Ignácz Rózsa: Keleti magyarok nyomában (aláírt, számozott példány)

Regényes útirajz

Ignácz Rózsa
Biczó András
Dante Könyvkiadó (Budapest) ,
Félvászon , 198 oldal
Sorozatcím: Ignácz Rózsa Munkái
Méret: 20 cm x 15 cm

Bp., 1941, Dante Könyvkiadó, 198 p. + 1 t.(fot.): ill.

Aláírt, számozott példány. Ignácz Rózsa műveinek gyüjteményes kiadásából, kizárólag az előfizetők, a magyar irodalom igaz barátainak tiszteletére, a szerző fényképével és saját kezű aláírásával ellátott sorozatok készülnek. „Ez a 154. sorozat."
Regényes utirajz Biczó András 20 fekete-fehér rajzával. Az illusztrációk a néprajzi múzeum anyagának felhasználásával készültek.
Az első kötéstábla verzóján egy beragasztott színes matrica; a címlapon pedig tulajdonosi névbejegyzés látható. Kiadói félvászon népi motívumokkal díszített kötésben. A kötet gerince kissé meggyengült, belívei szépek tiszták. A jeles szorgalmú írónő leírásaiból a Kelet-Európában (főként Romániában) szétszórt: bukovinai, és moldovai magyarság sorsát ismerhetjük meg.

A „Keleti magyarok nyomában" másodszor is megjelenik. A magyar közönségé a siker, melyet keletre szakadt fajtánk sorsa lankadatlanul érdekel. Hálás vagyok jó sorsunknak. Adott nekünk „kiválóbb,... Tovább

A „Keleti magyarok nyomában" másodszor is megjelenik. A magyar közönségé a siker, melyet keletre szakadt fajtánk sorsa lankadatlanul érdekel. Hálás vagyok jó sorsunknak. Adott nekünk „kiválóbb, erős magyarokat, akik tudtak férfimódra cselekedni is''. A Bukovinába szakadt székelyek ez év tavaszán hazajöttek és letelepedtek Bácskánk dúsan termő fekete földjén. A magyar történelemben ez az első eset, hogy népi tömegeink tértek haza. Idáig csak egyszer kísérleteztünk telepítéssel - és megbuktunk csúfosan. Mostanáig fajtánk kivándorolt, apadt. Magyarország most kezdi hazahívni, egybetömöríteni fiait. Szent István gyengének tartotta az egynyelvű birodalmat. Ma, Szent István soknyelvű birodalmában, számban, anyagiakban, lélekben, faji öntudatban a legnagyobbnak, legerősebbnek, legfüggetlenebbnek szeretnénk látni a magyart. Minden magyarra szükségünk van. Elsősorban arra, aki vérségileg az, még akkor is, ha évszázadokon át idegen néptengerben élt, idegen ruhát és szokásokat hord és a magyar nyelvet törve beszéli már. Nincsenek közelünkben művelt rokon népek. A magyarság csak szétszórtan élő néptöredékeinkből frissítheti fel magát. Vissza

Előszó3
Moldova, 19387
Övből csüngő vörös rojtok9
Krisztusszakállú kalugyerek, csángó favágók21
Etelközben ma hetvenezer magyar él30
Egy forró éjszaka Bacauban40
Miért selypitenek a csángók49
Mióta élnek a csángók Moldovában59
Szőttesvásár Liuziban69
Bukarest, 193879
Bukaresti tetők alatt81
Bangyina91
Keleti magyarság98
Konstanza, 1938111
Dobrudzsai magyarok113
Bukarest, 1939129
Pantelimon131
Téli Bukarest137
Bukovina, 1939149
Karácsony Bukovinában151
Székely Albert orgonája164
Rinaldók és Siegfriedek179
Gyimesen át185
Bukovina jelentkezik191
Utóirat198
122

Kikiáltási ár:
4.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
11.000 Ft Licitek száma: 20