Budapest, 1955, Ifjúsági Könyvkiadó (Pécsi Szikra Nyomda), 351 p. + [1] p., ill.
Szerző által aláírt példány. Első kiadás. Lutra. Egy vidra regénye. Írta: Fekete István.
A címlapon a szerző, Fekete István tollal beírt, jól olvasható aláírása látható.
Szilvásy Nándor szövegközti, fekete-fehér rajzaival illusztrált kötet. Nyomtatta a Pécsi Szikra Nyomda.
Kiadói félvászon kötésben lévő példány két színnel feliratozott, színes, alakos-ábrás illusztrációval ellátott, foltos címfedéllel, aranyozott feliratos könyvgerinccel, színes, alakos-ábrás illusztrációval ellátott, foltos hátlappal, hiánytalan állapotban.
A szerző, Fekete István (Gölle, 1900. január 25. – Budapest, 1970. június 23.) író, számos ifjúsági könyv és állattörténet írója. Közeli barátjával, Csathó Kálmánnal együtt a magyar „erdész-vadász irodalom” egyik legismertebb művelője. Jókai mellett minden idők egyik legolvasottabb magyar írója. Műveit az ember-, állat- és természetszeretet, valamint az egyetemes humánum uralja.
"Lutra, a magányos, öreg vidra kalandos élete, alkalmat ad az írónak, hogy a folyók, tavak, nádasok állatvilágának, irodalmi - és természettudományosan is hiteles - írásával gyönyörködtesse az olvasót. A kalandokban bővelkedő állattörténet során a halászok, vadászok életével is megismerkedünk." - írta a műről a Somogyi Néplap c. folyóirat (1956. január 12./13. évfolyam/10. szám).
Lutra, a pompás vidralegény, elhagyja vízalatti otthonát, kalandos vándorútra indul s bekerül az emberi környezetbe. A magányos vidra találkozása a civilizált világgal, Fekete István egyik legnagyobb írói remeklése. Megismerjük a kötetből Lutra eredeti környezetét is, a folyók, tavak, nádasok állatvilágát. Az író népszerű állatregénye hosszabb idő után kerül ismét az olvasók kezébe.