EMIH Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség-Chábád Lubavics Zsidó Nevelési és Oktatási Alapítvány(Budapest)
Fűzött keménykötés
, 1.000 oldal
Klasszikus zsidó művek magyarul
10
MagyarHéber
27 cm x 19 cm
978-963-9743-29-8
2024-04-28 20:00
Aukció indul:
Budapest, 2017, EMIH Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség-Chábád Lubavics Zsidó Nevelési és Oktatási Alapítvány, 1000 p.; ill.
Bibliofil példányok. A "Klasszikus zsidó művek magyarul" c. sorozatban (számjelzés nélkül) megjelent kötetek. Talmud I-II. Válogatott fejezetek. Első magyar fordítás. Szerkesztette: Oberlander Báruch és Köves Slomó. Róth emlékkiadás. Fekete-fehér illusztrációkkal közreadott kiadás. Kiadói fűzött keménykötésben lévő kötetek aranyozott feliratozással ellátott, vaknyomással díszített címfedéllel, aranyozott feliratozású, vaknyomással díszített könyvgerinccel, tiszta belívekkel, olvasatlan, gyűjtői állapotban, megkímélt, feliratozással ellátott, illusztrált kiadói védődobozban.
"Nyelvében él a nemzet" - tartja a szólás. Egy nép nyelvi fordulatai, kifejezései, szójátékai magukban hordják a nemzet történelmét, szokásait, hangulatát. Mennyivel inkább így van ez akkor, ha egy népnek nemcsak saját nyelvéről, hanem évezredeken keresztül ápolt nagy művéről beszélünk. A zsidóság, a "könyv népe". A könyv persze elsősorban a ma már univerzálisan "szent könyvet" a Bibliát, a Tórát jelenti, de jelenti egyben az Írott tan - eredetileg csak szóban élő - zsidó értelmezését, a Talmudot is. A Talmudot, melynek alapjában, a Misnában, közel kétezer éve papírra vetették a zsidó vallás szabályainak gyűjteményét, és amely a Biblia sokszor elvont elméleti tanításait a gyakorlat szintjére hozta, hozza. A Talmudot, amely tulajdonképpen egy soha véget nem érő szóbeli vita lejegyzése, melyben az egymással vitatkozó felek gyakran több száz év távolából - mai nyelven szólva virtuálisan - szegezik egymásnak érveiket. A Talmudot, mely a zsidó diaszpóra legsötétebb évszázadaiban is kitartó társa volt a magas falakkal körbe zárt gettók, nyomorúságban élő népének. A Talmudot, mely szinte szőrszálhasogató, szigorú matematikai levezetésekhez hasonló, zárt logikai rendszerével, soha nem nyugvó, örökké kérdező és cáfoló módszerével, megteremtette a zsidó gondolkodásmód és "kollektív psziché" alapjait.