Kemény Katalin: Az ember, aki ismerte saját neveit (Kemény Katalin, Hamvas Béla felesége által dedikált példány.)
Széljegyzetek Hamvas Béla Karneváljához
Kemény Katalin
Bodnár György
De Coll Lajos
Hamvas Béla
Akadémiai Kiadó(Budapest)
Varrott papírkötés
, 202 oldal
Irodalomtörténeti füzetek
120
19 cm x 14 cm
963-055-632-4
2024-04-28 20:00
Budapest, 1990, Akadémiai Kiadó (Neotyp Nyomdaipari Kisszövetkezet, Bp.), 202 p.
Szerző által dedikált példány.Irodalomtörténeti füzetek 120. szám. Szerkeszti: Bodnár György. Az ember, aki ismerte saját neveit. Széljegyzetek Hamvas Béla Karneváljához. Írta: Kemény Katalin. A címlapon Kemény Katalin szerző, Hamvas Béla felesége tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "P. Gy.-nek őszinte barátsággal Kemény Katalin 1990. nov." Kiadói varrott papírkötésben lévő példány feliratos címfedéllel és könyvgerinccel, tiszta belívekkel, feliratos, kis mértékben sérült, kopottas kiadói borítófedélben.
A nagy mű kihívást jelent, ez a világirodalmi alkotások ismertetőjegye. Legyen a kutató tekintet mégolyan éles, mélyrétegeinek titkát maradéktalanul soha ki nem merítheti. Kemény Katalin tanulmánya a huszadik század kivételes jelentőségű regényéről, Hamvas Béla Karneváljáról e gondolat jegyében fogant. Írása maga is katabázis, amely széles kultúrtörténeti, filozófiai felkészültséggel tárja fel a szöveg rejtett dimenzióit. Századunk nagy regényének ez az első beható analízise. Elemzéseit a szerző széljegyzeteknek, kommentároknak nevezi, valódi műfaja azonban az esszé: sok szálból összeszőtt egységes egész. Kemény Katalin Hamvas Bélával összhangban vallja, hogy az esszé a centrum felé törő gondolat útkeresése, s e művelet által formaöltése.
Kemény Katalin lírai alkatú író, műfordító. Férje, Hamvas Béla sorsához hasonlóan ő is majd négy évtizedes silentium után léphetett újból a nyilvánosság elé. Az utóbbi években több szépirodalmi, valamint esztétikai tanulmánya jelent meg.
Ablakok a Karneválra 5
A karneváli éjszaka 10
Vallis carnis 23
Katasztrófa és aranykor 41
Karnevál, a korszerű mű 77
Találkozások 84
A normális ember 94
Nárcisz - Viadal 107
Rétegek 116
Eposz és regény 120
Idő nincs - én vagyok 130
Hamvas Béla és az idő-tér 131
A karneváli idő 153
A regényidő 154
Idő nincs - én vagyok 161
A befejezhetetlen regény 166
Kimondhatatlan ember vagyok 169
A nevekről 169
Leütési ár:
5.400 Ft
Licitek száma: 22