Témakörök



Lezárt aukciók


Király Béla: Honvédségből Néphadsereg (Jeszenszky Gézának, az Antall kormány külügyminiszterének dedikált példány)

Személyes visszaemlékezések (1944-1956)

Szerző
Király Béla
Magyar Füzetek-Magyar Öregdiákok Szövetsége Bessenyei György Kör (Párizs-New Brunswick) ,
Kiadói ragasztott papírkötés , 322 oldal
Sorozatcím: Adalékok az újabbkori magyar történelemhez-Tanúk-korukról
Kötetszám: 6
Nyelv: Magyar 
Méret: 21 cm x 14 cm
ISBN: 0-930888-31-6
Aukció vége:
2024-02-25 20:00

Aukciós tétel adatai

Párizs - New Brunswick, 1986, Magyar Füzetek - Magyar Öregdiákok Szövetsége Bessenyei György Kör, 322 p., ill.

Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata

Szerző által dedikált példány. Első, emigrációs kiadás. Adalékok az újabbkori magyar történelemhez. Tanúk - korukról. No.: 6. sz.
Honvédségből Néphadsereg. Személyes visszaemlékezések (1944-1956). Írta: Király Béla.
A címlapon a szerző, Király Béla tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "Highland Lakes, 1989 szept. 26. Jeszenszky Gézának második highland lakes-i látogatása alkalmából - az államférfiúi beszámolóját követő reggelen - azzal adom ezt a könyvet át, hogy kifejezzem örömömet azért, hogy az Ő és hozzá hasonló férfiak kezében van nemzetünk sorsa. Szeretettel és barátsággal Király Béla".
A dedikáció címzettje, Jeszenszky Géza (Budapest, 1941. november 10. –) történész, egyetemi tanár, politikus. 1990–1994 között az Antall-kormány külügyminisztere, 1998–2002 között Magyarország washingtoni, azt követően pedig 2011–2014 között Magyarország norvégiai és izlandi nagykövete volt.
Néhány szövegközti fekete-fehér képpel és térképpel illusztrált, valamint szerzői előszóval, névmutatóval, a képek jegyzékével, a térképek jegyzékével és tartalomjegyzékkel kiegészített kötet.
Kiadói ragasztott papírkötésben lévő példány, két színnel feliratozott címfedéllel, feliratos könyvgerinccel, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője, Király Béla (Kaposvár, 1912. április 14. – Budapest, 2009. július 4.) vezérezredes, hadtörténész, politikus, az MTA külső tagja. A II. világháború alatt, Horthy és Szálasi időszakában vezérkari tisztként szolgált. 1945-ben a Kőszeget védő erők parancsnokaként megadta magát a szovjet csapatoknak. Miután megszökött a hadifogoly vonatról, belépett a Magyar Kommunista Pártba és az új hadseregben is sikerült a vezérkarba kerülnie. 1949-ben vezérkari ezredessé léptették elő, majd a Honvédelmi Minisztérium alá tartozó Katona Politikai Osztály ügynöke lett. A hadsereget is elérő koncepciós „tisztogatás” második hullámában halálra ítélték, majd büntetését életfogytiglani szabadságvesztésre enyhítették, melyből 1956 szeptemberében szabadult. Ezt követően megbízták a forradalom nemzetőrségének megszervezésével és vezetésével, kinevezték Budapest nemzetőrparancsnokának. Később a szovjet túlerőt látva, csapatával előbb a budai hegyekbe, utána Nagykovácsiba vonult vissza, onnan Ausztriába, majd az USA-ba emigrált. Az Egyesült-Államokban könyvkiadó vállalatot igazgatott és egyetemi tanár volt. Az 1990-es rendszerváltást követően visszatért Magyarországra, ahol országgyűlési képviselőként, majd az Orbán- és a Medgyessy-kormány mellett katonapolitikai tanácsadóként tevékenykedett.

