Heltai Jenő: A néma Levente (A szerző és 12 színész közöttük: Bajor Gizi, Bilicsi Tivadar, Péchy Blanka és mások által aláírt példány)

Vígjáték három felvonásban

Heltai Jenő
Fáy Dezső
Athenaeum Kiadás (Budapest)
Kiadói fűzött kemény papírkötés , 166 oldal
Méret: 23 cm x 16 cm
2024-05-12 20:00

Budapest, é. n., Athenaeum Irodalmi és Nyomdai Rt. kiadása és nyomása, 166 p. + [1] p., ill.

A szerző és 12 színművész által aláírt példány. A néma levente. Vígjáték három felvonásban. Írta: Heltai Jenő.
Az előzéklapon a szerző, Heltai Jenő tollal írt és a Magyar Színház által 1936-ban bemutatott előadásában szereplő 12 színművész ceruzával írt aláírása látható. Név szerint:
  • Bacsányi Paula (Tapolca, 1885. július 21. – Budapest, 1963. január 8.) színésznő.
  • Bajor Gizi (Budapest, 1893. május 19. – Budapest, 1951. február 12.) Kossuth-díjas színművész, kiváló művész, a Nemzeti Színház örökös tagja.
  • Bilicsi Tivadar (Budapest, 1901. szeptember 6. – Siófok, 1981. július 11.) színész, érdemes és kiváló művész.
  • Földényi László (Gödöllő, 1895. október 18. – Alsóörs, 1960. július 23.) színész.
  • Pataky Miklós (Budapest, 1899. július 29. – Budapest, 1949. május 21.) színész, színházi rendező.
  • Péchy Blanka (Pécs, 1894. szeptember 21. – Budapest, 1988. július 6.) színésznő, előadóművész, író, rádiós műsorvezető, a bécsi magyar nagykövetség kulturális attaséja, a bécsi Collegium Hungaricum igazgatója, a Kazinczy-díj megalapítója, érdemes művész.
  • Pillér Vera (Budapest, 1912 – ?) színésznő.
  • Sennyei Vera (Budapest, 1915. január 3. – Budapest, 1962. május 28.) színésznő, érdemes művész.
  • Szakáts Zoltán (Nagyszeben, 1901. március 10. – Budapest, 1947. december 8.) színész.
  • Székely Lujza (Budapest, 1902. szeptember 25. – New York, 1998. június 1.) színésznő.
  • Törzs Jenő (Budapest, 1887. április 23. – Budapest, 1946. február 2.) színész, író, filmrendező.
  • Vándory Gusztáv (Budapest, 1882. december 6. – Budapest, 1964. november 16.) színész.
Harmadik kiadás. "Ez a mű készült az Athenaeum Irodalmi és Nyomdai Részv. Társ. nyomdájában, Bécsi Mediaeval antiqua betűkkel, a Diósgyőri Papírgyár Részv. Társ. külön e célra gyártott papirosán, Fáy Dezső festőművész faducairól készült fametszetekkel."
Kiadói fűzött kemény papírkötésben lévő példány feliratos, illusztrált címfedéllel, feliratozott, sérült, javított könyvgerinccel, hátlapon az Athenaeum emblémájával, hiánytalan állapotban.
"Heltai Néma Leventéje a magyar vígjáték-színmű fontos és nagy hatású remekműve." - fogalmaz a kötetről Sütő András.
A kötet szerzője, Heltai Jenő (Pest, 1871. augusztus 11. – Budapest, 1957. szeptember 3.) Kossuth-díjas író, költő, újságíró, producer, dramaturg. Jogi tanulmányait félbehagyva, újságíróként kezdett dolgozni (pl.: Magyar Hirlap, A Hét, Pesti Napló). 1900-ban titkárként, 1914-től már dramaturg-igazgatóként volt a Vígszínház munkatársa. 1918-tól az Athenaeum Kiadó irodalmi igazgatója, 1916-tól a Magyar Színpadi Szerzők Egyesületének elnöke. A két világháború között a Belvárosi Színház és Magyar Színház igazgatója volt. Nagy műveltségű, kifinomult, ugyanakkor könnyed, franciás lezserségű íróként vált népszerűvé. Színpadi műveiben is kitűnt költői készsége. A néma levente c. verses színpadi játékát 1936-ban mutatták be nagy sikerrel a Magyar Színházban.

Részlet a könyvből: ELSŐ KÉP (Szín : Terem, Zilia moncalieri-i palotájának az emeletén. Fenéken nehéz tölgyfaajtó a főbejárás. Ugyanilyen ajtó jobbra. Balfenéken a vágott sarokban három lépcső... Tovább

Részlet a könyvből: ELSŐ KÉP (Szín : Terem, Zilia moncalieri-i palotájának az emeletén. Fenéken nehéz tölgyfaajtó a főbejárás. Ugyanilyen ajtó jobbra. Balfenéken a vágott sarokban három lépcső visz a tágas, csukott loggiára. Ennek a középső ablaka tárva van. Kis asztal, karosszék a loggiában. A szoba közepén nagy asztal, brokát-takaróval letakarva, székek, hatalmas láda balra a fal mellett. Erőteljes, egyszerű vascsillár, falikarok, gyertyák, amelyeket később meggyújtanak, a szobát egyelőre csak a búcsúzó nap piros fényjátéka világítja meg. Az Úr 1479-ik évében vagyunk, de a terem berendezése régibb, a század közepéről való, egy kicsit rideg, sőt komor. A falon némely szentképek között Orlandónak, Zilia elhúnyt férjének a képmása. Minden azt mutatja, hogy itt komoly, erkölcsös és ájtatos vagy legalább is szenteskedő asszony lakik. Mikor a függöny felgördül Zilia és jóbarátnője Monna Mea a terem jobb sarkában, a vasrácsos kandalló előtt egy megkezdett oltárterítő hímzésével foglalatoskodik. Carlotta, Zilia komornája kis zsámolyon úrnőjének a lábánál ül, a selyemfonalat gombolyítja. Vissza
069

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
30.100 Ft Licitek száma: 24