Germanus Gyula: Allah Akbar! (Benjámin László költőnek dedikált példány)

Germanus Gyula
Réz Pál
Pethő Tibor
Vajda Imre
Szépirodalmi Könyvkiadó (Budapest) ,
Kiadói egészvászon kötés , 672 oldal
Méret: 20 cm x 14 cm
2023-05-28 20:00

Budapest, 1973, Szépirodalmi Könyvkiadó (Alföldi Nyomda, Debrecen), 672 p. + [8] p. + [21] t.: ill.

Szerző által dedikált példány. Allah Akbar! Írta: Germanus Gyula.
Az első előzéklapon a szerző, Germanus Gyula tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "Benjamin Lászlónak tisztelettel, szeretettel Germanus Gyula 1974. julius 15."
A dedikáció címzettje: Benjámin László (1915-1986) József Attila- és kétszeres Kossuth-díjas költő, szerkesztő, az Új Hang és a Kortárs folyóiratok munkatársa, a Magvető Könyvkiadó lektora, az Új Tükör főszerkesztője.
Harmadik kiadás. 21 számozatlan képtáblán fekete-fehér fotókkal illusztrált kötet tartalomjegyzékkel. Nyomtatta az Alföldi Nyomda Debrecenben.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány aranyozott arab nyelvű felirattal díszített címfedéllel, aranyozott feliratos könyvgerinccel, néhány foltos lappal, hiánytalan állapotban, feliratos, a szerző fotójával és fülszöveggel kiegészített, sérült kiadói borítófedélben.
A kötet szerzője Germanus Gyula (Budapest, 1884. november 6. – Budapest, 1979. november 7.) nemzetközi hírű magyar orientalista, arab nyelvészeti és kultúrtörténeti író, irodalmár, nyelvész, történész, országgyűlési képviselő, több arab nemzeti akadémia tagja. A Budapesti Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán történelem-latin szakon diplomázott. Később bölcsészdoktorrá (summa cum laude) avatták török nyelv és irodalomból, arab nyelv és irodalomból, ókori világtörténelemből. Evlija Cselebi a XVIII. századi törökországi céhekről című munkájával ösztöndíjat nyert, így három évet (1908–1911) tölthetett Nagy-Britanniában, a British Museum keleti osztályán. Kora egyik legelismertebb iszlám szakértőjének és egyben szeretett tanárának, Vámbérynak ajánlólevele sokat jelentett fogadtatásában. Nemcsak munkájában kamatoztatta angol nyelvtudását, hanem angol nyelvkönyveket és szótárakat is szerkesztett. 1912-ben a Magyar Királyi Keleti Akadémia nyelvtanítója, 1915-től a török és arab nyelv tanára. 1934-ben hosszabb utazást tett a Közép-Keleten, amiről az Allah Akbar! című könyvében számolt be részletesen. Ebben a sikeres könyvében Germanus Gyula sikeresen valósította meg a tudományos műnek, a népszerűsítő irodalomnak, az útirajznak, az önvallomásnak és a politikai esszének a sajátos ötvözetét.

Egyszerű moszlim zarándokként rótta be Germanus Gyula az európainak tilos, titokzatos Szaudi-Arábia sivatagjait, s hosszú időt töltött a "városok anyja", Mekka titkai közt. Útja nemcsak kalandokkal... Tovább

Egyszerű moszlim zarándokként rótta be Germanus Gyula az európainak tilos, titokzatos Szaudi-Arábia sivatagjait, s hosszú időt töltött a "városok anyja", Mekka titkai közt. Útja nemcsak kalandokkal zsúfolt, izgalmas élmény volt, hanem igazi tudósként behatolt a mohamedán vallás legmélyére is. Könyvében, amely több mint útleírás: életregény, földerül Ibn Szaúd világbirodalommá növő fiatal országa, Mohamed utódainak élete, hite s egy nagytudású, gazdag érdeklődésű író ezernyi pompás megfigyelése, kalandos útjának regénye. Vissza

Bevezetés5
A Kelet hívó szava
Pénteki ima a mecsetben25
Az iszlám Indiában52
Váratlan akadályok96
Dicső elődök nyomdokán
Útban Kelet felé105
Arábia földrajza110
Kik jártak Arábiában?124
Az ébredő Egyiptomban
Az Ezeregyéjszaka városa155
Az Azhar-mecset diáktanyáin167
Az Azhar magyar diákja182
Mi az iszlám?191
Az Azharban kigyúlnak a villanylámpák198
Egyiptomi írók között209
A dervisek világa245
Hubaltól Allahig
Az eljövendő óra275
A pogány arabok kultusza283
Mit kell a zarándoknak tudnia301
Az iszlám prófétája
A zarándokhajón315
Egyedül Mohameddel328
A korán útja353
Éva ősanyánk nyugvóhelye
Mohamed Zákir saruja365
Első éjszakám Arábiában381
A tehén és a kutya ivadéka397
Abdul-Azíz Ibn Szaúd, a wahhábiták királya403
A zarándoklat
Egy arab sakkjátszma433
Hívásodra jöttem, ó, Uram!442
A Kába körüljárása453
Mekkai otthonom470
Mina völgyében477
Arafát síkján504
Abdul Azíz Ibn Szaúd sátrában517
Mekka, a városok anyja
A fekete kő531
Hétköznapok Mekkában540
Szellemi élet a szent városban555
Beszélgetés egy mekkai kereskedővel569
A mekkai szentély576
Mekkai élet588
Különös találkozás606
Búcsú Abdul Azíz Ibn Szaúdtól622
Az utolsó napok Arábiában
Mekkából Medinába637
A próféta sírjánál663
072

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
23.000 Ft Licitek száma: 25