Latinovits Zoltán: Ködszurkáló (Latinovits Zoltán által egykori tanárának, Major Máté építésznek írt képeslappal)

Latinovits Zoltán
Sík Csaba
Magvető Könyvkiadó (Budapest) ,
Kiadói ragasztott papírkötés , 216 oldal
Méret: 18 cm x 12 cm
2023-02-26 20:00

Budapest, cop. 1973, Magvető Kiadó (Veszprém megyei Nyomda Vállalat), 216 p. + [12] t.: ill. + [1] mell. (képeslap)

Latinovits Zoltán által aláírt képeslap-melléklettel. Első kiadás. Ködszurkáló. Írta: Latinovits Zoltán.
Különálló, egyedi mellékletként a szerző, Latinovits Zoltán színész által írt és aláírt (saját aláírása mellett élettársa, Ruttkai Éva színésznő nevében is aláírta a lapot), 1972. január 11-re datált, "Dr. Major Máté professzor úrnak" címzett, képes oldalán az Országház fekete-fehér fotójával illusztrált, felragasztott bélyeggel és budapesti postai bélyegzéssel ellátott, jó állapotú képeslappal. A lapon a színész következő autográf sorai olvashatók:

"Tisztelt Pár, iszonyú sok munkánk gátolt a jelentkezésben. Most Veszprémből járok fel hétfőn-keddenként. Alkalomadtán telefonálunk. Szeretettel és tisztelettel kíván boldogabb újévet Latinovits Zoli és Éva"

A képeslap címzettje Major Máté (1904-1986) Kossuth-díjas építész, egyetemi tanár, a Budapesti Műszaki Egyetem Építéstörténeti Tanszékének vezetője (1941-71), 1950-51-ben az Építészmérnöki Kar dékánja, 1972-75-ben az egyetem Építészettörténeti és Elméleti Intézetének igazgatója. Major Máté az 1950-es években az akkor építészmérnöknek tanuló Latinovits Zoltán tanára volt: "Hallgatói közé tartozott Latinovits Zoltán, akinek kiemelkedő képességeit korán észrevette és szerette volna, ha Latinovits a tanszékén marad munkatársként. A művész — szinte a kinevezéssel zsebében — szökött Miskolcra segédszínésznek — mint ismeretes, igaza volt. De a kapcsolat tanár és egykori tanítványa, valamint Ruttkay Éva közt továbbra is fennállt." (Zádor Anna: Major Mátéról. In: Magyar Építőművészet, 1987/4-5. sz., 55.)

Tizenkét számozatlan képtáblán fekete-fehér fotókkal illusztrált kötet. Nyomtatta a Veszprém Megyei Nyomda Vállalat.
Kiadói ragasztott papírkötésben lévő példány a szerző fényképével illusztrált, feliratos címfedéllel, feliratos könyvgerinccel és hátlappal, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője Latinovits Zoltán (Budapest, 1931. szeptember 9. – Balatonszemes, 1976. június 4.) Jászai Mari-, Balázs Béla- és posztumusz Kossuth-díjas színész, az egyik legnépszerűbb és legismertebb 20. századi magyar előadóművész. Színpadi- és filmszerepekben egyaránt sikeres karriert futott be, kortársai "a színészkirályként" hivatkoztak rá.

Tanulmány? Vitairat? Műhelynapló? Önéletrajz? Mindegyikből valami, szenvedélyes szerelmi vallomás keretében. Egy nagy színész magas hőfokú hitvallása szerelme, szenvedélye tárgyáról, élete... Tovább

Tanulmány? Vitairat? Műhelynapló? Önéletrajz? Mindegyikből valami, szenvedélyes szerelmi vallomás keretében. Egy nagy színész magas hőfokú hitvallása szerelme, szenvedélye tárgyáról, élete értelméről és céljáról: a színházról.
A kötet először 1973-ban jelent meg, akkor elsöprő sikert aratott. Ám hisszük: a XX. századi magyar színjátszás egyik vitathatatlanul legnagyobb alakjának gondolatai ma is éppoly aktuálisak és élők, mint annak idején, s ugyanúgy mindenkihez szólnak: ahhoz is, akit a rivalda fényei világítanak, meg, s ahhoz is, aki az elsötétült nézőtérről figyeli, mi történik a színpadon. Vissza
121

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
97.300 Ft Licitek száma: 83