Előszó

Ez a könyv a történetírás igényével lép fel. A kérdés az, hogy vajon lehet-e - de még inkább: szabad-e - olyan kérdést tárgyalni tudományos szándékkal, amire vonatkozó okmányok hozzáférhetetlenek?... Tovább

Előszó

Ez a könyv a történetírás igényével lép fel. A kérdés az, hogy vajon lehet-e - de még inkább: szabad-e - olyan kérdést tárgyalni tudományos szándékkal, amire vonatkozó okmányok hozzáférhetetlenek? Normális körülmények között a válasz csakis nemleges lehetne. De rendhagyó eseményekről, rendhagyó körülmények között adott beszámoló csakis rendhagyó eljárást követhet. Három körülmény ösztönzött arra, hogy szembenézzek ezekkel a nehézségekkel és munkához fogjak. Az egyik az, hogy meg kell írni azt, amit ez a könyv tartalmaz; ez a szemtanú kötelessége. A másik, hogy nem bocsátkozom apró részletekbe - amihez valóban okmányokra lenne szükség - hanem inkább alapvető kérdések tárgyalására szorítkozom, ami emlékezetből és személyes feljegyzésekből is életrekelthető. Végül pedig az is ösztönző hatással volt rám, hogy otthon tetemes számú könyv és tanulmány jelenik meg manapság a kérdéses kor katonai eseményeiről. Miért ne legyen az igazság is hozzáférhető azoknak, akiket ezek a fejlemények érdekelnek? A történelem kibontatkozását nem a perifériákról szemléltem: országos kihatással járó felelős munkakörökben dolgoztam. 1943 januárjától a háború végéig a honvédelmi minisztérium és a vezérkar főnöke szervezési (l/a) osztályának elvi alosztályát vezettem. A nyilasok hatalomrajutása előtt több csatában vezérkari tisztként működtem. 1948 őszétől 1950 májusáig a Gyalogság megbízott, majd valóságos parancsnokaként valójában hadseregparancsnoki teendőket láttam el. Pályám és életem az 1956-os forradalomban kulminált azzal, hogy a szabadságharcosok képviselői - Nagy Imre jóváhagyásával - a Nemzetőrség főparancsnokává választottak. Az újabbkori magyar történelem, azaz korunk történelmének aktív tanúja vagyok. Vissza

Tartalom

Előszó5
A Nyilas hatalomátvétel és előzményei
A háborúval kapcsolatos véleményem kialakulása9
1944. október tizenötödike a 8. tábori 18 póthadosztálynál18
A királyi honvédségből köztársasági honvédségbe
Átléptem a Rubikont: Kőszeg átadása29
Szabadulás a szovjet fogságból45
Az igazolás56
Az I. lövészhadosztály vezérkari főnöke67
Variházy Oszkár ezredes hadosztályparancsonok81
Egy rothadásra 96
A honvédségből Néphadsereg lesz
A politikai ellenőrzés105
Szervezési változások117
A honvédség végnapjai131
A honvédség néphadsereggé válik, 1948. szeptember 9.-1949. június 1.139
Pálffy György altábornagy kivégzésének hatása rám155
A honvédség bolsevizálásának okai és a néphadsereg stratégiája162
Hadiakadémia
Volosin gárdaezredes, a Szovjetunió hőse177
Letartóztatás, hadbíróság187
Börtön
A kiskunfélegyházi kisgazdák imádkoznak lelkiüdvömért203
A szovjet típusú "igazságügy" hipokráciája213
"Kísértetem" megjelenik Solt Pál vezérkari alezredesnek215
Halálos zárkából a válóperi tárgyalásra219
Végső kihallgatás: jogilag kivégeztek227
A szabadulás és a forradalom között
Csatlakozom Nagy Imre köréhez239
Háború, forradalom, szabadságharc245
A forradalom
A Forradalmi Karhatalmi Bizottság251
A Magyar Köztársaság Forradalmi Honvédelmi Bizottmánya254
A Forradalmi Karhatali Bizottság ülése a Kilián laktanyában, október 31-én259
A szovjet nagykövetség "ostroma" november 2-án263
A Nemzetőrség főparancsnoksága269
November harmadika: Bibó István tájékoztatást kér273
Az első háború szocialista országok között
A második szovjet agresszió279
Budapest lángokban283
A szovjet csapatok a Szabadság-hegy ostromára készülnek287
A nagykovácsi csata291
Utószó (Nagy Károly)296
Király Béla - Király Béláról298
Névmutató302
A képek jegyzéke312
A térképek jegyzéke320
Vissza
Tétel sorszám:
105

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Hátralévő idő:
Amennyiben az utolsó 5 percben licit érkezik, a lejárati időpont további 5 perccel módosul.


Leütési ár:
17.000 Ft Licitek száma: 28



Ft
Minden aukción megnyert tétel után 15% árverési jutalékot számolunk fel, amely jutalékot a megnyert árverést követően a vételár alapján azon felül kell megfizetni!