Mihelics Vid: Az új Portugália I-II.
Mihelics Vid
Cholnoky Jenő
Franklin-Társulat
Kiadói aranyozott félvászon sorozatkötés
, 254 oldal
A Magyar Földrajzi Társaság Könyvtára
22 cm x 16 cm
Bp., 1938, Franklin-Társulat kiadása (Franklin-Nyomda), 112 p. + 1 t.; 118-254 p. + 1 p.
Portugália történelmét, tájait, a Salazar-i Portugália eszmeiségét bemutató két kötetes mű. A kötet 13 fekete-fehér egészoldalas képpel illusztrált. Az előszót a szerző írta.
A kötet kiadói aranyozott egészvászon sorozatkötésben, motívummintás aranyozott könyvgerinccel, gerincfeliratozással rendelkezik. Mindkét kötet címfedele és annak sarokrésze kissé kopott.
Magyar lélekkel ma imígyen szólna Zarathustra:
"Új dolgok vágya él bennünk. Nem vagyunk megelégedve a környezettel, amelyet találunk, nem nyugszunk bele az egyhangú robotba, nem akarunk minden nap magunkért és a hozzánktartozókért reszketni. Akarunk dolgozni, de ne a munka legyen a cél, hanem a munkának legyenek céljai. Az élet adjon nekünk minél többet: kultúrát és szórakozást is, üres órákat lelkünknek tartalommal való telítésére. Jusson idő arra, hogy azzal foglalkozhassunk, amihez hivatást és kedvet érzünk, mert legalább a magunk szemében öntudatos, alkotó emberek vagyunk. Nem nyugszunk bele abba, hogy csak azért, mert szerényebbnek látszó munkakört látunk el, kevesebbeknek és kevésbbé fontosnak tekintsenek bennünket állam és társadalom. Az még nem elég, hogy szavazati jogunk van, mert nekünk az a demokrácia kell, amelyben mindenki hozzáférhet ahhoz, amihez mások. Emberek vagyunk, akiknek hatalma alá adatott a föld, minde szépségével és örömével.
Előszó | 5 |
Egy nemzet sorsa és feltámadása | 9 |
Rend és arany | 24 |
O estado novo | 69 |
A termelés szervezete | 83 |
Államhatalom és államszervezet | 113 |
A portugál csoda | 142 |
Proletárok megváltása | 160 |
Salazar | 197 |
Egyház és állam | 209 |
A nagy kísérlet | 220 |
Jegyzetek | 249 |