Lukács György, dr.: Erdélyi mártirok és hősök aranykönyve (Tiltólistás kötet)

Vályi Nagy Géza
Lukács György
Macskássy Attila
Balogh Arthur
Szabó István
Kovács György
Molter Károly
Szentimrei Jenő
Walter Gyula
R. Berde Mária
Besenyő Sándor
Tabéry Géza
Bözödi György
Nyirő József
Szabó János
Tóth Zsigmond
Gyallay Domokos
Dr. Keintzel Eduard
Szászné Szappanyos Gabriella
Gergelyffy Gábor
Visnai Vilmos
Erdélyi Mártirok és Hősök Aranykönyve Szerkesztőbizottsága ,
Kiadói egészvászon kötés , 414 oldal
Méret: 31 cm x 24 cm
2024-03-24 20:00

Pécs, 1941, Erdélyi Mártirok és Hősök Aranykönyve Szerkesztőbizottsága (Kultúra Könyvnyomdai Műintézet, Mayer A. Géza és Társai, Pécs), 414 p. + [2] p., ill.

Első kiadás. Erdélyi mártirok és hősök aranykönyve. Kiadta az Erdélyi mártírok és hősök aranykönyve szerkesztőbizottsága. A szerkesztőbizottság elnöke: Dr. Lukács György v. b. t. t. ny. miniszter, a Reviziós Liga elnöke.
Fekete-fehér, szövegközti fotókkal illusztrált, Lukács György előszavával, szövegközti táblázatokkal, sajtóhiba igazításokkal és részletes tartalomjegyzékkel. Nyomtatta a Kultúra Könyvnyomdai Műintézet, Mayer A. Géza és Társai, Pécsett. A címlapon tollal beírt, régi tulajdonosi bejegyzés látható.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány feliratos, Erdély aranyozott címerével illusztrált címfedéllel, aranyozott feliratos, aranyozott mintával díszített könyvgerinccel, feliratozatlan hátlappal, színes kiadói előzéklapokkal, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban.
Az Erdélyi mártirok és hősök aranykönyve a Trianon utáni erdélyi magyarság megpróbáltatásait gyűjtötte egybe. A kolozsvári Ellenzék c. napilapban a következő sorok jelentek meg az akkor éppen megjelenés előtt álló műről: "Lukács György dr. ny. miniszter, a Magvar Revíziós Liga országos elnöke főszerkesztésével, Erdély közéleti vezetőinek közreműködésével újév után Erdélyi Mártirok és Hősök Aranykönyve címen hatalmas munka jelenik meg, mely a trianoni békekötés óta az erdélyi magyarság részéről elszenvedett üldöztetéseknek, hősi ellenállásoknak és egyéni vértanúságoknak állít méltó emléket. [...] Minden elszenvedett egyéni sérelmet [...] igyekszik az erdélyi magyarság mártíriumának ebből a töviskoszorújából hitelesen összegyűjteni a szerkesztő bizottság s éppen ezért az erdélyi magyar politikai és társadalmi élet, valamint az erdélyi gazdasági szervezetek vezetőit maga Lukács György dr. ny. kultuszminiszter kérte fel arra, hogy e munka hitelességét és érdekességét közreműködésükkel és lelkiismeretes ellenőrzésükkel támogassák." (Ellenzék, 1940/265. sz., 2.)

A kötet "Az erdélyi vértanúk és hősök anyakönyve" címelírással szerepel a Magyar Ideiglenes Nemzetgyűlés által 1945/1946-ban összeállított „Fasiszta szellemű, antidemokratikus és szovjetellenes sajtótermékek I-IV.” címmel megnevezett zárolt könyvek tételes és hivatalos listáján.

