Békéscsaba - Gyomaendrőd, 1992, Kner Nyomda - Gyomai Kner Nyomda (Gyomai Kner Nyomda), 140 p. + [3] p., ill.
Haiman György által dedikált példány. Első kiadás. A Kner Nyomdaipari Múzeum Füzetei. No.: 24. sz. Tervező, kutató, tanító. Haiman György munkásságáról. Írta: Erdész Ádám. / Designer, researcher, teacher. The work of György Haiman. By Ádám Erdész. Az előlapon Haiman György tipográfus, könyvművész tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "S. J.-nak kollegiális tisztelettel. 92. december 15. Haiman György". Magyar-angol nyelvű kiadás. Bevezetéssel, a sorozatban megjelent füzetek listájával, a bibliográfiák tartalmával és tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. Készült a Gyomai Kner Nyomdában, a nyomda alapításának 110. esztendejében. Kiadói varrott papírkötésben lévő példány feliratozatlan címfedéllel, hátlappal és könyvgerinccel, tiszta belívekkel, hiánytalan, jó állapotban, két színnel feliratozott, kiadói borítófedélben. A kötetet dedikálta, Haiman György (Budapest, 1914. május 26. – Innsbruck, 1996. augusztus 13.) Tótfalusi Kis Miklós-díjas tipográfus, könyvművész, nyomdatörténész, egyetemi tanár, az irodalomtudomány doktora, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia alapító tagja. A nyomdászmesterséget a gyomai Kner Nyomdában és a budapesti Hungária Nyomdában sajátította el. Később többek között a Kner Nyomda vállalatvezetőjeként, a Könyvnyomdaipari Központ igazgatóhelyetteseként, a Nyomdaipari Igazgatóság osztályvezető főmérnökeként, valamint a Nyomdaipari Tröszt vezérigazgatójaként dolgozott. Ezenkívül tanított a Magyar Iparművészeti Főiskolán is, ahol 1968-tól a Tipografikai Tanszék vezetője lett. Haiman gyakorlati tervező munkájával, pedagógiai és publikációs tevékenységével a magyar nyomdászat, nyomdászattörténet és a tipográfiai tervező művészet egyik legjelentősebb alakjának számított a 20. század második felében.
A könyvművészet történetének kiemelkedő fejezetei többnyire egy-egy nagy nyomdászdinasztiához kötődnek. Az egymást követő nemzedékek külön-külön is nagy tehetségű tipográfusainak teljesítménye a mesterség, a szellemiség és a generációkon keresztül felhalmozódott tudás és tapasztalat öröklése révén megsokszorozódott. Az elmúlt száz esztendő magyar könyvművészetében a Kner család játszott meghatározó szerepet. A nyomdaalapító Kner Izidor és a magyar tipográfiát megújító Kner Imre pályája széles körben ismert. Az örökséget a család harmadik generációjának kiemelkedő egyénisége, a ma is aktív Haiman György vitte tovább.
Haiman György - mint a Kner család majd minden tagja - gyermekként ismerte meg a nyomda belső világát. Nagybátyja, Kner Imre irányításával járta végig a tipográfussá válás útját. Alig múlt huszonnégy éves, amikor a Magyar Bibliophil Társaság egyszerre két munkáját is az év öt legszebb könyve közé sorolta. Ettől fogva neve szorosan összekapcsolódott a hazai nyomdászat és könyvművészet történetével. Bár mesteréhez, Kner Imréhez hasonlóan ő is elmondhatja, hogy "amit létrehoztam, azt nem a viszonyoknak köszönhetően, hanem éppen a viszonyok ellenére hoztam létre", mégis tekintélyes életművet tudhat maga mögött. 1946 és 1948 között a családi üzem vezetője volt, majd közel két évtizeden keresztül a magyar nyomdaipar különböző irányítói posztjait töltötte be.
Leütési ár:
5.600 Ft
Licitek száma: 17