Szádeczky Lajos, Dr.: Báthory István lengyel királylyá választása 1574-1576

Dr. Szádeczky Lajos
Báthory István
M. Tud. Akadémia (Budapest) ,
Korabeli félvászon kötés , 495 oldal
Nyelv: Magyar  Latin
Méret: 23 cm x 15 cm
2024-03-24 20:00

Budapest, 1887, M. Tud. Akadémia (Athenaeum R. Társ. Könyvnyomdája, Bp.),VI p. + 454 p. + XLI p.

Első kiadás. Báthory István lengyel királylyá választása 1574-1576. A M. Tud. Akadémia Történelmi Bizottságának megbízásából írta: Dr. Szádeczky Lajos.
Szerzői előszóval, okmánytárral, név- és tárgymutatóval, illetve tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. A címlap hátoldalán tulajdonosi bélyegzés látható. Nyomatott az Athenaeum R. Társ. Könyvnyomdájában, Budapesten.
Korabeli félvászon kötésben lévő példány, feliratozatlan, mintás címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratozású, elszíneződött könygerinccel, mintázott lapélekkel, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője, Szádeczky-Kardoss Lajos (Pusztafalu, 1859. április 5. – Budapest, 1935. december 29.) magyar történész, egyetemi tanár, a MTA rendes tagja. A budapesti Egyetemi Könyvtár tisztviselője, könyvtárosa. Munkája mellett intenzíven foglalkozott a magyar történelem kutatásával. A budapesti egyetemen a XVI. és XVII. századi magyar történelem magántanára, a Kolozsvári Magyar Királyi Ferenc József Tudományegyetem rendes magyar-történelem szakos tanára. Kolozsvári éveiben folyamatosan kutatta Erdély és a székelység történelmét, a hun-székely-magyar rokonság és eredet kérdését. Tagja volt a Zichy Jenő által vezetett kaukázusi, közép-ázsiai expedíciónak. Szádeczky K. Lajos vezette ennek az expedíciónak a történeti feljegyzéseit és forrásértékű útinaplóját, majd török, román és és lengyel levéltárakban végzett értékes kutatásokat. Számos forrásértékű kötetet tett közzé és ő volt a "Székely Oklevéltár" szerkesztője és a "Századok" c. magyar történelmi szakfolyóirat segédszerkesztője. Széleskörű nemzetközi szakmai kapcsolatokkal rendelkezett, munkássága hazájában és külföldön egyaránt ismert és elismert volt. 1888-ban az MTA levelező, később - 1909-ben - rendes tagjává választották. A vesztes első világháború véget vetett oktatói és kutatói munkájának, mivel megszűnt a kolozsvári magyar egyetem. Menekülni kényszerült Kolozsvárról és a Szegedre telepített Ferenc József Tudományegyetem Magyar Történelmi Intézetét vezette. 1920–1922 között Hódmezővásárhely kormánypárti országgyűlési képviselője volt. Szádeczky-Kardoss Lajos szegedi évei alatt (1927) került kiadásra "A székely nemzet története és alkotmánya" c. monográfiája, ami több évtizedes folyamatos kutatómunka eredménye.

Báthory István erdélyi fejedelem lengyel királylyá választása történetét tárgyalja e könyv; keletkezés történetét előadni s a munkára vonatkozó némely magyarázó megjegyzéseket tenni - czélja az... Tovább

Báthory István erdélyi fejedelem lengyel királylyá választása történetét tárgyalja e könyv; keletkezés történetét előadni s a munkára vonatkozó némely magyarázó megjegyzéseket tenni - czélja az előszónak. Történetírásunk az utolsó évtizedekben tett örvendetes haladásával mindinkább érezhetőbbé vált ama szükség, hogy tanulmány tárgyává tegyük a szomszéd s velünk érintkezésben állott nemzetek multját, hogy megismerjük a kölcsönös egymásra hatást nemzetünk és szomszédaink történelmi fejlődésében. A szomszéd nemzetek között alig van egy is, melylyel a múltban bensőbb érintkezésünk lett volna, mint a lengyellel. Ez indította a M. Tud. Akadémiát, midőn másfél évtized előtt, 1873-iki nagygyűlésén, hg. Czartoryski adományából pályadijat tűzött ki "a magyar és lengyel nemzeti politikai és mívelődéstörténelmi egymásra hatásának a lengyel kútfők felhasználásával való megírására." E pályakérdés egy évtizeden át évről évre szerepelt az Akadémia tételei között, a nélkül, hogy megoldatott volna. S valóban nem csodáljuk; mert a két nemzet több évszázados érintkezéseinek kölcsönös egymásra hatását kimutatni - nem egy-két év, de évtizedek munkája. Vissza

