Témakörök



Lezárt aukciók


Pecz Vilmos, Dr.: Ókori lexikon I-II.

I.: A-L/II.: M-Zs

Szerkesztő
Dr. Pecz Vilmos
Franklin-Társulat Magyar Irod. Intézet és Könyvnyomda (Budapest) ,
Korabeli félbőr kötés , 2.402 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar 
Méret: 27 cm x 18 cm
ISBN:
Aukció vége:
2024-03-24 20:00

Aukciós tétel adatai

Budapest, 1902-1904, Franklin-Társulat Magyar Irod. Intézet és Könyvnyomda (Franklin-Társulat Nyomdája), VIII p. + 2402 p. + [3] p. + [17] t., ill. (összesített)

Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata

Első kiadás. Ókori Lexikon I-II. (egységes külön kötetekben). A M. Kir. Vallás- és Közoktatásügyi Minister és a Magyar Tudományos Akadémia támogatásával szerkesztette: Pecz Vilmos dr. egyetemi ny. r. tanár, a M. T. Akadémia r. tagja.

I. kötet: A-L. Szövegközti, fekete-fehér képekkel és 10 részben színes táblával (ebből 8 fekete fehér kép, 1 geneológiai tábla és 1 színes térkép) illusztrált kiadás. Bp. 1902. VIII p. + 1142 p. + [1] p. + [10] t., ill.
II. kötet: M-Zs. Szövegközti, fekete-fehér képekkel és 7 részben színes táblával (ebből 3 fekete-fehér és 1 színes kép, 3 színes térkép) illusztrált kiadás. Bp. 1904. [2] p. + 1260 p. + [7] t., ill.

Előszóval, a javítandók és az ábrák jegyzékével kiegészített kötetek. Nyomattak a Franklin-Társulat Nyomdájában.
Korabeli félbőr kötésben lévő példány, feliratozatlan, mintás címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratozású, dombornyomott díszítéssel ellátott könyvgerinccel, mintás előzéklapokkal, mintázott lapélekkel, hiánytalan, jó állapotban.
A szerkesztő, Pecz Vilmos (Horgospataka, 1854. március 20. – Budapest, 1923. november 9.) nyelvész, klasszika-filológus, egyetemi tanár, MTA tag. A budapesti tudományegyetem bölcsészkarán szerzett latin-görög szakos tanári diplomát. 1877-től gimnáziumi tanár volt Budapesten. 1885-től a budapesti egyetem magántanáraként, majd 1891-től a kolozsvári Ferenc József Tudományegyetem, 1895-től pedig a budapesti egyetem klasszika-filológia nyilvános rendes tanáraként dolgozott. Számos középiskolai tankönyvet adott ki, valamint több az ó- és újgörög irodalommal foglalkozó tanulmányát közölték a korabeli szakfolyóiratok.

Előszó

I. kötet előszava: Már 1875 januarius havában hangoztatta Bartal Antal a Budapesti Philologiai Társaság kebelében egy, a classikus ókorra vonatkozó összes tárgyi ismereteket szótári rendben... Tovább

Előszó

I. kötet előszava: Már 1875 januarius havában hangoztatta Bartal Antal a Budapesti Philologiai Társaság kebelében egy, a classikus ókorra vonatkozó összes tárgyi ismereteket szótári rendben tárgyazó munka kiadásának a szükségességét, s azóta ez az eszme szakadatlanul foglalkoztatta az illetékes köröket. Tehát az Ókori Lexikon kiadása előzményeinek már huszonöt éves a története, melynek különböző fordulatairól fölösleges volna itt részletesebben megemlékeznem, a mennyiben mindezekről kellő tájékoztatást nyújt Hegedűs Istvánnak «Ókori Lexikon" czímen megírt czikke az Egyet. Philol. Közlöny 1897. évfolyamában. Csak annak kiemelésére szorítkozom, hogy az ügy körül érdemeket szereztek: P. Thewrewk Emil, ki mint a Budapesti Philologiai Társaság elnöke az ezen társaság választmánya által 1875-ben kiküldött szerkesztő bizottság tagja volt; Hóman Ottó miniszteri tanácsos, ki az Országos Közoktatási Tanács felszólítása folytán a 90-es évek első felében hozzá fogott a szerkesztési munkálatokhoz, de nagy elfoglaltsága miatt nemsokára visszalépett; Bartal Antal, az eszme fölvetője, ki mint a Philologiai Társaság által megbizott szerkesztő már a 70-es évek második felében sokat fáradozott és költekezett, de vállalata a kellő anyagi és szellemi támogatás hiányában abban maradt; főképen pedig Heomrich Gusztáv, ki mint a Budapesti Philologiai Társaság és az Országos Közoktatási Tanács alelnöke fáradhatatlan buzgalmával kieszközölte a M. Tud. Akadémia és a Vallás- és Közoktatásügyi Miniszterium támogatását, rábirta a Franklin-Társulatot a kiadás elvállalására, s ily módon a munka létesíthetésének anyagi alapját teljesen biztosította... II. kötet előszava: A gondviselés megengedte, hogy ezt a munkát nyolcz év leteltével befejezhessem. 1896. december 9-ikén kelt leiratában bízott meg a Nagyméltóságú Vallás- és Közoktatásügyi Miniszter Úr a szerkesztéssel, és múlt hó 15-ikén jutott kezemhez az utolsó hiányzó czikk, Latkóczy Mihály nagy Zeus czikke. Az első kötet előszavában említett negyvenhárom munkatárshoz még három járult hozzá a második kötet kidolgozása folyamán, t. i. Lipóczi Keczer Géza dr., gymn. tanár (Nagy-Szeben): a római történetre (L. K. G.), Szautner Zsigmond dr. gymn. tanár (Budapest): a görög földrajzra és történetre (Sz. Zs.) és Szigeti Gyula dr., gymn. tanár (Szentes): a görög eposra és a görög szaktudományi írókra (Sz. Gy.), közülök azonban négy, fájdalom, nincs már az élők sorában, t. i. Király Béla, Pozder Károly, Szabó Iván és Szautner Zsigmond. A második kötet a következőkben tér el az első kötet előszavában mondottaktól: A hungarikumokból kimaradt az Onagrinum czikk; az egyéb czikkekből elmaradt Theodunus és Veratrum Album, de fölvétetett közéjük Paulus Aegineta, Philotimus, Pragmatica sanctio, Praxagoras, Roma dea, Tarsatica, Theophilus Protospatharius és Tropceum Trajani; az új czimbeli utalásokból kimaradt Pathissus, Peiso, de hozzájuk járult Onagrinum, Pelso, Ptah, Septimontium, Theodunus, Veratrum album és Zalmoxis... Vissza
Tétel sorszám:
295

Kikiáltási ár:
18.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Hátralévő idő:
Amennyiben az utolsó 5 percben licit érkezik, a lejárati időpont további 5 perccel módosul.


Leütési ár:
101.000 Ft Licitek száma: 38



Ft
Minden aukción megnyert tétel után 15% árverési jutalékot számolunk fel, amely jutalékot a megnyert árverést követően a vételár alapján azon felül kell megfizetni!