Bartha Miklós: Kazár földön

Védőborítós példány

Bartha Miklós
Stádium Sajtóvállalat Részvénytársaság (Budapest) ,
Kiadói egészvászon kötés , 247 oldal
Méret: 18 cm x 11 cm
2023-09-24 20:00

Budapest, 1939, Stádium Sajtóvállalat Rt. kiadása és nyomása, 246 p. + [1] p.

Kazár földön. Írta: Bartha Miklós.
Kovách Aladár bevezetőjével. Készült a Stádium Sajtóvállalat Rt. nyomdájában, Budapesten.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány feliratos címfedéllel és könyvgerinccel, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban, színes, feliratos, illusztrált, fülszöveggel kiegészített, sérült, amatőr módon javított kiadói borítófedélben.
A kötet szerzője Bartha Miklós (1848-1905) jogász, újságíró, politikus, a Negyvennyolcas Függetlenségi Párt alapító tagja, a Magyar Hírlap és a Magyarság publicistája, nemzetpolitikai írásairól és Kazár földön című, eredetileg 1901-ben megjelent, szociografikus útleírásáról ismert szerző.
Kazárföldön című remeke az 1900-as évek magyar irodalmának egyetlen szociális tette [...] a mai szociográfiai irodalom első nemes őse." – olvashatjuk műve 1939-es kiadásának fülszövegében.

Habent sua fata libelli. Ez a könyv nem készült könyvnek, - futó jegyzetek egy havasi pihenésről - s a legszervesebben megépített magyar könyvek egyike lett. Cikkenként jelent meg először egy... Tovább

Habent sua fata libelli. Ez a könyv nem készült könyvnek, - futó jegyzetek egy havasi pihenésről - s a legszervesebben megépített magyar könyvek egyike lett. Cikkenként jelent meg először egy vidéki lapban, szinte a kísérlet bátortalanságával s az egész ország fölfigyelt rá. Az olvasók gyűjteni kezdték a folytatásokat s kérték, reklamálták visszamenően az elfogyott számokat. Akkor kiszedték könyvnek, de így is alig jutott el a közönséghez. Fanatikus kicsi zsidók futottak szét az országban. Kivették az olvasó kezéből, összevásárolták minden található példányát s malomban őrölték meg. Pedig nem antiszemita könyv. A legforróbban emberi s a legeurópaibban magyar könyv. Az első kiadás mindössze annyit eredményezett, hogy a Kaszinóban meghidegült a légkör Bartha Miklós körül, a nagybirtok kritikája miatt, a sajtó pedig "tartózkodó" lett a lengyelzsidó: kazár arcképek miatta A kor legnagyobb közíróját elszigetelték, megsiketültek a szavai. Másodszor halála után jelent meg a könyv, díszes, nagy „emléksorozat"-ba fojtva, ünneplőben, albumszerűen, zárt példányszámban, mint csemege, méregdrágán. Ez volt a legsúlyosabb kriptakő a művön. így vált nagyon tisztelt és nagyon tehetetlen halott Bartha Miklósból. Vissza

A kazárföld a hazatért Kárpátalja, a rutének földje, Verecke híres útja, Rákóczi utolsó szállása. Népét, igénytelen jobbágyokat, régi századok földesurai hozták be Halicsból, Bukovinából,... Tovább

A kazárföld a hazatért Kárpátalja, a rutének földje, Verecke híres útja, Rákóczi utolsó szállása. Népét, igénytelen jobbágyokat, régi századok földesurai hozták be Halicsból, Bukovinából, Volhiniából. Pap se jött velük, emberalatti sorból itt fejlődtek, erősödtek egész a kuruc szabadságharcig. Rákóczi e kis törzsnek ma is fénylő emléke. A fejedelem elbukásával az ő életük is lehanyatlott. A Schönborn grófok közel egy negyedmillió holdat kaptak jutalmul a vérző földből. Ez a nagybirtok 200 község életét fojtotta meg s 70.000 embert kárhoztatott éhínségre. A liberalizmus aranykorában az elgyengült népet a galiciai gettók söpredéke lepte el.
Az alkotások nagy minisztere: Darányi Ignác indította meg a magyar állam hadjáratát a boldogtalan nép fölszabadítására. Ez volt az u. n. Hegyvidéki Akció. Egán Ede vezette a küzdelmet a nyomor, a bűn, a pálinka és uzsora ellen. Rejtélyes halála elbuktatta a harcot.
Ezt a legtragikusabb népi drámát mutatja meg hatalmas erővel Bertha Miklós remekműve, a: Kazárföldön. Vissza
043

Kikiáltási ár:
6.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
10.300 Ft Licitek száma: 20