Kner Izidor könyvnyomtató(Gyoma)
Kiadói papirkötés
, 102 oldal
29 cm x 21 cm
Gyoma, 1925, Kner Izidor Könyvnyomtató kiadása és nyomása, 102 p. + 2 p.
Ind eredetiből fordította Schmidt József. Kiadói merített, színes címfedéllel, merített belívekkel, felvágatlan állapotban, kötészetileg megerősített vászon könyvgerinccel. Külön mellékletként egy kétszínű Kner-könyvreklámlap (a hindu művek fordításainak reklámjai). A régi ind irodalom színvonalas magyar nyelvű tolmácsolása a Kner-nyomda magas színvonalú, az indiai lelkiség hangulatát magán viselő kötésében.
Utószó
Utószó
Az "Agyagkocsika" (Mrcs-cshakatika) című "polgári színmű" (prakarana), állítólag Súdraka király, "az ind Shakespeare", műve (körülbelül az 5. századból), a legjobb ind dráma (l. Schmidt József "Szanszkrit irodalomtörténet" c. művét, 202-207. l.) A darab nyugati mértékkel mérve is megállja helyét, de szövege szánalmas alakban maradt ránk: telidestele van fölösleges, részben ügyetlen és képtelen betoldásokkal, ízetlen ismétlésekkel és erős ellenmondásokkal, úgyhogy az ind eredetinek hű fordítása nyugati szemmel nézve jóformán élvezhetetlen. Ezért a nyugati fordítók többé-kevésbbé megrövidítik és feldolgozzák. Ez a fordítás is rövidített feldolgozás, amelynek alapja a Kásínáth Pándurang Parab kiadta szöveg (2. kiad. Bombay 1904.) A nagyszámú lírai strófák közül csak azok vannak (prózában) lefordítva, amelyek szép gondolatot tartalmaznak. Ezen fölül is vannak kisebb-nagyobb változtatások, de nem lényegesek s velejében csak az összefüggés helyreállítására valók. A fordító mindenképen azon volt, hogy a darab ind jellegéből lehetőleg semmi se menjen veszendőbe.
Budapesten, 1925 december havában.
Schmidt József
Leütési ár:
10.000 Ft
Licitek száma: 1