Karácsonyi János, Dr.: A magyar nemzetségek a XIV. század közepéig I-III./Magyar nemzetiségi czímerek

Dr. Karácsonyi János
Csoma József
Magyar Tudományos Akadémia (Budapest) ,
Korabeli félvászon kötés , 1.393 oldal
Méret: 24 cm x 17 cm
2024-03-24 20:00

Budapest, 1900-1904, Magyar Tudományos Akadémia (Athenaeum R. T. Könyvnyomdája, Bp.), X p. + 1393 p. + [4] p. + VIII t., ill. + 11 mell. (összesített oldalszámozás)

Első kiadás. A magyar nemzetségek a XIV. század közepéig I-III. (egységes külön kötetekben) Írta: Dr. Karácsonyi János (I-II. kötet és III. kötet 1. rész) és Csoma József (III. kötet 2. rész) a Magyar Tudományos Akadémia lev. tagjai.

I. kötet: Négy kihatható geneológiai melléklettel ellátott kiadás. Budapest, 1900, X p. + 464 p. + 4 mell. (kihajtható)
II. kötet: Öt kihatható geneológiai melléklettel ellátott kiadás. Két melléklet javított. Budapest, 1901, [2] p. + 500 p. + 5 mell. (kihajtható)
III. kötet: A kötet gerince sérült.
  • 1. rész: Két kihatható geneológiai melléklettel ellátott kiadás. A címlap javított. Budapest, 1901, 254 p. + [2] p. + 2 mell. (kihajtható)
  • 2. rész: Nyolcz színes táblával és 80 pecsét- és czímerképpel illusztrált kiadás. Az 1893-iki Péczely-jutalommal kitüntetett pályamű. Budapest, 1904, 175 p. + VIII t., ill.
A jegyzetben használt rövidítések magyarázatával, bevezetéssel, név- és tárgymutatóval, illetve az igazítandók listájával kiegészített kötetek. Nyomattak az Athenaeum R. T. Könyvnyomdája, Budapesten.
Korabeli félvászon kötésben lévő kötetek, feliratozatlan, mintás címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratozású könyvdíszes könyvgerinccel, mintázott lapélekkel.
A kötet szerzője, Karácsonyi János (Gyula, 1858. december 15. – Nagyvárad, 1929. január 1.) történész, szentszéki bíró, vovádriai címzetes püspök és nagyváradi nagyprépost, egyetemi tanár, az MTA rendes tagja. Teológiai tanulmányait Budapesten végezte, ahol 1882-ben szentelték pappá. Az 1900-as évek elején a budapesti egyetem hittudományi karának tanára, a Századok c. történelmi szakfolyóirat munkatársa volt. Történészként főként magyar történelemmel, forráskutatással és -kritikával foglalkozott. Értékes munkákat publikált többek közt az Árpád-házi királyokról, Hunyadi Jánosról és II. Ferencről. Ő döntötte meg véglegesen a Szilveszter-bulla hitelességét.

1307. október elején Magyarország főurai a Rákosmezőn királyválasztásra gyűltek össze. Ritka szép jog, csakis szabadságukra és függetlenségükre féltékeny nemzetek tulajdona. Nem csoda, ha ők is... Tovább

1307. október elején Magyarország főurai a Rákosmezőn királyválasztásra gyűltek össze. Ritka szép jog, csakis szabadságukra és függetlenségükre féltékeny nemzetek tulajdona. Nem csoda, ha ők is annyira védelmezék. Midőn pedig e joguknál fogva I. Károlyt örökös uruknak és királyuknak kiáltották ki, nyolcz, függő pecsétes levélben tőnek róla bizonyságot. Azon főurak, a kik nemzeti nagylétünk ezen eseményét, a királyválasztást a nevükben szóló okiratban örök emlékezetül adták, erre méltán büszkék lehettek. S hogy levelüknek annál nagyobb hatása legyen, hosszas czimek helyett, egyikőjüket kivéve, mindegyik azon vérséget jelöli meg, a melyből származott; így: Pósfia Ugrin mester: a Csák nemzetségből (de genere Chiak); Amadé nádor az Aba nemzetségből (de genere Aba); Kopasz nádor a Barsa nemzetségből (de genere Borsa); István nádor, Erne bán fia az Ákos nemzetségből (de genere Akuss); Miklós vajda a Pok nemzetségből (de genere Puk) s még négyen a Rátót nemzetségből (de genere Rátholth). Nincs benne semmi különös, ha e büszke, dicsekvésnek látszó elnevezés arra a gondolatra vezérelte egyik-másik történetírónkat, hogy az ilyen "genus"-okban (nemzetségekben) keresse azon 108 »generatio«-t vagy »tribus«-t, a melyekből Kézai és krónikáink szerint a magyar nemzet beköltözésekor állott. Vissza
187

Kikiáltási ár:
40.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
164.000 Ft Licitek száma: 81