Tersánszky J. Jenő: Egy szarvasgím története (Az illusztrátor Szántó Piroska által dedikált példány.)

Ifjúsági regény

Tersánszky J. Jenő
Szántó Piroska
Révai (Budapest) ,
Kiadói, varrott, félvászon kötés , 132 oldal
Méret: 24 cm x 17 cm

Budapest, 1948, Révai (Révai Irodalmi Intézet Nyomdája, Bp.), 132 p., ill.

A grafikus által dedikált példány. Első kiadás. Egy szarvasgím története. Írta: Tersánszky J. Jenő.
A címlapon a grafikus, Szántó Piroska tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "M.-nak és I.-nek szeretettel Piroska".
Az 1938-ban kiadott mű átdolgozott, ifjúsági változata. A szövegközti rajzok és fedőlap Szántó Piroska munkája. Tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. Nyomtatta a Révai Irodalmi Intézet nyomdája Budapesten.
Kiadói félvászon kötésben lévő példány két színnel feliratozott, színes, tematikus illusztrációval ellátott, elszíneződött címfedéllel, feliratozatlan, könyvkötő által pótolt vászon könyvgerinccel, új előzéklapokkal, foltos hátlappal, hiánytalan állapotban.
A kötetet dedikálta, Szántó Piroska (Kiskunfélegyháza, 1913. december 7. – Budapest, 1998. augusztus 2.) Kossuth- és kétszeres Munkácsy Mihály-díjas festő, grafikus, író, érdemes és kiváló művész, az Európai Iskola és a Szocialista Képzőművész Csoportja tagja. Férje Vas István költő volt. Az 1940-es évek elejétől Vajda Lajos késői szürrealista műveinek hatására találta meg képi gondolkozásának egyik ciklikusan visszatérő arculatát, a szürrealisztikus, antropomorfizált növény- és állatábrázolásokat. A természettel kialakított bensőséges kapcsolata a stiláris változások ellenére mindvégig művészetének egyik alapvető jellemzője maradt. Első önálló kiállítását 1946-ban rendezte. Az 1950-es években Villon, Boccaccio, Shakespeare, Kipling, Krúdy Gyula, Radnóti Miklós műveinek illusztrálása jelentett megélhetést a művész számára. 1960-as évektől kezdődően a képépítés azonossága mellé sokszor technikai eljárásokat és anyaghasználatot is társított a művész. Életművét 1988-ban a Szombathelyi Képtárnak ajándékozta.

Részlet a kötetből: Egy kis szarvasgím világrajövetelének különös körülményei és a csecsemőkora Herceg Ploemburg-Mokányi nyugatmagyarországi birtokának vadaskertjét sok-sok ezer hold erdő... Tovább

Részlet a kötetből: Egy kis szarvasgím világrajövetelének különös körülményei és a csecsemőkora Herceg Ploemburg-Mokányi nyugatmagyarországi birtokának vadaskertjét sok-sok ezer hold erdő alkotta. Jó szüleim itt éltek. Mint később olyan sokat mesélt róla édesanyám és a többi szarvas, ez az óriási terjedelmű vadaskert furcsa hírhedettségiet sínylett az egész világon. Mi okból? Császárokat, királyokat, fejedelmeket, külügyminisztereket, miniszterelnököket, meg a fülesbagoly jobban tudja, micsoda hatalmasságokat látott vendégül ez a vadaskert évről-évre. Ilyen eset volt a következő: Egy hatalmas trón fiatal várományosát látták vendégül a Ploemburg-Mokányi hercegek. Nagyon rendes, egyszerű legény volt ez a trónörökös. A tiszteletére többnapos hajtóvadászaton készültek föl a vadaskert vadállományának öldöklésére. Szorult a nagy vad, szorult a kicsi. Még a fácánokat és fürjeket is kitűzték a cserkészetre. De ekkor mi történt? Az előző nap, miután a számos tagú vadásztársaság lepukkantott egy csapat vaddisznót, szarvast és őzet - váratlanul lefújták a vadászatot. A Fenség otthagyta a vadaskertet, otthagyta az ősi Mokányi-kastélyt, vadászatostul, mulatságostól. Mi tette ezt?... Egy francia élclap. Az elsőnapi vadászat után a Fenség rendes napi postája között kezébe akadt ez a képes párisi vicclap. A Fenség mikor egyik oldalát megpillantotta, nagyot kacagott. A vicclap oldalán színes rajzok éktelenkedtek őfensége vadászkalandjairól a magyarországi Ploemburg-Mokányi hercegek vadaskertjében. Pukkasztó volt a dolog tényleg, mindenkép. Vissza

ELSŐ RÉSZ
Egy kis szarvasgím világrajövetelének különös körülményei és a csecsemőkora 5
MÁSODIK RÉSZ
Hogyan jut első szűk otthonából a kis szarvasgím ősei honába, a végtélen vadonba 22
HARMADIK RÉSZ
Az első rémes kalandok a vadonban 46
NEGYEDIK RÉSZ
Hogyan tájékozódik a kis szarvasgím az ősei babonáitól eltérőleg, sokkalta helyesebben a rengeteg útvesztőiben 69
ÖTÖDIK RÉSZ
Az utolsó küzdelmek és a szarvasgím életének szép befejezése 92
HATODIK RÉSZ
Befejezi a történetet 113 Vissza
388

Kikiáltási ár:
9.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár: