Protocolle du Régiment des Volontaire de Benyowszky crée en 1772
Benyovszky Móric
Voigt Vilmos
László Zsófia
Cseppentő István
Benyovszky Móric
Cseppentő István
Budavári Edina
Országos Széchényi Könyvtár-Magyar-Madagaszkári Baráti Társaság-Kossuth Kiadó(Budapest)
Bőr
, 478 oldal
MagyarFrancia
34 cm x 22 cm
963-200-484-1
2024-04-28 20:00
Budapest, 2004, Országos Széchényi Könyvtár-Magyar-Madagaszkári Baráti Társaság-Kossuth Kiadó, 478 p. + [2] p. + [10 ] térk.; ill.
Bibliofil példány. Benyovszky Móric madagaszkári jegyzőkönyve 1772-1776./ Protocolle du Régiment des Volontaire de Benyowszky crée en 1772. Írta: Benyovszky Móric. Fekete-fehér fotókkal és térképvázlatokkal illusztrált reprint kiadás. A kiadás alapjául szolgáló eredeti kötet az Országos Széchényi Könyvtár Gyűjteményében található. Kiadói bőrkötésben lévő példány dúsan aranyozott, feliratozással ellátott címfedéllel, feliratozott, aranyozással díszített könyvgerinccel, enyhén foltos lapélekkel, hiánytalan, tiszta belívekkel, szép állapotban, kiadói feliratozással ellátott könyvszalaggal.
ALÁBB A 18. SZÁZADI POLITIKATÖRTÉNET és művelődéstörténet egyik legérdekesebb eredeti dokumentumát tesszük közzé: a magyarországi születésű katonatiszt, Benyovszky Móric első madagaszkári expedíciójáról (1772-1776) készített átfogó jelentés (Protocolle) teljes szövegét. Mind a francia állam, mind Benyovszky voltaképpen a nagy sziget gyarmatosítását készíti ekkor elő: az expedíció útjai, építkezései, a bennszülöttekkel való tárgyalásai, a velük való kereskedelem, a velük folytatott csatározások mind ezt a célt szolgálják. Minderről pontos képet kapunk a most kiadott francia nyelvű kéziratból, az utókor pedig gyakran maguknál az érintett személyeknél is tisztábban látja: milyen „játszma" (vagy ellentétes érdekeket is jól érzékelhető módon képviselő „játszmák") részesei voltak ők.
Noha Benyovszky első madagaszkári útja hivatalosan és személyesen is látványos kudarccal végződött - mielőtt még „eltávolították" volna a szigetről az ő ellenőrzésére odaküldött francia hivatalnokok, maga menekült vissza Franciaországba - a kalandos életű gróf tevékenysége már ekkor számos könyv által közismertté vált. Nyilván a hivatalos célra készített beszámolók szövege alapján 1790- ben Londonban egy kétkötetes francia munka jelent meg (Les Mémoires et Voyages de Maurice Auguste Comte de Benyowsky), amely nemcsak a madagaszkári éveket tárgyalja, hanem Benyovszky egész fordulatos életét bemutatja. Ugyanezen évben (és ugyanazon kéziratok alapján) szintén Londonban jelent meg a kétkötetes angol fordítás: Memoirs and Travels of Mauritius Augustus Count de Benyowsky, amely mind szövegében, mind képanyagát tekintve a későbbi fordítások alapjául szolgált, és a francia kiadáshoz hasonlóan Benyovszky egész életpályájáról ad tájékoztatást.
Előszó 7
»Protocolle du Régiment des Volontaire de Benyowszky crée en 1772« című kézirat hasonmása, francia betűhív átirata és magyar fordítása 17
Utószó 419
A legfontosabb szakirodalom 471
Mutató 473
Illusztrációjegyzék 477
Leütési ár:
21.000 Ft
Licitek száma: 41