I. A XVI. századi Lengyelország leírása, politikai felosztása, államszervezete. Királyi hatalom senatus, nemesség, országgyűlés stb. 1
II. A társadalmi élet Lengyelországban. A nemesség és pórnép jellemzése, életmódja. Szellemi élet s irodalom stb. 20
III. A lengyel királyválasztások áttekintése s összehasonlítása a magyarral. Összehívó- és választó-országgyűlés. Az interrex. Választási föltételek. A varsói confoederatio 1572-ben stb. 41
IV. Az első királyválasztás a Jagellók után. A Habsburgház törekvése a lengyel trónra. Német- és franczia verseny. Valois Henrik diadala Ernő főherczeg felett. Henrik uralkodása, szökése, stb. 55
V. A Báthory-előtti királyválság (interragnum). A varsói összehívó-országgyűlés (1574. sept.) Külföldi követségek. A szultán Báthoryt ajánlja. Az országgyűlés határidőt tűz ki Henriknek, esetleg új választást hirdet 68
VI. Az osztrák-párt lázas tevékenysége a koronáért. A császár állandó követe Lengyelországban: a magyar Dudith andrás. élete, jellemzése, működése. Lengyelország főurai, főpapsága. Litvánok, poroszok 80
VII. A pártok vesztegetései. A császár pénzzavara, kölcsönzései. Dudithot pénzért ostromolják. Három jelölt a Habsburg-házból: Ernő, Ferdinánd főherczeg s a császár 112
VIII. A többi királyjelöltek: Alfons ferrari herczeg. János svéd király. "Rettenetes" Iván czár és fia. Nemzeti (Piast) jelöltség. Rosenberg Vilmos cseh főúr 132
IX. Magyar és lengyel összeköttetés. Az Árpád- és Piastház rokonsága. Nagy Lajos. Hedvig. - A két Ulászló. - A Zápolyák és Jagellók. Izabella. János Zsigmond. - Báthory István fellépése. Erdélyi zavarok, Békés leveretése. Báthory jelöltsége a szentpáli győzelem után. Blandrata követsége Lengyelországba 155
X. A stezyci országgyűlés (1575. máj. 12.) Poroszok és litvánok tiltakozása az új választás ellen. A nemesség németgyűlölete. A szakadás. Újabb országgyűlés Varsón (1575. october 3.) Tatár beütés 179
XI. A királyválasztás rendje és módja. A varsói választó országgyűlés (1576. nov.-decz.) - A királyjelöltek követségei, szónoklatai, ajánlataik. A szavazás. A senatus többsége a császárt, a nemesség Báthoryt választja királylyá 193
XII. Az ellenkirályok választási föltételei. Követség a császárhoz s Báthoryhoz. Miksa Báthoryt lemondásra szólítja fel. Teuffenbach küldetése Erdélybe 225
XIII. A királyválasztás híre Erdélyben. Báthory intézkedései. A jedrzejowi országgyűlés (1576. an.) az ő választását erősíti meg. A lengyel követség Erdélyben. Báthory elfogadja a királyságot. elindúlása Lengyelországba 249
XIV. Lengyel és török követségek Bécsben. A császár elfogadja a királyságot. Krakkai, Lowiczi és varsói országgyűlés. Sulyok Imre követsége Krakkóba. Gorka András gr. elfogatása 269
XV. Báthory útja Lengyelországba. Fogadtatása Przemyslben, Tarnowon. Bevonúlása Krakkóba. Országgyűlés. Esküvője s megkoronáztatása. Lanckoron vára kiostromlása. Varsói országgyűlés. Az ellenpárt meghódolása 294
II. OKMÁNYTÁR
I. 1574. sept. 11. A török csausz beszéde a varsói országgyűlésen 315
II. 1575. nov. 15. Báthory követeinek oratioja a varsói országgyűlésen 316
III. 1575. nov. 18-21. A lengyel senatus szavazata a varsói királyválasztáson 320
IV. 1575. decz. 15. Báthory István és Jagelló Auna királylyá választási diplomája 322
V. 1575. decz. 15. Az Erdélybe küldött lengyel követek útasítása 326
VI. 1575. decz. 15. Báthory és Anna királylyá választatásáról s a jedrzejowi és vajdasági gyűlésekről szóló határozat 334
VII. 1575. decz. 15. A Báthory-párti, krakkai, lublini s belzi vajda levele a császárhoz, Báthory és Anna királylyá választásáról 339
VIII. 1575. decz. 17. Miksa császár választása feltételei 340
IX. 1575. decz. 16. vagy 18. Miksa császár királylyá választási diplomája 347
X. 1575. decz. 24. Báthory levele a tanár khánhoz 353
