Babits Mihály: Versenyt az esztendőkkel! (könyvnapon aláírt példány)

Uj költemények (1928-1933)

Babits Mihály
Nyugat (Budapest) ,
Kiadói egészvászon kötés , 128 oldal
Méret: 18 cm x 14 cm
2023-05-28 20:00

[Budapest], 1933, Nyugat (Révai Irodalmi Intézet Nyomdája, Bp.), 128 p.

Szerző által aláírt példány. Első kiadás. Versenyt az esztendőkkel! Uj költemények (1928-1933). Írta: Babits Mihály.
A kötet kiadói emblémás előlapján a szerző, Babits Mihály könyvnapi aláírása látható.
"Babits Mihály munkáiból" c. jegyzékkel, valamint részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. A címlapon tulajdonosi bejegyzés, a címfedél belső oldalán kereskedelmi címke látható. A könyvet a Révai Irodalmi Intézet Nyomdája nyomtatta Budapesten.
Kiadói egész vászonkötésben lévő példány, a kiadó aranyozott emblémájával díszített, elszíneződött címfedéllel, aranyozott feliratozású, elszíneződött könyvgerinccel, hiánytalan állapotban.
A kötet versei 1928 és 1933 között keletkeztek, mikor a béke éveiben harcok zaja hangzik és az igazság keresztre feszítve szenvedett. Az ötvenéves költő eljutott az emberi élet csúcsára, ahonnan látja már az ősz színeit, de van még ereje visszanézni a megtett útra is. Félelem a művelődést gyilkoló barbár harci magatartástól; az eltávolodás a harcos világtól; az elmúlás gondolata; a betegség és Istenhez fordulás; küzdelem az igazságért, erkölcsért és gondolatért - verseiben e kérdésekre keresi és adja meg a költő a várva várt választ.
A kötet szerzője, Babits Mihály (Szekszárd, 1883. november 26. – Budapest, 1941. augusztus 4.) költő, író, irodalomtörténész, műfordító, a 20. század elei magyar irodalom egyik legjelentősebb alakja, a "Nyugat" első nemzedékének tagja. A budapesti Pázmány Péter Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán tanult, mint magyar–francia (az utóbbi helyett később latin) szakos hallgató. Hatalmas műfordító vállalkozása volt Dante Isteni színjátékának magyarra fordítása. 1918-as megalakulásakor a Vörösmarty Akadémia alelnöke, majd elnöke. 1930-ban a Kisfaludy Társaság rendes tagja, 1920 februárjától kizárásáig a Petőfi Társaság rendes tagja volt. Ezt követően a "Nyugat" főmunkatársa, majd 1919-ben egyetemi tanár lett. 1929-től pedig a "Nyugat" főszerkesztőjeként tevékenykedett.

Részlet: Mint a kutya silány házában, legeslegutolsó a családban, kiverten és sárral dobáltan, és mégis híven és bátran kiált egyedül a határban fázva és szeleknek kitártan: amit kiáltok,... Tovább

Részlet: Mint a kutya silány házában, legeslegutolsó a családban, kiverten és sárral dobáltan, és mégis híven és bátran kiált egyedül a határban fázva és szeleknek kitártan: amit kiáltok, úgy kiáltom vénen, magamban és ziláltan, sárosan, rúgdalva, ruhátlan, híven, remegve és bátran. Vissza

Mint a kutya silány házában7
Gondok kereplője11
Az álom kivetett13
Álmok kusza kertjeiből15
Rejtvények18
A kedves arcképe19
Füst és korom közül21
Fáradtság23
Isten gyertyája25
Introibo27
Medve-nóta31
Levél33
Holt próféta a hegyen35
Dzsungel-idill37
Csak egy kis méhe39
Vers a csirkeház mellől I-II.41
Zengő légypokol44
Áfrika-Áfrika46
A vetkőző lelkek48
A nap nem emlékszik a csillagokra50
Verses napló53
Nem zene még, nem zene még ez55
S én hallgatom, ködből, mint a vak56
Itt a legnagyobb átok a szél57
De nem fülemüle muzsikál58
Hozzák a postát, nem a postás59
Hajlongj csak, ingj, remegj60
Ebéd után, elpilledve, tompán62
Költő vagy, csupa szeretet64
Zeng, placcsog a szélben a vitorlaponyva66
Úgy érzem, mint aki tisztásra menekül68
Nézd: tologatja festett69
Kisleányunk nem akar még lefeküdni71
Mint különös hirmondó75
Tremoló79
Téli barlang I-III.81
Paplanom virágai I-II.86
Csak posta voltál88
Imre herceg91
Ájtatos párbeszéd husvétra94
De te mégis szereted ezt a kort?96
A jó hír98
Olyan az életünk mint öregek szeme101
Dobszó105
A felnőtt karácsony107
Beteg-klapancia109
Mint forró csontok a máglyán111
Elgurult napok113
Tavaszi szél115
Zöld, piros, sárga, barna118
Botozgató120
Az Isten és ördög két jó hivatalnok123
007

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
178.000 Ft Licitek száma: 86