Gregorich Mária: A bori és borfői Bory család és levéltára

Családtörténeti és levéltári tanulmány/A szegedi Ferencz József-Tudományegyetem Bölcsészet- Nyelv- és Történettudományi Karához benyujtott doktori értekezés

Gregorich Mária
(Szeged) , , Kiadói varrott papírkötés , 155 oldal
Sorozatcím: Kolozsvári-szegedi értekezések a magyar művelődéstörténelem köréből
Kötetszám: 27
Nyelv: Magyar  Latin
Méret: 23 cm x 16 cm

Szeged, 1935, Árpád Nyomda, 155 p.: ill.

Kolozsvári-Szegedi Értekezések a Magyar Művelődéstörténelem Köréből. No: 27.sz. A Szegedi Ferencz József-Tudományegyetem Bölcsészet- Nyelv- és Történettudományi Karához benyújtott doktori értekezés. Bíráló: Dr. Erdélyi László egy. ny. r. tanár. Társbíráló: Dr. Fógel József egy. ny. r. tanár.
A Bory levéltárban fellelhető oklevelek szövegei eredeti nyelvükön találhatók meg a kötetben. Néhány fekete-fehér fotóval, egy térképpel és egy genealógiai táblával illusztrálva.
Kiadói papírkötésben, nagyon szép, olvasatlan gyűjtői állapotban.

Három évvel ezelőtt egy hontmegyei nemes család,a borfői és bori Boryak levéltára került Szegedre. Az avatatlan előtt egy régi nemzetség multjának néma tanúi ezek a hártyalapok, a hozzáértő... Tovább

Három évvel ezelőtt egy hontmegyei nemes család,a borfői és bori Boryak levéltára került Szegedre. Az avatatlan előtt egy régi nemzetség multjának néma tanúi ezek a hártyalapok, a hozzáértő előtt azonban megelevenednek és nemcsak egy család történetére nézve nyújtanak értékes adatokat, hanem bevilágítanak a magyar köznemesség késő középkori gazdasági és társadalmi viszonyaiba is. Ott forognak nemes társaik között a Boryak a királyi udvar hűséges szolgálatában, a vármegye előtt és annak élén. emberöltők múltán a végvárak védelmében tanusítják a Boryak hagyományos vitézségüket és áldozatkészségüket a haza iránt. Zivataros századok elteltével az egykor harcos, csatákon forgó, pörösködő, törökkel viaskodó Boryak elcsendesednek, s a megyei politikai életben részt vevő, birtokukon élő, halkszavú urakká válnak, mint amilyen a vezérlő ág utolsó sarja, Bory Béla volt. Ő is - mint számos elődje - tisztelője a családi hagyománynak s gondos őre a levéltárnak. Vissza

A bori és borfői Bory család története5
A birtokszerző vitéz7
Hont vármegye közviszonyai a XIII. sz. végén12
Bory Miklós első ivadékai16
A Borfői család22
Hallgatag esztendők27
A törökkel való küzdelmek kora30
Az összeesküvő38
Késő nemzedék45
Művelődéstörténeti és gazdaságtörténeti vonatkozások a Bory levéltárban51
A Bory család közjogi állapota és birtoka53
A család közjogi állapota53
Az adománybirtok54
Az ekeföld55
A zálogbirtok és annak perlése56
A Borfői család közjogi állapota és birtoka60
A család közjogi állapota60
A család birtoka62
A perdöntő párbaj és a hatalombaj63
A homagium65
Az özvegyi örökség67
Új földesurak, késő örökösök69
Vitézlő ősök72
A magyar aranysarkantyús rend72
A bori és borfői Bory család címere75
A Bory levéltár81
A Bory levéltár sorsa83
Oklevéltár87
Családfa135
Névmutatók140
Mellékletek96
Irodalom136
Sajtóhibák152
Tartalomjegyzék153
097

Kikiáltási ár:
10.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
20.300 Ft Licitek száma: 11