Laboulaye, Eduard: Az Egyesült Államok története 1-3.

Első korszak: A gyarmatok a forradalom előtt 1620-1763/Második korszak: A függetlenségi harcz 1763-1782/Harmadik korszak: Az Egyesült Államok alkotmánya 1783-1789

Laboulaye Eduard
Huszár Imre
Ráth Mór (Pest) ,
Korabeli félvászon kötés , 1.353 oldal
Méret: 18 cm x 13 cm
2024-03-24 20:00

Pest, 1870-1871, Ráth Mór (Holzhausen Adolf, Bécs), VIII p. + 1353 p. + [2] p. (összesített oldalszám)

Első magyar nyelvű kiadás. Az Egyesült Államok története 1-3. (különálló egységes kötetekben). Írta: Laboulaye Eduard.

1. kötet: Első korszak. A gyarmatok a forradalom előtt 1620-1763. A 3-ik kiadás után fordította: Huszár Imre. A könyvgerinc felső sarkánál apróbb sérülés látható. Pest, 1870, Ráth Mór, IV. p. + 444 p.
2. kötet: Második korszak. A függetlenségi harcz 1763-1782. A 3-ik kiadás után fordította: Huszár Imre. Pest, 1871, Ráth Mór, IV p. + 406 p.
3. kötet: Harmadik korszak. Az Egyesült Államok alkotmánya 1783-1789. A 3-ik kiadás után fordította: Szász Domokos. Pest, 1871, Ráth Mór, [2] p. + 503 p.

Előszóval és tartalomjegyzékkel kiegészített kötetek. Az előzéklapokon tulajdonosi bélyegzés látható. Nyomatott Holzhausen Adolfnál, Bécsben.
Korabeli félvászon kötésben lévő kötetek feliratozatlan, mintás címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratozású, gazdagon aranyozott könyvgerinccel, mintázott lapélekkel, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője: Édouard René Lefebvre de Laboulaye (Párizs, 1811. január 18. – Párizs, 1883. május 24.) francia jogtörténeti író, tanár, politikus és publicista, a Magyar Tudományos Akadémia tiszteleti tagja. Laboulaye a feltétlen szabadságot hirdette; a nevelés, a lelkiismeret, az egyesülés szabadsága mellett síkra szállt a rabszolgaság ellen is. Legkiválóbb alkotása a nagy készültséggel és mély kritikával megírt Histoire politique des États-Unis 1620–1789 (magyarul is: Az Egyesült-Államok története, Huszár Imre és Szász Domokos fordításában). Szatirikus korrajza Paris en Amérique (magyarul: Páris Amerikában, fordította Márkus István). Számos művét magyar nyelvre is lefordították.

Nincs könyv, melyen nyoma ne maradna azon kornak, melyben megírva lett, de e nyom sokkal észrevehetőbb akkor, midőn felolvasások bocsátatnak közre: mert ha nem lehetetlen is az irónak elkülönöznie... Tovább

Nincs könyv, melyen nyoma ne maradna azon kornak, melyben megírva lett, de e nyom sokkal észrevehetőbb akkor, midőn felolvasások bocsátatnak közre: mert ha nem lehetetlen is az irónak elkülönöznie magát századától és a multat tanulmányoznia a nélkül, hogy a napi eszméket és szenvedélyeket közéje vegyitse, egészen máskép áll a dolog a tanárra nézve; és tőle még ezen közönyösséget se lehet követelni. A ki az emberekhez beszél, annak el kell sajátítania azoknak irányát, ha azt akarja, hogy meghallgassák; kötelessége belerohanni az áramlatba, nem azért, hogy ott a tömeget gyáván kövesse, hanem azért, hogy harczoljon a tévedések ellen és védelmezze az igazságot. Egy tanfolyamban tartott előadásaimat adom át a sajtónak. Ezen előadások oly körülmények közt tartattak, melyek már messze vannak mögöttünk; s ezért, midőn átolvastam müvemet, nagyon gyakran attól féltem, hogy nem egy feledékeny olvasó fog megütközni a hangon, mely benne uralkodik, és a maximák, melyeket védelmezek, meghaladottaknak fognak látszani. Az olvasó tehát meg fogja bocsátani, ha mindenekelőtt elmondom történetét e könyvnek, mely oly szerencsétlen, hogy már is van története és már öreg volt, midőn született. Vissza

