Berczik Árpád: Betlehemes játékok (dedikált példány)
Berczik Árpád
Baránszky-Jób László
Berczik Árpád
Királyi Magyar Egyetemi Nyomda(Budapest)
Könyvkötői fűzött kemény papírkötés
, 103 oldal
Balassi Bálint Könyvtár
4
21 cm x 14 cm
2023-09-24 20:00
Budapest, 1941, Királyi Magyar Egyetemi Nyomda, 103 p. + [1] p.
Szerző által dedikált példány.Első kiadás.Balassi Bálint Könyvtár 4. szám. Szerkeszti: Baránszky-Jób László és Berczik Árpád. Bethlemes játékok. A bevezető tanulmányt írta: Berczik Árpád.
A címlapon a tanulmány szerzőjének, Berczik Árpádnak a tollal beírt, névre szóló, a lap későbbi újravágása miatt sérült dedikációja olvasható: "D. T.-nak szerete[ttel] Bp. 1941. jún. 22. Berczik Árp[ád]"
Tartalomjegyzékkel. Nyomtatta a Királyi Magyar Egyetemi Nyomda.
Könyvkötői fűzött kemény papírkötésben lévő példány feliratozatlan címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratos könyvgerinccel, új előzéklapokkal, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban. "A Balassa Bálint Könyvtár szerencsésen kapcsolódott bele ebbe a mozgalomba, amikor szétszórtan kiadott népi szövegeinkből ezt a jó ízléssel és értékeléssel összeválogatott gazdag gyűjteményt kiadta. Igen figyelemreméltó és tanúságos Berczik Árpád bevezetése, amelyben kifejti a játékok és mondókák stb. irodalom- és népiségtörténeti elemeit és jelentőségét. Ugyanekkor természetesen hangsúlyozza gyűjteménye gyakorlati célkitűzését, tudniillik azt, hogy a közzétett darabok alkalmasak előadásra, s így arra, hogy végre felszítsuk a még mindig hamvában parázsló ősi népi játékösztönt." (Irodalomtörténet, 1942/1. sz., 41.)
Amikor lehull a vastag, puha decemberi hó, látszólag megbénultan feküsznek a magyar falvak. Az élet láthatára összeszűkült a község szélétől a kis ház négy fala közé: mindenki behúzódik a jó melegbe. De a falu népének ez az ájulása csak rövid ideig tart: a lelkeken mihamar úrrá lesz a karácsonyi hangulat, az év legbensőségesebb ünnepére készülnek aprók, nagyok egyaránt. Nemcsak a legkisebbeknek, akik kapnak és a felnőtteknek, akik adnak, öröm azonban a karácsony, hanem boldog várakozást kelt a siheder legények között is. Ezek már kinőttek a gyermekkor karácsonyi hangulatának boldog idealizmusából, de önző életüket még nem nemesítette meg a legtisztább öröm, az ajándékozás gyönyöre. Karácsony táján ők sem tétlenek! Izgatottan készülnek a szent ünnepekre, mert ezek nekik szereplési lehetőségeket, sőt azonfelül aprópénzt, harapnivalót és - Urambocsá! - bort is hoznak. Betlehemezésre készülnek a süldő legénykék, és már karácsony előtt jó egy héttel megindulnak estefelé a falu utcáin a betlehemező csoportok. A módosabb házak előtt megállnak, egyikük - rendesen a vezető - engedélyt kér a belépésre. A gazdák kitüntetésnek, elismerésnek veszik a betlehemesek látogatását, az engedélyt könnyen megadják, a szereplők belépnek és folyik a játék.
És folyik már évszázadok óta! Folyik, mióta az európai népek felvették a kereszténységet. A népi játékok a pogány germánság kultikus játékaival hozhatók összefüggésbe.
Leütési ár:
6.000 Ft
Licitek száma: 1