Témakörök



Lezárt aukciók


Barna János, Dr.: Makó és Csanád-Torontál vármegyei községek

Szerkesztő
Dr. Barna János
Dr. Ladányi Miksa
Dr. Nikelszky Jenő
Magyar Városok Monográfiája Kiadóhivatala (Budapest) ,
Kiadói egészvászon kötés , 407 oldal
Sorozatcím: Magyar Városok Monografiája
Kötetszám: 6
Nyelv: Magyar 
Méret: 26 cm x 18 cm
ISBN:
Aukció vége:
2023-03-26 20:00

Aukciós tétel adatai

Budapest, 1929, Magyar Városok Monográfiája Kiadóhivatala kiadása (Elek Nyomda, Budapest), 407 p. + [1] p.; ill.

Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata

Első kiadás. Magyar Városok Monográfiája. No.: VI. sz.
Makó és Csanád-Torontál Vármegyei községek. Szerkesztette: Dr. Barna János. Előszó: Dr. Nikelszky Jenő. A monográfiát sajtó alá rendezte: Dr. Ladányi Miksa.
Előszóval, szövegközti, fekete-fehér fotókkal, fekete-fehér könyvdíszekkel, statisztikákkal, községlistákkal, a rövidítések jegyzékével és tartalomjegyzékkel. A feliratos előlapra beragasztott két helytörténeti újságkivágattal.
A könyvet az Elek Nyomda nyomta, Budapesten. A kötethez különálló mellékletként 11 Makóval kapcsolatos helytörténeti tartalmú újságkivágat tartozik.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány aranyozott feliratozású, Makó város aranyozott, dombornyomott címerével, valamint dombornyomott keretezéssel ellátott címfedéllel, aranyozott feliratozású, díszes könyvgerinccel, színes kiadói előzéklapokkal, tiszta, szép belívekkel, hiánytalan, jó állapotban.
A kötet szerkesztője, Nyermeghi Dr. Barna János [álneve: "Detre"] (Budapest, 1880. november 15. – Budapest, 1934. november 14.) magyar genealógus, középiskolai tanár, művelődéstörténész, műfordító, költő, szerkesztő, szakíró. Középiskolai tanulmányait Szegeden, Nagyszebenben és Szarvason végezte, majd a budapesti egyetemen és magyar-történelem szakos középiskolai tanári diplomát szerzett. Szatmári katolikus főgimnázium és a szatmári felső kereskedelmi iskola tanára, a "Francia lírikusok" c. fordításgyűjtemény szerzője, a makói Návay Lajos felső-kereskedelmi fiúiskola tanára, majd igazgatója, a budapesti gyakorló felső-kereskedelmi iskola tanára, a felső-kereskedelmi iskolák főigazgatóságának igazgatósági tagja.

Előszó

A jelen munka nem valóságos történelmi monografia, hanem főkép a mai Makónak egyszerű leírása. Nem vindikálja magának tudományos műnek való elismertetését, nincsenek más ambíciói, minthogy hű képét... Tovább

