Budapest, 1962, Kossuth Könyvkiadó (Kossuth Nyomda, Bp.), 474 p., 448 p. + [2] p.
Szerző által dedikált példány. Első kiadás. Vallomás és történelem. I-II. (különálló egységes kötetekben). Írta: Dobi István. Szerkesztette: Török Piroska.
Az I. kötet címlapján a szerző, Dobi István ekkor mint, az Elnöki Tanács elnöke, államfő tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "Haynal Imre professzor akadémikus úrnak. 1962. V/29. Dobi István".
A dedikáció címzettje, vitéz váradi Haynal Imre (1892-1979) Kossuth-díjas orvos, belgyógyász, endokrinológus és egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja. A Korányi Sándor vezette budapesti belklinika munkatársa, majd 1940-től a kolozsvári egyetem orvosi karán a belgyógyászat nyilvános rendes tanára volt. Kutatási eredményei az inzulin hatásáról az ép és kóros szívizomra, a máj és tüdő szerepéről a szív telítődésében és a vér elosztásában, a policitémia és a poliglobulia kórszármazásáról, a szívroham mechanizmusáról magyar, német, angol, francia szakfolyóiratokban jelentek meg.
A könyvtáblát Derkovits Gyula fametszete díszíti. A kötésterv filo munkája. Nyomtatta a Kossuth Nyomda, Budapesten.
Kiadói egészvászon kötésben lévő kötetek, két színnel feliratozott, illusztrációval és aranyozott díszítéssel ellátott címfedéllel, aranyozott feliratozású könyvgerinccel, színezett felső lapélekkel, hiánytalan állapotban.
A kötetek szerzője, Dobi István (Ószőny, 1898. december 31. – Budapest, 1968. november 24.) politikus, országgyűlési képviselő. 1948 és 1952 között Magyarország miniszterelnöke, valamint 1952 és 1967 között az Elnöki Tanács elnökeként Magyarország államfője volt. A szerző Vallomás és történelem c. önéletrajzi írás egy érdekes és értékes korrajz, mely a századfordulótól a felszabadulás utáni évekig terjed.