Molnár Ferenc: A Pál-utcai fiúk (Hervay Frigyesnek dedikált példány) (Borítórajz és illusztrációk: Vadász Miklós.)
Regény kis diákok számára/A Pál utcai fiúk
Molnár Ferenc
Vadász Miklós
Franklin-Társulat(Budapest)
Kiadói félvászon kötés
, 231 oldal
28 cm x 19 cm
2024-05-12 20:00
Aukció indul:
Budapest, 1912, Franklin-Társulat kiadása és nyomása, 231 p. + [19] t.: ill.
Szerző által dedikált példány. A Pál-utcai fiúk. Regény kis diákok számára. Írta: Molnár Ferenc. A címlapon a szerző, Molnár Ferenc tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "Hervay Frigyesnek régi hű barátja Molnár Feri. 912. február". A dedikáció címzettje, Hervay Frigyes (1874-1946) író, újságíró, költő, színigazgató, a korabeli kabarészínpadok neves alakja (pl.: Karinthyval is dolgozott együtt). Többek között a Magyar Nemzet, a Magyar Szó és a Pesti Napló munkatársa, 1901-től a Magyarország című lap színházi és irodalmi rovatának vezetője, 1914-től pedig az Apolló Színpad művészeti vezetője volt. Molnár Ferenccel a színházi világból is ismerték egymást (pl.: 1903-ban az akkor induló Király Színháznál együtt szerepeltek szerzőként; az 1910-es években Molnár a Hervay által igazgatott Apolló-kabaré egyik sztárszerzője volt). 19 fekete-fehér képtáblán Vadász Miklós rajzaival illusztrált kötet. Nyomtatta a Franklin-Társulat nyomdája, Budapesten. A borítórajz szintén Vadász Miklós munkája. Kiadói félvászon kötésben lévő példány, két színnel feliratozott, illusztrált címfedéllel, feliratos, sérült könyvgerinccel, hátlapon a nyomda feltüntetésével, új előzéklapokkal, hiánytalan állapotban. A kötet szerzője, Molnár Ferenc (Budapest, 1878. január 12. – New York, 1952. április 1.) író, újságíró. A Pál utcai fiúk c. ifjúsági regényének első közlése 1906-ban, a Tanulók Lapja c. ifjúsági folyóiratban, folytatásokban történt. Könyvalakban először a Franklin Társulat jelentette meg a művet 1907-ben, ami idővel az egyik legolvasottabb és legnépszerűbb magyar regény lett. Külföldön is az egyik legismertebb magyar könyvnek számít, amit számos idegen nyelvre is lefordítottak és megfilmesítettek, népszerűsége az idő múlásával sem halványult el.
Háromnegyed egykor, épp abban a pillanatban, mikor a természetrajzi terem katedra-asztalán hosszú és sikertelen kisérletek után végre-valahára, nagynehezen, izgatott várakozás jutalmául a Bunsen-lámpa színtelen lángjában fellobbant egy gyönyörű, smaragdzöld csík, annak jeléül, hogy az a vegyület, melyről a tanár úr be akarta bizonyítani, hogy zöldre festi a lángot, a lángot csakugyan zöldre festette, mondom: pont háromnegyed egykor, épp ebben a diadalmas minutumban megpendült a szomszéd ház udvarán egy zongora-verkli s ezzel minden komolyságnak egyszeribe vége szakadt...