Növények és ásványok képes természetrajza

Az ifjuság számára

Athenaeum Irodalmi és Nyomdai R.-T. (Budapest)
Aranyozott, színezett kiadói egész vászonkötés , 212 oldal
Méret: 22 cm x 15 cm

Bp., é.n., Athenaeum Irodalmi és Nyomdai R.-T. kiadása, 189 p. +23 t: ill. (színes és fekete fehér illusztrációkkal)

Képes természetrajz III.- IV. rész. Növény- s ásványtani rész, hazai viszonyokra alkalmazva. 23 színes kőnyomott képtáblán: 15 gomba, 156 növény és 99 ásvány színes, művészi kivitelű képével; valamint 121 fekete-fehér számozott szövegközti ábrával illusztrált kötet.
Kiadói festett, aranyozott, illusztrált egészvászon kötésben. A példány gerince, valamint a kötéstáblák éle kissé megkopott. Pecsét és bejegyzés mentes, hiánytalan belívű kötet.

Részlet a könyvből: III. NÖVÉNYORSZÁG - BOTANICA. A) Általános rész. A növénytan olyan élő lényekkel foglalkozik, melyeknek magasabb szervezetű tagjai rendszerint helyhez kötöttek, azaz ott... Tovább

Részlet a könyvből: III. NÖVÉNYORSZÁG - BOTANICA. A) Általános rész. A növénytan olyan élő lényekkel foglalkozik, melyeknek magasabb szervezetű tagjai rendszerint helyhez kötöttek, azaz ott élnek, ahol keletkezve kicsiráztak és helyüket azután saját jószántukból többé el sem hagyhatják. Táplálékukat: a vizet s az ebben föloldott sókat és földeket továbbá a levegőt és a világosságot, melyekre szerveiknek továbbfejlesztésére és szaporítására szükségök van, állandóan egyazon hely környezetéből szedik. A növények előfordulási körülményei, valamint életföltételei ép olyanok, mint az állatokéi, melyekkel egyébiránt megegyeznek még abban is, hogy közös alap-alkotó elemük : a sejt. A sejtet sokáig apró hártyával körülvett hólyagosának tekintették. Ma tudjuk, hogy nagyon sok sejtnek nincs burka, és hogy minden legkisebb protoplasma-cseppecske, mihelyt bizonyos életműködést, vagy akár ennek összeségét kifejti, sejtnek tekintendő. A protoplasma finom hálózatába beágyazva találjuk még a sejtmagot (nucleus), továbbá a vizürtereket (vacuolák), nemkülönben a chlorophyll- (levélzöld-, növényi-zöld-) testecskéket; e felsorolt részek mindegyike azonban hiányozhatik is. Ha a sejt hártyával van ellátva, úgy az gázok és folyadékok által mindenkor átjárható. Miközben a tápláló-folyadékok a burkon átszivárognak, kémiailag is megváltoznak. A levélzöld a fénynek behatása alatt, magában a sejtnek protoplasmájában keletkezik. A sejtek alakja, valamint nagysága is szerfelett változó. Vannak köztük olyanok, melyek a mm.-nek alig 1/1000 részét teszik, ismét mások szabad szemmel is láthatók s több centiméter nagyságúak (Caulerpa). Alkothatnak egyedül növényeket, midőn egysejtű növényekről beszélünk pl. a baktériumok, vagy a növény több, de egyenértékű sejtből áll, midőn sejtcsaládról beszélünk; végül vagy a sejtek különbözöképen módosulva szöveteket képeznek, mint a magasabb növényeknél. Vissza

