Móra Ferenc: A festő halála (dedikált példány)
Móra Ferenc
Kultúra Könyvkiadó és Nyomda R.T.
Könyvkötői kötés
, 273 oldal
Magyar regényírók
17 cm x 12 cm
Bp., én., Kultúra Könyvkiadó és Nyomda R.T., 273 p. +1p.
Első kiadás. Dedikált példány. A címlapon, a szerző dedikációja: "Bálint Nagy Istvánnak azt vallja alulírott, hogyha Makón írta volna meg ezt a regényét, sokkal jobb regény lett volna. A makói nyaralás utolsó napján 1923. VII. 23. Móra Ferencz."; valamint Bálint Nagy István tulajdonosi névbejegyzése évszámmal.
A dedikáció címzettje: Bálint Nagy István a makói kórház fül-, orr-, gégeosztályának főorvosa volt.
A kötet a címlap verzójára nyomott, a szerző tollából származó, rövid idézet kőnyomatával készült. Egy helyen magánkönyvtári bélyegzés látható.
Aranyozott gerincű, könyvkötői félvászon kötésben, mintázott lapélekkel. A Magyar regényírók című sorozatban megjelent megóvott, szép példány.
Azt olvastam én a szívet vidámító, elmét élesítő, kegyességre serkentő Szent Hiláriusban, amelyet Bod Péter uram szedegetett össze valaha Albertus Magnusból, Avicennából, Bölcs Calmetből, Beda Venerabilisből és más ilyen jeles doktorokból, hogy három dolog van a világi életben, amiken halandó ember el nem igazodik. Az szelek fuvása az első, amelyekről senki sem tudhatja, honnan jönnek és hova mennek; az németeknek beszédje az második, akik akkor is fáért kiabálnak, mikor tüzet akarnak oltani (no, ezt bizonyosan nem Albertus Magnusban olvasta a magyar-igeni pap, hanem a favágóktól hallotta); harmadiknak és mindeneken fölülvalónak pedig az asszonyoknak eszükjárása mondatik, akik akkor is nem-et mondanak, mikor igen-t cselekszenek.
Én tudok egy negyedik kitanulhatatlan dolgot is, amiről az öreg Bod Péter még nem tudott, nem is tudhatott. Hiszen a magyar Athenas idejében még nem voltak olyan könyvkiadók, akik megvegyék pénzen az egyik bolondtól, amit összehazudott, az tán eladják sokkal több pénzen a többi bolondoknak, akik elolvassák.