A-D/D-L/L-O/O-S/S-Z - Mostani, és régi nemzeteket, országokat, tartományokat, városokat, emlékezetre méltó mezővárosokat, helységeket, folyókat, tavakat, tengereket, öblöket, fokokat, szigeteket, hegyeket, erdőket, barlangokat, pénzeket, mértékeket, 's.t. ef. esmértető lexikon
Hübner János
Sperl Xav. Ferencz
(Pest) ,
, Könyvkötői fűzött kemény papírkötés
, 3.040 oldal
21 cm x 13 cm
2024-03-24 20:00
Pesten, 1816-1817, Trattner János Tamás betűivel és költségével, 3040 p. (összesített oldalszám)
Első magyar nyelvű kiadás. Mostani és régi lexikon I-V. (egységes külön kötetekben) Mostani és régi nemzeteket, országokat, tartományokat, városokat, emlékezetre méltó mezővárosokat, helységeket, folyókat, tavakat, tengereket, öblöket, fokokat, szigeteket, hegyeket, erdőket, barlangokat, pénzeket, mértékeket, 's t. e. f. esmértető lexikon, mellyet szerzett Hübner János, jobbított, alkalmasztatott Sperl Xav. Ferencz, a' Magyar és Erdély országi geographiával tökélletesített; a' régi esmértetésével bővített; 'a tartományoknak bécsi gyülés, és párisibékülés szerént elhatároztatásával tellestett Fejér György, a' Pesti K. Univesitásnál oktató.
Első darab: A.-D. Pesten, 1816, XXIV p. + 708 p. + [2] p. A címlap megerősített, rajta tulajdonosi bélyegzés és bejegyzés, illetve néhány oldalon szintén tulajdonosi bélyegzés látható. Második darab: D.-I. Pesten, 1816, IV p. + [3] p. + 564 p. A címlap és néhány lap javított. Harmadik darab: I.-O. Pesten, 1816, VI p. + 659 p. Negyedik darab: O.-S. Pesten, 1816, [4] p. + 508 p. Ötödik darab: S.-Z. Pesten, 1817, [4] p. + 511 p.
Fejér György az olvasókhoz írt előszavával és az előfizető urak neveivel kiegészített kötetek. Az I-II. kötetek néhány lapja foltos, a IV-V. kötetek több lapjának sarka sérült. Kiadattak Pesten Trattner János Tamás betűivel és költségével. Könyvkötői fűzött kemény papírkötésben lévő kötetek, feliratozatlan, színes, mintás címfedéllel és hátlappal, feliratos könyvgerinccel, mintás, új előzéklapokkal, hiánytalan állapotban. A "Mostani és régi nemzeteket, országokat, tartományokat..." c. helynévlexikon a legnépszerűbb történelmi és földrajzi lexikonok egyikének átdolgozása, mely ki lett tüntetve a négyszáz forintos Marczibányi-jutalommal. A lexikon eredetileg Johann Hübner német pedagógus munkája volt (1736). A művet Sperl Xav. Ferenc folytatta, majd 1815-ben kiadta. Magyarországon 1816-1817-ben jelent meg Fejér György szerkesztésében. Hübner János (1668-1731) német pedagógus, író, geográfus. 1694-től Merseburgban, majd 1711-től a hamburgi Johanneumben volt rektor. Földrajzi könyvei és bibliai történetei a múlt században többek között hazánkban is nagyon elterjedtek voltak.
Az olvasókhoz
Az olvasókhoz
A' Nemzeteknek, Országoknak lakhelyök, fekvésök, és jelességeik szerént esmértetésök a' történetek' értésére, 's tudományok gyarapítására szükségesnek tartatott minden időben. E' fontos tárgyal foglalatoskodtak hajdan a' leg munkásabb elmék; mint Miletusi Anaximander, idősb Hecataeus, Abderai Democritus, Cnidusi Eudoxus, Peloponesusi Dicäarcus, Cyrenei Eratosthenes...
Leütési ár:
500.000 Ft
Licitek száma: 69