E mű kiadásával a magyar közvélemény elé tárjuk az erdélyi kisebbségi harc és sérelempolitika 22 éves történetét, az erdélyi szellemi élet kiválóságainak beszámolóin keresztül. Külön fejezetben... Tovább

E mű kiadásával a magyar közvélemény elé tárjuk az erdélyi kisebbségi harc és sérelempolitika 22 éves történetét, az erdélyi szellemi élet kiválóságainak beszámolóin keresztül. Külön fejezetben állítunk emléket a hazaszeretet hőseinek, akik az örökre egy és mindenekfelett álló magyar gondolat védelmében mártíromságot, bebörtönzést, testi és lelki kínzást, meghurcoltatást szenvedtek, életet, vért, vagyont áldoztak. És emléket állítunk a műben az erdélyi magyar szellemnek, mely töretlen bátorsággal, elvhűséggel áldozott huszonkét éven át a szociális és humanista magyar felfogásnak. Egyszerű őszinteséggel mutatjuk e lapokon az erdélyi magyar tájon kialakult magatartást, mely új fejezetet nyitott a háború utáni idők magyar történelmében. Hisszük, hogy nemcsak olvasóink, hanem történelmünk tudós kutatói is lelki épüléssel forgatják majd ez első összefoglaló tanulmány és adatgyüjteményt Erdély legszomorúbb korszakáról. Vissza

Előszó 5
Vályi Nagy Géza: Erdély 7
Lukács György: Trianontól Zágonig 8
Mártírok és Hősök útján a magyarságért
Laár Ferenc: A sóvidéki székely felkelés 16
Nánási János: A nyárádmagyarósi sortűz 22
Macskássy Attila: A craiovai pör (1940 április 12) 25
Balogh Arthur: A magyar kisebbség a román uralom alatt 35
Szabó István: Az erdélyi magyar népközösség története 41
Kovács György: Csendőrszuronnyal és adószedővel az anyanyelv ellen 54
Molter Károly: Az elnyomás szótára 64
Szentimrei Jenő: Akik ottmaradtak 73
Walter Gyula: Erdélyi ujságíró-sorsok a politikai sajtóperek tükrében 85
R. Berde Mária: Erdélyi Ballada 92
Besenyő Sándor: A romániai szórvány-magyarság sorsa 95
Merly István: "Akié a föld - azé az ország" 105
Tabéry Géza: A példás honpolgár kiszenvedése 109
Walter Gyula: Az erdélyi közszellem kialakulása a kisebbségi sorsban 112
Bözödi György: Az erdélyi ifjúsági mozgalmak 123
Nyirő József: Az öreg ház 130
Szabó János: A magyar munkásság szociális helyzete a román uralom alatt 134
Tóth Zsigmond: Az erdélyi magyar kisebbségi iskola és tanítója 137
Gyallay Domokos: Csergő hitet tesz 140
Kovásznai Gábor: A székely közbirtokosság küzdelmei a kiméletlen román erőszak ellen 145
Dr. Keintzel Eduard: Az erdélyi magyar-szász együttműködés 150
Szászné Szappanyos Gabriella: Hiúság vására 159
Gergelyffy Gábor: Erdélyi menekülők (1918-1940) 162
Merly István: Útban Nagymagyarország felé... 173
Tartalom 175
Széki Teleki Pál gróf 176
Kőrösszegi és adorjáni gróf Csáky István 177
Az itt következő sorokban átengedjük a teret az erdélyi magyaroknak, akiknek a kisebbségi sors önvédelmi harcában kiemelkedő szerep jutott osztályrészül. Az egyéni bátorság ragyogó példái mellett komor tragédiák sorakoznak itt elrettentő példáját szolgáltatva a trianoni "békeszerződés" embertelen következményeinek 178-251
Arcképcsarnok 253-273
PRO DOMO. Ebben a részben közölt személyi adatokat a szerkesztőbizottság a legnagyobb gonddal vizsgálta át és dolgozta fel társadalmi és valláskülönbség nélkül. Igyekezetünk a tárgyi igazság kiderítését célozta és az alfabétikus sorrendet követtük. 275-364
Arcképcsarnok 365-414 Vissza
241

Kikiáltási ár:
12.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
101.000 Ft Licitek száma: 24