Pesthen, 1823, Petrózai Trattner János Tamás betűivel, 's költségével, XVI p. + 659 p. + 5 p.
Egyetlen kiadás. Készítette az Oskolás-gyermekeknek számokra' Mokry Bénjámin a Görög- és Deák-Literaturának vólt tanítója 'sa' t.
Az első kötéstábla hátoldalán tulajdonosi bejegyzés. Címlapon latin nyelvű tulajdonosi bélyegzés, hátoldalán lelt. szám.
Könyvkötői korabeli átkötés aranyozott bőr könyvgerinccel, vignette-val, gerincdíszítéssel. A kötet belívei hiánytalanok és jó állapotúak. A könyvgerinc alsó részénél és a vignette-nál kisebb gerincsérüléssel.
Ez a nyelvújítás előtti korai latin-magyar etimológiai szótár hiteles nyelvtörténeti kordokumentum.
Valamint a' régi Római- vagy Deák-nyelvnek tudása, elmúlhatatlanúl szükséges segéd-eszköz arra, hogy ezen a' nyelven írtt Írókat érthessük, és azokban elrejtve lévő kintseket használhassuk: úgy viszont ezen nyelvnek tanúlására vezérlő első segéd-eszközön a' Grammatikán kívűl, - a' második segéd-eszköznek, az Oskolás-tanúló-Ifjaknak értelmekhez, és szükségekhez szabott, jó móddal készült Lekszikont lehet és kell tartani, a' mellynél fogva azok, ezen nyelv' tanúlásának fő tzéljára, úgymint a' régi Római-Írók értésekre jó móddal vezéreltessenek.
Ezen tzélnak elérhetésére azomban nem kell úgy gondolkozni, hogy minden Lekszikon egyformán hasznos vólna. A' nagy Lekszikonok ugyan is, a' millyenek már p. o. a' Calepinusé, Gesneré, Stephanusé, Faberé, Schelleré (7. darabban) 's a' t. ezen tzélra nézve legkevésbbé alkalmatosak; mivel a' Deák-nyelv' tanúlását kezdő gyermekek, a' deák szavaknak, azok' sokféle jelentéseiknek, és a' Római-Írókból bizonyságúl felhordott helyeknek, - phrazeseknek 's a' t. özönében eltévednének, sőt ezen időben azokat nem értvén, és nem is érthetvén, azt sem tudnák, mit kellene azokbúl megtanúlni.