus Feger de kirchem 14
Georgius Ruem 14
Johannes haman de landoia dictus Hertzog 16
Johannes Paep (Pap) 16
Johannes Paep (Pap) 16
Urbanus Kaym 20
Heredes Qu. Urbani Kaym 22
Stephanus de Wardia 22
Stephanus Heckel de rivulo dominarum 22
Antonius Murarius 24
Matthia Milcher 24
Jacobus Schaller 24
Leonardus de Sessardia 26
Michael Prischwicz 26
Georgius Gryneus 26
Iohannes Müer 28
407

Kikiáltási ár:
7.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
8.000 Ft Licitek száma: 1