Előszó

A jelen munka nem valóságos történelmi monografia, hanem főkép a mai Makónak egyszerű leírása. Nem vindikálja magának tudományos műnek való elismertetését, nincsenek más ambíciói, minthogy hű képét adja a városnak. Szavakkal festi meg ezt a képet, úgy ahogy a jelen kor embere azt látja, de olyan híven, hogy a jövő emberének is világos és pontos fogalma lehet róla. Nem dolgozik tudományos módszerrel, nem gyakorol szigorú kritikát a dolgok és események felett, ezt fentartja a jövő történetíró számára, aki a ma eseményeit a maguk teljességében, összefüggésükben és okozatiságukban mintegy madártávlatból a távoli idők tárgyilagosságával fogja szemlélni. Tehát adattár ez voltaképen a jövő részére, kútfő az eljövendő történetíró számára. Szavakkal rajzolja meg a város képét. De hogy ez a kép világos legyen, nem zárkózik el a mult ismertetése elől sem, mert hiszen a jelen a múlton épül fel, a jelen a múltnak folytatása és sokszor érthetetlen, vagy furcsa volna a jelen, ha a mult törekvéseit, mozgalmait nem ismernők. Amikor a dolgok és események folyamatos ismertetését adja, amikor az intézmények fejlődését elmondja, voltaképen már egy lépést tesz az oknyomozó történetírás felé, de azután többnyire megáll és a krónikás szerénységével megelégszik a tények lerögzítésével. Az utolsó 15 év eseményei, a világháború szörnyűségei, a forradalom és proletárdiktatúra borzalmai, a gazdasági összeomlás, a trianoni önző és lelkiismeretlen bosszúállók végzése, majd a nemzetnek a fejbeütöttségből való lassú felocsudása, magáhoztérése, a gazdasági élet megszilárdulása, majd megint az ország megcsonkítottsága folytán elkerülhetetlenül újra beállott gazdasági depresszió, mindez nem maradhatott hatás nélkül városunk és népünk fejlődésére. Bizonyos, hogy más volna ez a munkában megrajzolt kép, ha a békeidők céltudatos és áldásos munkásságában telt volna el az az utolsó másfél évtized. De a balsors sem volt képes népünk jellemét megrontani, vagy városunkat tönkretenni. Makói polgártársaink megmaradtak becsületes, honszerető, törekvő, higgadt, békés, szorgalmas és vendégszerető népnek, amely zúgolódás nélkül dolgozik és szenved hazájáért. És városunk megmaradt annak a hivalkodásnélküli egyszerű és szerény, de kedves és fejlődő helynek, melyhez nemcsak a benszülöttek ragaszkodnak, hanem melyet az idegenek is megszeretnek és melytől elszakadni mindenkinek fáj, akit a sors innen más vidékre szólít. Hála és köszönet mindazoknak, akik ezen munka megírásában részt vettek! Mi pedig olvassuk azt szeretettel és a jövőbe vetett hittel és bizalommal. Vissza

Tartalom

Dr. Nikelszy Jenő: Előszó7
Dr. Diószeghy András: Makó város története9
Tarnay Ivor: Makó város a háború alatt13
Dr. Barna János: Makó a háború után82
Dr. Márton György: Makó földművelése, állattenyésztése és erdészete97
Dr. Vidor Rezső: Makó ipara és kereskedelme138
H. Szabó Imre: Gazdaélet Makón153
Dr. Barna János: Irodalom169
Dr. Barna János: A makói színészet története192
Dr. Diószeghy Samu: Zenei élet206
Dr. Barna János: Makó város iskolái211
Dr. Diószilágyi Samu: Közegészségügy229
Dr. Barna János: Az egyházi élet239
Dr. Barna János: Hivatalok251
Dr. Barna János: Makó közlekedése261
Dr. Barna János: Egyesületek271
Dr. Barna János: Makó sportélete285
Kántor Pál: Ambrózfalva295
Koller István: Apátfalva297
Vitéz Dr. Bogdándy György: Battonya304
Csanádalberti309
Csanádapácza310
Martini Károly: Deszk312
Dombegyháza312
Ferencszállás314
Földeák315
Moncsek Isván: Kevermes323
Mészáros Pál és Schwarcz Rezső: Kiszombor325
Klárafalva331
Kunágota333
Kübekháza335
Magyarbánhegyes337
Magyarcsanád355
Mezőhegyes356
Mezőkovácsháza359
Nagybánhegyes359
Nagymalájth361
Ószentiván362
Ságuly János: Pitvaros364
Püspöklele368
Reformátuskovácsháza371
Szőreg371
Térvár371
Újszentiván375
Végegyháza375
Társadalmi rész379
Vissza
Tétel sorszám:
038

Kikiáltási ár:
12.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Hátralévő idő:
Amennyiben az utolsó 5 percben licit érkezik, a lejárati időpont további 5 perccel módosul.


Leütési ár:
12.222 Ft Licitek száma: 2



Ft
Minden aukción megnyert tétel után 15% árverési jutalékot számolunk fel, amely jutalékot a megnyert árverést követően a vételár alapján azon felül kell megfizetni!