Ignácz Rózsa: Keleti magyarok nyomában (aláírt, számozott példány)
Regényes útirajz
Ignácz Rózsa
Biczó András
Dante Könyvkiadó(Budapest)
Félvászon
, 198 oldal
Ignácz Rózsa Munkái
20 cm x 15 cm
Bp., 1941, Dante Könyvkiadó, 198 p. + 1 t.(fot.): ill.
Aláírt, számozott példány. Ignácz Rózsa műveinek gyüjteményes kiadásából, kizárólag az előfizetők, a magyar irodalom igaz barátainak tiszteletére, a szerző fényképével és saját kezű aláírásával ellátott sorozatok készülnek. „Ez a 154. sorozat."
Regényes utirajz Biczó András 20 fekete-fehér rajzával. Az illusztrációk a néprajzi múzeum anyagának felhasználásával készültek.
Az első kötéstábla verzóján egy beragasztott színes matrica; a címlapon pedig tulajdonosi névbejegyzés látható. Kiadói félvászon népi motívumokkal díszített kötésben. A kötet gerince kissé meggyengült, belívei szépek tiszták. A jeles szorgalmú írónő leírásaiból a Kelet-Európában (főként Romániában) szétszórt: bukovinai, és moldovai magyarság sorsát ismerhetjük meg.
A „Keleti magyarok nyomában" másodszor is megjelenik. A magyar közönségé a siker, melyet keletre szakadt fajtánk sorsa lankadatlanul érdekel.
Hálás vagyok jó sorsunknak. Adott nekünk „kiválóbb, erős magyarokat, akik tudtak férfimódra cselekedni is''. A Bukovinába szakadt székelyek ez év tavaszán hazajöttek és letelepedtek Bácskánk dúsan termő fekete földjén.
A magyar történelemben ez az első eset, hogy népi tömegeink tértek haza. Idáig csak egyszer kísérleteztünk telepítéssel - és megbuktunk csúfosan. Mostanáig fajtánk kivándorolt, apadt. Magyarország most kezdi hazahívni, egybetömöríteni fiait.
Szent István gyengének tartotta az egynyelvű birodalmat. Ma, Szent István soknyelvű birodalmában, számban, anyagiakban, lélekben, faji öntudatban a legnagyobbnak, legerősebbnek, legfüggetlenebbnek szeretnénk látni a magyart. Minden magyarra szükségünk van. Elsősorban arra, aki vérségileg az, még akkor is, ha évszázadokon át idegen néptengerben élt, idegen ruhát és szokásokat hord és a magyar nyelvet törve beszéli már. Nincsenek közelünkben művelt rokon népek. A magyarság csak szétszórtan élő néptöredékeinkből frissítheti fel magát.
Leütési ár:
11.000 Ft
Licitek száma: 20