III. Növényország. - Botanica.
A) Általános rész 1
Növények külső alakulata ... 4
Gyökér 5
Szár 6
Lomblevél 11
Virág 14
Virágzat 17
Termés 18
B) Részletes növénytan 22
Linné rendszere 22
Sejtes virágtalan növények... 24
1. Osztály. Telepesek 24
1. Moszatok 24
2. Gombák 27
3. Zuzmók 33
II. Osztály. Mohok 35
Edényes virágtalanok 37
I. Osztály. Harasztok 37
II. Osztály. Zsurlók 40
III. Osztály. Korpafüvek 42
Virágos növények 43
1. Mérges növények 44
2. Gyógyító szerül használt
növények 61
3. Élvezeti szerűl használt
növények 68
4. Tápszer növények 84
5. Főzelék növények 95
6. Szövés-fonás növényei ... 96
7. Szerfát, festéket, gummit,
gyantát stb.-t szolgáltató növények 102
8. Takarmány növények ... 116
9. Dísznövények 119
IV. Ásványtan. - Mineralogia.
Általános ásványtan 132
Részletes ásványtan 136
I. Osztály. Termés elemek 136
II. Osztály. Sulfidok 136
III. Osztály. Haloidok és fluoridok 144
IV. Osztály. Oxydok 146
V. Osztály. Oxy-sók 152
Salétromsavas sók 152
Szénsavas sók 153
Kénsavas sók 157
Foszforsavas sók 161
Kovasavas sók 161
VI. Osztály. Szerves eredetű
ásványok 169
Betűrendes tárgymutató 174
Tábla magyarázat 187

