Benedek Elek: Székely mesemondó
Benedek Elek
Franklin-Társulat
Kiadó félvászon kötés
, 139 oldal
24 cm x 20 cm
Bp., é.n., Franklin-Társulat kiadása, 139 p. + 1 p.
Harmadik kiadás. Szöveg közötti fekete-fehér rajzillusztrációkkal. Szép színes-rajzos kiadói kötésben. A borítófedél grafikáját Végh Dezső készítette.
Szép címlappal rendelkező példány, sarkainál kis kopással, hiánytalan illusztrációkkal, jó állapotban.
A székely magyar mesemondó, Benedek Elek meséi a magyar meseirodalom gyöngyszemei.
"Hol volt, hol nem volt, de valahol mégis volt, hetedhét országon innét, az óperencziás tengeren egy sánta arasszal túl: volt egyszer egy szegény ember. Ennek a szegény embernek nem volt az égvilágon semmije, csak egy fia s azt is - Gyurkának hívták. No, hiszen volt a nevével baja szegény legénykének. A pajtásai mindig csúfolódtak vele: Gyurka, kell-e neked hurka? Bezzeg hogy kellett volna árva fejének, de ha nem volt! Megálljatok, gondolá Gyurka, azért is eszem én hurkát, a mennyi belém fér: beállok mészáros inasnak. Mondja az apjának, hogy mi a szándéka.
- Jól van, édes fiam, tégy a kedved szerint, de mit csinálsz, ha majd felszabadulsz? Még egy szopós borjad se lesz, a minek a húsát kivágjad.
Hanem Gyurkát nem lehetett megtántorítani erős föltételében s csakugyan beállott mészáros inasnak. Kitanulta a mesterséget emberségesen, három esztendőre felszabadult, azzal vett egy páros kést meg egy bárdot s elindult szerencsét próbálni. Azt mondta: megyen délfelé s addig vissza sem néz, amíg egy ökörre szert nem teszen."
Feketeország | 3 |
A csoda lélek | 17 |
A világszép leány | 26 |
Szép Czerczeruska | 36 |
A mostoha testvérek | 44 |
A papucs-szaggató királykisasszonyok | 52 |
Erős János | 59 |
Az égig érő fa | 72 |
Bolond Istók | 84 |
A mindentudó legény | 93 |
Péter és Jancsi | 99 |
Babszem Jankó | 105 |
A vitéz szőcs | 115 |
A szalonna-fa | 122 |
Még egy mese a papucs-szaggató királykisasszonyokról | 133 |