Lux Kálmán, Dr.: A budai várpalota Mátyás király korában (számozott, aláírt példány védődobozban, Gottermayer kötésben)

Dr. Lux Kálmán
Szerzői kiadás (Budapest) ,
Kiadói egészvászon díszkötés (Gottermayer) , 122 oldal
Méret: 33 cm x 25 cm
2024-03-24 20:00

Budapest, 1920, Szerző kiadása (Hornyánszky Viktor, Bp.), 4 p. + [8] p. + [5]-110 p. + XI t. + [4] t. (kihajtható), ill.

Szerző által aláírt, számozott, bibliofil példány. Első kiadás. A budai várpalota Mátyás király korában. Írta: Dr. Lux Kálmán.
A címlap hátoldalán, a kolofonszöveg alatt a szerző, Dr. Lux Kálmán tollal beírt, jól olvasható aláírása látható.
"Jelen mű 100 számozott, a szerző sajátkezű aláírásával ellátott példányban készült 1920 novemberében Hornyánszky Viktor m. kir. udvari könyvnyomdájában." Ez a 32. számú példány.
11 számozott, részben hártyapapírral védett, részben színes képtáblával, valamint további 4 számozatlan, kihajtható, fekete-fehér táblával és 100 számozott, szövegközti, fekete-fehér képpel illusztrált, magyar és angol nyelvű, illusztrált díszcímlappal ellátott, angol nyelvű bevezetőt, kolofont és képjegyzéket is tartalmazó kiadvány. Az angol nyelvű kolofon a magyartól eltérően 1921-re datálja a könyv nyomását.
A könyvet Gottermayer Nándor Könyvkötői Műintézetében kötötték, Budapesten.
Kiadói egészvászon díszkötésben lévő példány aranyozott feliratos, aranyozott és színezett címerképekkel illusztrált címfedéllel, aranyozott feliratos könyvgerinccel, hátlapon a kötészet feltüntetésével, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban, foltos kiadói papír védődobozban.
A kötet szerzője Lux Kálmán (Bikás, 1880. február 14. – Budapest, 1961. december 21.) építész, restaurátor. A Királyi József Műegyetemen (ma: BME) szerzett diplomát. Később Möller István egyetemi tanár mellett működött adjunktusként. Részt vett a Vajdahunyadi Vár restaurálásában, a kecskeméti római katolikus nagytemplom, a kolozsvári Ferenc-rendi kolostor, a selmecbányai Óvár helyreállításában. A Műemlékek Országos Bizottságának vezető építésze. Később részt vett fővárosi bérházak, középületek tervezésében, a gellérthegyi Sziklatemplom munkálataiban. A lillafüredi Palotaszálló tervezője, a Műemlékek Országos Bizottságának műszaki főtanácsosa, a margitszigeti domonkos apácakolostor ásatási vezetője, az esztergomi vár ásatásainak egyik irányítója, a margitszigeti premontrei templom és a visegrádi palota feltárási munkáinak vezetője, a kassai Miklós-Börtön, Orbán-Torony, az Erzsébet-Székesegyház restaurátora, a budapesti Belvárosi Plébániatemplom helyreállítója, a feldebrői templom feltárója.

Általánosan ismert tény, hogy Budavára Mátyás király idejében Európa legszebb városai közé tartozott. A nagy király fő feladatául tűzte ki, hogy székhelyét szépítse, fénnyel és pompával övezze.... Tovább

Általánosan ismert tény, hogy Budavára Mátyás király idejében Európa legszebb városai közé tartozott. A nagy király fő feladatául tűzte ki, hogy székhelyét szépítse, fénnyel és pompával övezze. Uralkodása alatt Budavára valóban az ipar, kereskedelem, tudomány, művészet és a társasélet ragyogó középpontjává emelkedett. Egykorú írók a legnagyobb elragadtatás hangján magasztalják a palotát s annak drága, aranyozott faragványoktól és szoborművektől pompázó termeit; dicsőítik a fennkölt gondolkodású uralkodót, a nagy mecénást, ki a királyi várat a tudomány és művészetek ragyogó hajlékává avatta. Már kora ifjúságomtól kezdve hajtott a vágy, hogy Mátyás király világraható tevékenységének ezen fényes színhelyét lelki szemeim elé varázsoljam s arról tiszta képet alkossak. Évek hosszú során keresztül gyűjtöttem az adatokat, melyek alapján rajzban is felépíteni reméltem a budavári palotát. Vissza
243

Kikiáltási ár:
20.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
100.000 Ft Licitek száma: 26