Wiseman Miklós: A tudomány összhangzásban a kinyilatkoztatással
Wiseman Miklós
Pleitz Fer. Pál Könyvnyomdája(Nagy-becskerek)
Korabeli félbőr kötés
, 467 oldal
23 cm x 16 cm
2023-09-24 20:40
Nagy-Becskerek, 1889, Pleitz Fer. Pál Könyvnyomdája, XV p. + [1] p. + 467 p. + IV t.: ill.
A tudomány összhangzásban a kinyilatkozással. Írta: Wiseman Miklós bíbornok. Fordította: a Pesti Növendékpapság Magyar Egyházirodalmi Iskolája. A mű a Történeti, Nép- és Földrajzi Könyvtár című sorozatban jelent meg. Bár nem szerepel a könyvsorozat ismert darabjainak bibliográfiai jegyzékében, kötése megegyezik a sorozat többi darabjának kötésével, mindemellett korabeli iskolai könyvadományok nyilvántartásából egyértelműen igazolható, hogy a mű Szabó Ferenc, a sorozat szerkesztője személyes adományaként mint a Történeti, Nép- és Földrajzi Könyvtár része került több intézményhez (lásd pl.: A kegyes tanítórendiek vezetése alatt álló Szegedi Városi Főgymnasium értesítője az 1892-93. tanévről). Négy fekete-fehér képtáblával (ebből kettő dupla oldalas) illusztrált, valamint szerzői előszóval és részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. Nyomtatta Pleitz Fer. Pál Könyvnyomdája, Nagy-Becskereken. Korabeli félbőr kötésben lévő példány feliratozatlan, mintás, sérült címfedéllel, aranyozott feliratozású, dombornyomott díszítéssel gazdagon ellátott könyvgerinccel, hiányos címlappal, néhány foltos lappal, mintázott lapélekkel, feliratozatlan, mintás hátlappal. A szerző, Nicholas Patrick Stephen Wiseman (1802-1865) bíboros, westminsteri érsek, a katolikus egyház újjáalkotója Angliában. Tanított a római egyetemen, valamint a collegium anglicanum rektora volt. Alapított három lapot (Dublin Review, Catholic Magazine és Tablet) és Oscottban létrehozta a Tract Society-t, illetve a Society of English ladies-t. 1840-ben melopotamosi címzetes püspök, Mindland megye apostoli vikáriusának segédje és az oscotti Maria-kollégium igazgatója lett, 1849-ben pedig a londoni egyházkerület apostoli vikáriusának választották. 1847-ben IX. Pius pápa elé terjesztette a katolikus hierárkia Angliába való helyreállításának tervezetét, amit a pápa 1850-ben az Universalis Ecclesiae konstituciójával életbe is léptetett, ezenkívül Wiseman-t kinevezte westminsteri érsekké és biborossá. A rendelkezés nem tetszett a fanatikus protestánsoknak, ezért többek között számtalan beszédet tartottak és röpiratokat bocsátottak ki ellene, valamint az angol parlament 1851-ben külön billt- bocsátott ki, mely szerint a katolikusok nem viselhettek angol városoktól vett püspöki címeket, nem jelenhettek meg nyilvánosan papi ruhában, stb.
Alig fogja olvasóim figyelmét a következő előadásokban a különböző részek közt szükséges összhangzat bizonyos hiánya kikerülni; s nem tudom, vajjon mentegethetném-e magamat e miatt jobban, mint a szerkesztés alkalma- és módjának rövid megemlitése által. Ezen előadások először, magán oktatásra szánva, az angol collégiumban, melyet kormányozni szerencsém vala olvastattak föl; mennyiben a hittani tanulmányokra előkészitő tanfolyamúl kelle szolgálniok. Több barátom kifejezett óhaja, azok nyilvános előadására birt, s igy történt, hogy az 1835-ki böjti idény alatt Weld bibornok termeiben nagy és válogatott kör előtt fölolvastattak.
Szerző előszava III
Első előadás: A hasonlitó nyelvészetről I. Szakasz 1-42
Második előadás: A hasonlitó nyelvészetről. II. Szakasz 45-96
Harmadik előadás: Az emberi nem természetrajzáról. I. Szakasz 100- 141
Negyedik előadás: Az emberi nem természetrajzáról. II. Szakasz 146-179
Ötödik előadás: A természet tudományokról. I. Szakasz 182-222
Hatodik előadás: A természet tudományokról. II. Szakasz 225-255
Hetedik előadás: Az őstörténelemről. I. Szakasz 259-291
Nyolczadik előadás: Az őstörténetről. II. Szakasz 294-325
Kilenczedik előadás: A régészetről 330-358
Tizedik előadás: A keleti tanulmányokról. I. Szakasz 362-401
Tizenegyedik előadás: A keleti tanulmányokról. II. Szakasz. Profán irodalom 406-434
Tizenkettedik előadás: Befejezés 441-464
Leütési ár:
12.000 Ft
Licitek száma: 1