XI. 1575. decz. 28. Mit kivánt volna (?) a szultán Báthorytól a lengyel királyságért 354
XII. 1575. decz. 28. Miksa császár válasza a Báthory-pártiak levelére 355
XIII. 1576. jan. 10. Báthory Chodkiewicz litván nagymarsalnak 358
XIV. 1576. jan. 12. Báthory a lengyel ellenpártosoknak 356
XV. 1576. jan. 18. Forgch Ferencz levele Báthoryhoz 361
XVI. 1576. jan. 22. Báthory érvei a lengyel királyság elfogadását illetőleg 362
XVII. 1576. jan. vége. Filipowski, Báthory követe szónoklata a jedrejowi országgyűlésen 363
XVIII. 1576. jan. 30. Békés Gáspár Dudith Andrásnak 364
XIX. 1576. jan. 30. Mehemed vezérbasa Miksa császárnak 366
XX. 1576. febr. 2. A Báthory-pártiak a császárhoz a jedrzejowi országgyűlésből 369
XXI. 1576. febr. 4. A Báthory-párti lengyel rendek a pápához 372
XXII. 1576. febr. 9. Báthory a litván rendeknek 374
XXIII. 1576. febr. 8-10. Báthory meggyesi kiadványai a lengyel királyság elfogadásakor: 1. hitlevele, 2. esküje, 3. pacta conventa, 4. HHenrik czikkelyei megerősítése, 5. a törvények és szabadalmak megerősítése 375
XXIV. 1576. márcz. 3. A császár Báthory helyett Ernő főherczeget ajánlja 384
XXV. 1576. márcz. 16. A czár követsége a császároz 385
XXVI. 1576. márcz. 23. A bécsi ünnepély lerása, midön a császár a lengyel királyságot elfogadta 385
XXVII. 1576. márcz. 24. Miksa diplomája a lengyel királyság elfogadásáról 388
XXVIII. 1576. márcz. 31. Báthory a lengyel rendeknek 292
XXIX. 1576. ápr. 10. Báthory Chodkiewicznek 393
XXX.1576. ápr. 11-14. Bátory üdvözöltetése Przemysl alatt 395
XXXI. 1576. ápr. 15. Báthory üdvözöltetése Tarnowban 398
XXXII. 1576. ápr. 26. Báthory Chodkiewicznek 401
XXXIII. 1576. máj. 1. A királyné lemondása vagyonáról 402
XXXIV. 1576. máj. eleje. Pasquillus Bátory koronázása után 404
XXXV. 1576. máj. 3. A pápai nuntius a papának 407
XXXVI. 1576. máj.4 4. Báthory a poroszoknak 409
XXXVII. 1575. máj. 16. Báthory Chodkiewicznek 410
XXXVIII. 1576. máj. 22. Báthory, Henrik franczia királynak 410
XXXIX. 1576. máj. 22. A lengyel senatus a porosz rendeknek 412
XL. 1576. máj. 28. Báthory Mehemed vezérbasának 413
XLI. 1576. máj. 28. Báthory a szultánnak 414
XLII. 1576. máj. 30. Báthory prostálása a hadügyi törvények ellen 415
XLIII. 1576. jun. 10. Báthory a pápai követnek 417
XLIV. 1576. jun. 11. A pápai követ felelete a király követeinek 418
XLV. 1576. jun. 22. A porosz rendek Báthorynak 420
XLVI. 1576. jun. 22. A svéd király Báthorynak 421
XLVII. 1576. jun. 22. A svéd királyné Báthorynak 422
XLVIII. 1576. jun. 29. Báthory a litvánoknak 422
XLIX. 1576. jun. 29. Báthory megerősíti a litvánok előjogait 424
L. 1576. aug. 6. Báthory a poroszoknak 428
LI. 1576. aug. 6. XIII. Gergely pápa Báthorynak 429
LII. 1576. aug. 8. Báthory országgyűlést hirdet Thornba 431
LIII. 1576. aug. 18. A poroszok Báthorynak 432
LIV. 1576. aug. 22. Báthory felelete a poroszoknak 435
LV. 1576. aug. 26. Báthory üdvözöltetése a porosz határon 435
LVI. 1576. aug. 30. Báthory a poroszoknak 437
LVII. 1576. sept. 4. Báthory Danczka városának 438
LVIII. 1576. sept. 13. A danczkaiak felelte 439
LIX. 1576. sept. 15. Báthory rendelete Danczka városához a hűség eskü letétele végett 440
LX. 1576. sept. közepe. Mehemed vezérbasa Báthorynak 442
LXI. 1576. sept. 15. Báthory a szultánnak 444
LXII. 1576. sept. 15. Báthory a nagyvezérnek 446
LXIII. 1576. sept. 17.Báthory rendelete a Danczka vidéki falvakhoz 447
LXIV. 1576. sept. A király hírnöke felhívása a danczkaiakhoz 447
LXV. 1576. sept. 19. A danczkaiak a királynek 448
LXVI. 1576. sept. 23. Danczka város tanácsa a királyoz 449
LXVII. 1576. sept. 27. Danczka város tanácsa a királyhoz 450
LXVIII. 1576. sept. 28. Báthory vesztegzár alá veti Danczkát 452
LXIX. 1576. decz. 29. Báthory a tatár khánnak 453 Vissza
352

Kikiáltási ár:
12.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
200.000 Ft Licitek száma: 24