Hamvas Béla: Fák (Trencsényi-Waldapfel Imrének dedikált példány)

Hamvas Béla
, Kiadói tűzött papírkötés , 14 oldal
Méret: 18 cm x 12 cm
2023-05-28 20:00

Budapest, 1935, Hamvas Béla (Radó István Nyomdai Műintézete, Bp.), 14 p.

Szerző által dedikált példány. Első kiadás. Fák. Írta: Hamvas Béla.
A címlapon a szerző, Hamvas Béla tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "Waldapfel Imrének barátsággal Hamvas Béla".
A dedikáció címzettje, Trencsényi-Waldapfel Imre (Budapest, 1908. június 16. – Budapest, 1970. június 2.) Állami és kétszeres Baumgarten-díjas klasszika-filológus, irodalomtörténész, szakíró, vallástörténész, egyetemi tanár, műfordító, a Magyar Tudományos Akadémia tagja. Kutatási területe az antik irodalomtörténet, a klasszika-filológia, a vallástörténet, a magyar irodalomtörténet és a humanizmus volt.
Nyomtatta Radó István Nyomdai Műintézete, Budapesten.
Kiadói tűzött papírkötésben lévő példány sérült címlappal, kiadói címfedél és hátlap nélkül, restaurálás előtti, fellelt állapotban.
A kötet szerzője, Hamvas Béla (Eperjes, 1897. március 23. – Budapest, 1968. november 7.) Kossuth-díjas író, könyvtáros, filozófus, esztéta. A hazai esszéirodalom meghatározó jelentőségű megújítója. 1935-ben Kerényi Károly európai hírű klasszika-filológussal együtt megalapították a Sziget-kört, ami a klasszikus görög hagyomány szellemi örökségét akarta képviselni egy irodalmi-szellemi szövetségen belül. Gazdag és értékes irodalmi munkásságának magyarországi újrafelfedezése megtörtént.

Talán nem éppen csak az emlékekkel való elteltség és nem a sóvárgott jövőre való várakozás, amikor az ember a maga egészében eltolódik a jelenből, a multba süllyed, vagy még el nem érkezett időben... Tovább

Talán nem éppen csak az emlékekkel való elteltség és nem a sóvárgott jövőre való várakozás, amikor az ember a maga egészében eltolódik a jelenből, a multba süllyed, vagy még el nem érkezett időben él, de nincs sem a multban, sem a jövőben, éppen úgy, ahogy nincs a jelenben, - alája merül, vagy, ami ugyanaz, föléje emelkedik: van nap, hét, ennél hosszabb egész korszak, hogy befogadásra képtelen és cselekvésre is, csak sjaát színültig teltségén ring, mint egy csónak. Egész más tájban él; a félmámor egy faja, sokszor nem is fél. A bódultság oka sohasem tudott, sohasem tudható, talán nem is egy oka van, talán nem is ok kell hozzá, talán maga szerzi okait, talán maga okozza önmagát. Nincs benne fény, nincs homály, mert a tárgyak éjszaka is égnek, sűrű, tompa, mélyről jövő ragyogással: a szín egyszerre a világ tulajdonsága lesz, nem felszíne, belülről árad, a forma az érzéki test kiterjedése, nem kihült dísz. Vissza
085

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
101.000 Ft Licitek száma: 52