Lippai János: Posoni kert (fakszimile kiadás)
kiben minden kerti munkák, rendelések, virágokkal, veteményekkel, fákkal, gyümölcsökkel és kerti csömötékkel való baimolódások: azoknak nemek, hasznok, bé-csinálások bővségessen magyar nyelven leirattatnak
Lippai János
P. Lippai János
Akadémiai Kiadó
Bőr
, 706 oldal
Budapest, é. n., Akadémiai Kiadó (Akadémia Nyomda, Bp.), [13] p. + 148 p. + 9 t.; + 244 p.; [6] p. + 302 + [1] p. + 4 t.; ill. + 1 mell. (13 p.)
Fakszimile kiadás. Posoni kert. Virágoskert (1664) - Veteményes kert (1664) - Gyümölcsöskert (1667) (három mű egy kötetben). Írta: Zombori Lippay János.
Szövegközti, fekete-fehér nyomdadíszekkel, ábrákkal és iniciálékkal illusztrált kötet.
Kiadói bőrkötésben lévő példány feliratozatlan címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratos, ötbordás könyvgerinccel, tiszta belívekkel, hiánytalan, jó állapotban. A kötet átlátszó műanyag védőborítója sérült, hiányos.
Különálló mellékletként egy tizenhárom, egész oldalas fényképpel illusztrált kísérőfüzettel ellátott példány.
A kötet szerzője, Zombori Lippay János a pozsonyi érseki kert növényeit és az azokhoz kapcsolódó gyakorlati tanácsait írja le műveiben érzékletes, olvasmányos stílusban. A saját tapasztalatai alapján megírt gyakorlati kötetek a maguk idejében korszakalkotó, úttörő munkáknak számítottak.
A hazai kertészeti irodalom 300 éve megjelent első magyar nyelvű kézikönyvének hasonmás kiadása.
A Posoni kert szakszempontból és irodalmilag egyaránt kiváló alkotás, csaknem két évszázadon át a magyar kertészet alapvető munkájának bizonyult. Az eredetileg háromkötetes mű - Virágos kert. 1664., Veteményes kert. 1664., Gyümölcsös kert. 1667. - most egy kötetben jelenik meg.
A tudós szerző a Virágos kertben a díszkertek kialakításával foglalkozik, majd az egyes dísznövényeket termesztési hasonlóságuk alapján csoportosítva tárgyalja. A Veteményes kertben a zöldségtermesztés mesterfogásait ismerteti. Műve utolsó részében, a Gyümölcsös kertben, a gyümölcstermesztés és faiskola munkáit mutatja be. A gyümölcsfajokat egyenként tárgyalja, és megalkotja a magyar gyümölcsfajta-ismerettant.
A szép kiállítású munka nemcsak a kertészek, hanem a szép könyvek és bibliofil ritkaságok kedvelői számára is sok gyönyörűséget tartogat.