Kálmán Zsófia/Könczei György: A Taigetosztól az esélyegyenlőségig (dedikált példány)
Kálmán Zsófia
Könczei György
Princz László
Lányiné Dr. Engelmayer Ágnes
Vekerdi László
Perlényi Zsuzsa
Osiris Kiadó(Budapest)
Fűzött kemény papírkötés
, 557 oldal
Osiris Tankönyvek
24 cm x 17 cm
963-389-311-9
2024-04-28 20:00
Budapest, 2002, Osiris Kiadó (Dürer Nyomda és Kiadó Kft., Gyula), 557 p. + [16] t., ill.
Szerző által dedikált példány. A Taigetosztól az esélyegyenlőségig. Írták: Kálmán Zsófia és Könczei György. A címlapon az egyik szerző, Kálmán Zsófia tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "S. E.-nek őszinte tisztelettel unokája iránt! Kálmán Zsófia 2002. november 18." 16 képtálbán színes fényképekkel és reprodukciókkal, valamint szövegközti, fekete-fehér képekkel illusztrált kiadvány. Kiadói fűzött kemény papírkötésben lévő példány színes képpel illusztrált, feliratos címfedéllel, feliratos könyvgerinccel, feliratos, kopott hátlappal, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban.
A könyv, amit az Olvasó a kezében tart, s amibe talán már bele is lapozott, alighanem a legfontosabb írásművek egyike, ami hosszú évek óta Magyarországon megjelent.
Szakkönyv a javából - de...
Szakkönyv a javából - de sokkal több is annál. Tárgya jószerint körülhatárolhatatlan. Ugyanarról szól, amiről a világirodalom legnagyobb remekművei: az emberről. Az ember sorsának - születése körülményeiből, környezete adottságaiból, az őt körülvevő társadalom értékvilágából óhatatlanul következő és bárki máséval összehasonlíthatatlan - alakulásáról.
Azon belül hangsúlyozottan a sérült ember és közvetlen környezete, a sérült ember és a társadalom kapcsolatáról. Mindenekelőtt az ő, a sérült ember szemszögéből. És az ő emberi szükségleteit figyelembe véve.
Azaz egy olyan kérdéshalmazról, amelynek kezelése a mindenkori jelen és a mindenkori társadalom gondolkodásmódjának függvénye. S amelynek megoldása vagy megoldatlansága itt és most - Magyarországon, a huszonegyedik század elején; a közös európai kultúra határvidékén; egy politikai rendszer-váltás, társadalmi szemléletváltás, ki tudja, meddig húzódó korszakhatárán - az ország értékvilágának hűséges képe is. A könyv különleges értéke, hogy ennek az értékvilágnak a gazdagítását szolgálja. Tudatosan vállalt témája valamennyi - jogi, intézményi, pedagógiai - vonatkozásának ismertetésével. S minden szavával arra törekszik, hogy a szeretet értékrendjét érvényesítve hatástalanítsa azt a szemléletet, amely mindmáig képtelen volt megteremteni és intézményesíteni az egészséges és sérült emberek gyümölcsöző együttélésének társadalmi és anyagi előfeltételeit.
Hadd legyek elfogult: talán azért áll hozzám olyan közel ez a könyv - közelebb, mint akárhány irodalmi remekmű -, mert szakkönyv létére is egyértelműen és félreérthetetlenül szól mindannyiunkhoz. Mert mint egy tükörben ismerjük fel benne önmagunkat.
A kép, amit felismerünk, korántsem hízelgő. De hiteles. Egyvalamit sugall, de azt parancsoló erővel: rajtunk múlik, a jóakaratunkon, hogy az a kép megváltozzék. S hitelét veszítse.
Köszönetnyilvánítás 19
Bevezető gondolatok 20
1. A TAIGETOSZTÓL...
Kultúrtörténeti és antropológiai megközelítések 27
2. A REHABILITÁCIÓ ÉS A FOGYATÉKOSSÁG
Szociálpszichológiai és szociológiai összefüggések 79
3. A JOG EREJE ÉS KORLÁTAI 121
4. A TÁRSADALMI ÉS A GAZDASÁGI KOORDINÁCIÓ NEMZETKÖZI GYAKORLATA 181
5. A TÁRSADALMI ÉS A GAZDASÁGI KOORDINÁCIÓ MAGYARORSZÁGI GYAKORLATA 233
6. A FOGYATÉKOSSÁG NÉHÁNY BIOLÓGIAI VONATKOZÁSA 295
7. A CSALÁD, A NŐK, A FIATALOK ÉS A SZEXUALITÁS KÉRDÉSEI 363
8. ...AZ ESÉLYEGYENLŐSÉGIG
Esélyegyenlőség a gyakorlatban 493
Illusztrációk jegyzéke 521
Ábrák jegyzéke 525
Táblázatok jegyzéke 526
Felhasznált irodalom 527
Ajánlott irodalom 543
Névmutató 544
Tárgymutató 549
Leütési ár:
5.000 Ft
Licitek száma: 21