Vindobonae [Bécs], 1777, Typis Joan. Thom. nob. de Trattnern, 496 p. + IV. t.
Első kiadás. Ratio educationis publicae totiusque rei literariae per Regnum Hungariae et provincias eidem adnexas. Tomus. I. / Magyarország és a társországok átfogó oktatási-nevelési rendszere. I. kötet. Készítette: [Tresztyánszky Dániel és Ürményi József].
Latin nyelvű kiadás. Fekete-fehér könyvdíszekkel díszített, valamint 4 táblával (ebből egy kétszínnyomatos /piros-fekete/), bevezetéssel és befejezéssel kiegészített kötet. A címlapon tulajdonosi bejegyzés, a címlap hátoldalán tulajdonosi bélyegzés látható.
Modern fűzött kemény papírkötésben lévő példány, feliratozatlan címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratozású, díszes könyvgerinccel, néhány foltos lappal, a táblákon apróbb sérülésekkel, hiánytalan, restaurált, tisztított állapotban.
A Ratio educationis egy kormányrendelet, mellyel legelőször rendezték államilag Magyarország közoktatását. Mária Terézia királyné adta ki nyomtatásba 1777-ben. Szerzői Tresztyánszky Dániel és Urményi József voltak. A rendelet a közoktatást, amelyet addig kizárólag az egyházak ügyének tekintettek, legelőször teszi állami üggyé és kiterjeszkedik a közoktatás minden ágára, az egyetemekre, akadémiákra, gimnáziumokra, valamint népiskolákra. A fő felügyeletet az összes iskolaügy fölött a koronának tartja fenn, mely ezt a jogot Magyarországon, Szlavóniában a helytartótanács, Horvátországban pedig a kancellária útján gyakorolja. Ez a rendelet 1806-ig maradt érvényben.