Bp., é.n., A szerző kiadása (Stephaneum Nyomda), 492 p.
Regény. Kopott, foltos címfedélen a szerző névbeírása látható: "Dr. Tornyai János orvos Hmvhely 1954. május hó 12.". A jó állapotú címlapon még két későbbi tulajdonosi névbejegyzés található.
A kötet kötése elszíneződött, előzéklapjai foltosak, belívei enyhén megsárgultak. A kiadói kartonkötésben lévő regény hiánytalan, sérülésmentes példány. Sajátos hangulatú regényét a szerző saját költségén jelentette meg.
Meredek hegyek,
hajnalfű.
Csilingelő kis harang
egy nyelvű.
A hó elmaradt,
a tavasz megfakadt,
a mosoly virúlt,
a gondolat szaladt,
Napsugár, ragyogás,...
Meredek hegyek,
hajnalfű.
Csilingelő kis harang
egy nyelvű.
A hó elmaradt,
a tavasz megfakadt,
a mosoly virúlt,
a gondolat szaladt,
Napsugár, ragyogás,
természet, kacagás,
gúny, mosoly, befelé csorgó könny, gyűlölet, képmutatás, hitványság, minden, minden, és talán mégis : ... semmi!... Pedig óh,. . . hogy mennyi,. . . hogy mennyi! . ..
Ennek a sok mindennek a lehetetlen együttesével lehet valahogyan érzékeltetni azt a külsőleg semmitmondó hétköznapiságot, amely talán élőt- és holtatbántó, egyszerű színtelenségével rátelepedett a nagy térre. A nagy életcél leghívebb szolgálatában élő platánok voltak a legbecsületesebbek önmagukhoz is, meg a környezethez is, mert ők legalább csakis és egyesegyedül őszintén szolgálták a kényszerítő nagyhatalmat : a Végzetet, és - vadgalambbúgások, madárdalok isteni zenéje mellett - csendben készülődtek a végső, undorító kórhadásra, vagy a sokkal dicsőségesebb halálra : Tűzisten lángjai oltárára.
A platánsorok alatt, a tér két oldalán, kényelmes körkaros székek hívogatták a megfáradtakat. A Nap erősen tűzött. Az órák lomhán vonszolták mutatóikat a delelő felé. Az öreg harangozó felerőtlenkedett a toronyba.