1. kötet
Előszó 1
Az éjszak-amerikai egyesült államok alapitásának története (1620-1763)
I. felolvasás. Az amerikai alkotmányról és tanulmányozásának szükségességéről 23
II. felolvasás. A tanfolyam alaprajza és felosztása 47
III. felolvasás. Az angolok legelső megtelepedése Amerikában. Jogczimök a birtokláshoz 59
IV. felolvasás. Legelső gyarmatositási kisérletek. Virginia története (1606-1621) 77
V. felolvasás. Virginia történetének folytatása (1621-1680) 98
VI. felolvasás. Uj-Angolország gyarmatainak története 121
VII. felolvasás. Uj-Angolország gyarmatai történetének folytatása 139
VIII. felolvasás. Az uj-angolországi gyarmatok történetének folytatása 161
IX. felolvasás. Az uj-angolországi gyarmatok történetének folytatása 184
X. felolvasás. Uj-Angolország általános jelleme 209
XI. felolvasás. Uj-Angolország általános jelleme 224
XII. felolvasás. A közép-gyarmatok 251
XIII. felolvasás. A közép-gyarmatok 268
XIV. felolvasás. A közép-gyarmatok 290
XV. felolvasás. Déli gyarmatok 314
XVI. felolvasás. Déli gyarmatok 348
XVII. felolvasás. A gyarmatok politikai és polgári szervezetének foglalata 373
XVIII. felolvasás. A gyarmatok politikai és polgári szervezetének foglalata 393
XIX. felolvasás. A gyarmatok politikai és polgári szervezetének foglalata 413
Függelék 437

2. kötet
Előszó 1
I. felolvasás. A forradalom okairól 8
II. felolvasás. Legelső kisérlet a gyarmatok megadóztatására. Az első szövetségi terv. Franklin levele 24
III. felolvasás. A gyarmatok közt létesitendő szövetség tervezetei. Albanyi congressus 1754-ben. Franklin 43
IV. felolvasás. Segélyadási parancsok. Otis Jakab 59
V. felolvasás. Az 1763-ki békekötés. Townshend tervei. Granville. Bélyegadó. Otis pamphletje. A parlament megszavazza az adót (1765) 75
VI. felolvasás. A bélyegtörvény Amerikában. Henry Patrik 93
VII. felolvasás. A bélyegtörvény visszavonása. Uj adók. Egy pensylvaniai farmer levelei. Beviteli tilalom 113
VIII. felolvasás. Bedford herczeg inditványa. Lord North és lord Chatham. A bostoni mészárlás 1770. évi márczius 5-kén 136
IX. felolvasás. 1770-től 1772-ig. Franklin. A porosz király edictuma 156
X. felolvasás. Franklin. A bostoni lázadás 175
XI. felolvasás. A bostoni kikötőt illető Bill. Burke. Az 1774-ki congressus 193
XII. felolvasás. Az 1774-ki congressus 214
XIII. felolvasás. Az 1774-ki parlament. Chatham lord. Burke 237
XIV. felolvasás. Henry Patrik. Az 1775-ki congressus. Washington 259
XV. felolvasás. A függetlenségi nyilatkozat. 1776. julius 4-ke 279
XVI. felolvasás. Az 1776-ki események 302
XVII. felolvasás. Chatham. Franklin Párisban. Lafayette 321
XVIII. felolvasás. A Germantowni csata. Burgoyne megveretése. A Francziaországgal kötött szerződés 340
XIX. felolvasás. 1778-1781 361
XX. felolvasás. Az 1783-ki békekötés. Washington visszalépése 384

3. kötet
Előszó 1
I. felolvasás. Franczia alkotmányok 11
II. felolvasás. Ellenvetések 39
III. felolvasás. Az egyesült államok alkotmányának megalakulása 69
IV. felolvasás. Washington és a confederatio 90
V. felolvasás. A confederatio. 1781-1783 114
VI. felolvasás. A confederatio bűnei 130
VII. felolvasás. Szerződések.- Területek.- Shays lázadása 152
VIII. felolvasás. A confederatio hanyatlása. Az annapolisi convent. (1786.) 173
IX. felolvasás. Hamilton Sándor 193
X. felolvasás. Madison. Franklin 217
XI. felolvasás. Rufus King. - Edmond Randolph. - James Wilson. - Morris kormányzó 238
XII. felolvasás. A hatalmak megosztása. - A két kamararendszer kérdése 260
XIII. felolvasás. A választási jog 283
XIV. felolvasás. A képviselőház 307
XV. felolvasás. A senatus 332
XVI. felolvasás. A congressus jogköre 358
XVII. felolvasás. A végrehajtó hatalom 384
XVIII. felolvasás. Az Ítélő hatalom 414
XIX. felolvasás. Az alkotmány elfogadása 439
XX. felolvasás. Az alkotmány jobbitmányai 462
Függelék: Az Egyesült Államok alkotmánya 486 Vissza
233

Kikiáltási ár:
18.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
200.000 Ft Licitek száma: 52