Témakörök



Lezárt aukciók


Arany János és Petőfi Sándor levelezése (Arany Lászlóné által dedikált példány)

Szerző
Petőfi Sándor
Arany János
Ráth Mór (Budapest) ,
Kiadói egészvászon díszkötés , 240 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar 
Méret: 15 cm x 11 cm
ISBN:
Aukció vége:
2023-10-22 20:00

Aukciós tétel adatai

Budapest, 1894, Ráth Mór (Hornyánszky V., Bp.), XVI p. + 221 p. + [3] p. + 2 mell. (fakszimile)

Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata

Arany Lászlóné által dedikált példány. Arany János és Petőfi Sándor levelezése.
A címlap előtti lapon Arany Lászlóné (született: Szalay Gizella) – Arany János menye – tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "Zs.-nak szeretettel Aranyné"
Az Arany János hátrahagyott iratai és levelezése (Bp., 1888, Ráth Mór) című gyűjteményen alapuló kiadás. Kötetvégen két kihajtható, fakszimile mellékléttel (Arany János Petőfihez írt levele, Petőfi Aranyhoz írt első levele), valamint Ráth Mór gyémánt kiadásainak könyvreklámjával kiegészített kötet. Nyomtatta Hornyánszky Viktor, kötötte Leszik Károly, Budapesten.
Kiadói egészvászon díszkötésben lévő példány aranyozott feliratos, aranyozott-színezett illusztrációval díszített címfedéllel és könyvgerinccel, vaknyomással díszített hátlapon a kötészet feltüntetésével, aranyozással díszített, színes előzéklapokkal – az első előzéklap előlap felőli része későbbi aranyozott előzékkel pótolt –, aranyozott lapélekkel, javított fakszimile mellékletekkel, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban.
A kötet dedikálója Arany Lászlóné [sz.: Szalay Gizella] (1857-1945), Arany László (1844-1898) költő felesége, Arany János menye. Első férje halála után Voinovich Géza (1877-1952) irodalomtörténészhez ment feleségül. Voinovich a felesége révén birtokába jutott Arany-hagyaték segítségével jelentősen hozzájárult Arany János életművének feldolgozásához. A felbecsülhetetlen irodalomtörténeti értékkel bíró örökség a második világháborúban megsemmisült.

A műről A Szüry-gyűjtemény katalógusa (Budapest : FSZEK, 1987, 80 p.) is említést tesz, melyet a 166. tételszámon jegyez.

Előszó

Petőfi és Arany baráti viszonyát Gyulai Pál a Kisfaludy-Társaság 1883 október 28-iki ünnepélyes ülésén Arany János fölött tartott emlékbeszédében a következő szavakkal jellemezte: «A barátság, a... Tovább

Előszó

Petőfi és Arany baráti viszonyát Gyulai Pál a Kisfaludy-Társaság 1883 október 28-iki ünnepélyes ülésén Arany János fölött tartott emlékbeszédében a következő szavakkal jellemezte: «A barátság, a mely a két költőt összefűzte, épen oly nemes volt, mint őszinte. Mily különbség köztök s egy eszme és érzés rokonszenvénél fogva mégis hévvel forrnak össze szíveik! Petőfi heves, szilaj ifjú, erélyes szellem, a kinek a daczban, küzdelemben mintegy kedve telik. Arany nyugodt férfiú, megtört erélyű, a ki kerüli a zajt s inkább magában évődik, mintsem küzdjön. Petőfi vakon hisz eszméiben, bízik önmagában, erőszakos, kíméletlen s ezt mintegy kötelességének, elvei szolgálatának hiszi, mitsem gondolva a világgal. Arany lelkén a kétely árnya borong, önbizalmatlan, kíméletes, engedékeny, s épen úgy lehangolja a világ, mint saját aggodalma. Petőfi a harag és a merengő szelídség, a düh és a méla ellágyulás közt hánykódik, örül vagy busúl, szeret vagy gyűlöl, boldog vagy boldogtalan, de soha sincs nyugalma. Arany szintén mély felindulások között él, de erőt vesz magán, csendes búskomolyságba merül s úgy bánatját mint örömét humora mérsékli. Petőfinél egy a gondolat, érzés és tett. Arany a gondolatnál és érzésnél marad s csak a külső körülmények nyomása alatt ér a tetthez. Petőfi az ifjúság tüzével, szenvedélyeivel vonzza magához az embereket; Arany a férfiúi erények tisztes méltóságával. S költészetökben is hasonló ellentétek találunk. Petőfi lyrikus, egészen alanyi, a ki elbeszélő költeményeiben is alanyi érzéseit önti ki s mindig önmagát rajzolja. Arany epikus, tárgyilagos, a ki lyrai költeményeiben is majdnem annyit merít a tárgyból, mint saját kedélyéből. Petőfi korának nemcsak költője akar lenni, hanem harczosa is egyszersmind, a ki lanttal és karddal ostromolja a társadalmi és politikai intézményeket. Arany inkább a múltban él, mint a jelenben s inkább követni, rajzolni akarja a világ folyását, mint vezérelni. Petőfi élénk, fogékony kedélye minden érintésre föllobban, minden benyomást dallá alakít, még a legröpkébb hangulatot is. Aranynak egészen meg kell telnie, hogy megáradjon költészete s akkor sem mindig árad meg. Petőfi az önkéntesség ösztönével teremt s gyakran inkább csak homályos sejtelem vezeti, mint világos öntudat. Arany öntudatos művész, de mintha aggodalmassága néha megbénítaná önkéntességét. Petőfi hevesb, változatosb, festőibb: Arany csöndesebb, mélyebb, plasztikaibb. Petőfi ízlése és szívnemessége nem mindig egyerejű képzelme szárnyalásával; Arany képzelme, ha talán lankad is, ízlése, érzelmi nemessége ugyanaz marad. Petőfi költészete az ifjúságé, Arany költészete az érett koré; amabban megtaláljuk az ifjúság soknemű bús és derült felindulásait, eget ostromló vágyát, édes csalálmait, gyönyörét, büszkeségét, sőt hóbortjait is, emebben az élet egész komoly hangulatát, férfias küzdelmét, csalódásait, vígasztát, humorát és megnyugvását az erkölcsi rend vaskényszerűségében. Vissza
Tétel sorszám:
007

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Hátralévő idő:
Amennyiben az utolsó 5 percben licit érkezik, a lejárati időpont további 5 perccel módosul.


Leütési ár:
44.000 Ft Licitek száma: 42



Ft
Minden aukción megnyert tétel után 15% árverési jutalékot számolunk fel, amely jutalékot a megnyert árverést követően a vételár alapján azon felül kell megfizetni!