Tábla magyarázat.
1. Ehető tinórú gomba (30.); -
2. palánka gomba (30.) ; - 3. csiperke galócza (30.); -4. vargánya
gomba (31.); - 5. zsemle gomba
(31.); - 6. Agaricus deliciosus (30.),
- 7. kucsma gomba (32.); - 8.
Agaricus phalloides (32.); - 9. légyölő galócza (32.); - 10. tinorú
gomba (30.); - 11. gerben gomba
(30.); - 12. szarvasgomba (31.);
- 13. Russula emetica (32.); -
14 pöfeteg gomba (31.) ; - 15. kapuczinus vargánya gomba (31.).
II. tábla.
1. Sisakvirág (47.); - 2. bolondító csalmatok (55.); - 3. piros
gyűszűvirág (57.); -- 4. mocsári
gólyahír (46.); - 5. kecskerágó
(113. és 50.); - 6. és 7. füzérestakta (47.); - 8. őszi kikirics (60.)
- 9. és 10. farkas boroszlán (57.)
- 11. maszlagos nadragulya (56.)
- 12. földi tök (52.)
III. tábla.
1. Leány kökörcsin (44.); - 2.
dohány (55., 78.); - 3. réti szironták
(46.); - 4. kutyatej (59.); - fecskefű (49.) ; - 6. négy levelű csillár
(60.); - 7. és 8. maszlagos redőszirom (55.); - 9., 10. és 11. foltos
kontyvirág (60.).
IV. tábla.
1. Keserédes csucsor (56.); - 2.
pipacs (48.); - 3. fekete hunyor
(73.); - 4. berki kökörcsin (45.) ;
- 5. pongyola pitypang (118.) ; -
6. felfutó komló (73.); - 7. ezer-
jófű (86.).
V. tábla.
1. Lóhere (117.); - 2. tönköly
(85.); - 8., 4. és 5. török paszuly
(98.); - 6. esparzett (118.); - 7.
árpa (85.); - 8. Len (99.); - 9.
zab (85.) ; - 10. és 11. borsó (94 ) ;
- 12. kukoricza (85.); - 13.
búza (85.).
VI. tábla.
1. Vetési konkoly (124); - 2.
napraforgó (111.); - 8. abrak babó
(118.); - 4. holt csalán (124.); -
5. orvosi székfű (66.); - 6. útifű
(124.); - 7. boragó (123.); - 8. imola
búzavirág (124.).
VII. tábla.
1. Tikszem (122.); - 2. varadics (125.); - 3. veronika (123.); -
4. sárga tárnics (65.); - 5. ragadós fű (124.); - 6 tikhur (129.); -
7. klárisos szegfű (129.); - 8. mezei
katáng (77.); - 9. hajnalika (55.
és 123.); - 10. üszökér (125.).
VIII. tábla.
1. Búzavirág (124.); - 2. csalán
(89.); - 3. kandilla (126.); - 4.
gyújtovány fű (123.); - 5. szálkacsék (57.); - 6. tavaszi hérics (46.
és 126.) - 7. bürök gémorr (128.) ;
- 8. varjú héj (53.); - 9. szarkaláb (126.); - 10. lóhere (117.); -
11. hölgyomál (125.).
IX. tábla.
1. Kecskedisz (119.); - 2. csengetyü virág (124.); - 3. Tragopogon
(77.); - 4. orvosi zsálya (65. és
123.); - 5. kakuk foszlár (127.);
- 6. Epilobium (122.); - 7. százszorszép (125.); - 8. és 9. tavi rózsa
(127.).
X. tábla.
1. Mécsvirág (129.) ; - 2. illatos
ibolya (128.); - 3. ecset pázsitfű
(117.); - 4. brizafü (117.); - 5.
sárga tavi rózsa (127.); - 6. torolya
(126.); - 7. arany virág (125.); -
8. ikszrepkény (128.); - 9. tavaszi
szironták (46.).
XI. tábla.
1. Szagos müge (75. és 111.); -
2. téli zöld (122.); - 3. tüdőfü (123.):
- 4. turbán liliom (120.); - 5. kosbor (62. és 121.); - 6. hóvirág(126.) ;
- 7. orvosi kankalin (,122); - 8.
madár sóska (111.); - 9. és 10. májusi gyöngyvirág (121.).
XII. tábla.
1. Fekete áfonya (65.); - 2. erdei fenyő (103.); - 3. téli magyal
(50. és 82.); - 4. málna (83.); -
5. kökény bokor (93.) ; -¦ 6. borostyán (131.); - 7. és 8. csipke rózsa (131.); - 9. gesztenyefa (89.);
- 10. galagonya cserje (92.).
XIII. tábla.
1. Tölgyfa (106.); - 2. mogyorófa (89.); - 3. fehér nyirfa (13.);
- 4. szamócza (83.); - 5. és 6.
luczfenyő (104.); - 7. szeder (85.);
- 8. hársfa (112.); - 9. és 10. sóska
borbolyafa (126.).
XIV. tábla.
1. Bodzafa (124.); - 2. ribiszke
(82.); - 3. sárga viola (127.); - 4.
nőszirom (121.); - 5. spárga (96.);
- 6. rózsa (131.); _ 7. ugorka (52.);
- 8. fülvirágú kankalin (122.); -
9. hagyma (70.).
XV. tábla.
1. Kinai kankalin (122.); - 2.
tulipán (119.); - 3. árvácska (128.);
- 4. és 5. baraczkfa (92.); - 6.
muskátli (128.); - 7. nefelejts
(123.); - 8. narczisz (121.); - 9.
fuchsia (122.).
XVI. tábla.
1. Jáczint (120.); - 2. császárkorona (120.); - 3. és 4. almafa
(89.); - 5. szivvirág (127.); - 6.
Zinnia (125.); - 7. retek (96.); -
8. és 9. körtefa (91.).
XVII. tábla.
1. Cseresnye (90.); - 2. szegfű
(129.); - 3. paszuly (93.); - 4. murok (96.); - 5. és 6. narancs (81.) ;
- 7. Petúnia (123.); - 8. ribiszke
(82.); - 9. szilva (89.).
XVIII. tábla.
1. és 2. Zaphir (148.); - 3. gyémánt (137.); - 4. és 5. rubin (148.);
- 6. és 7. smaragd (169.); - 8. és
9. chrysoberill (149.); 10. gyémánt
(137.); - 11. spinell (149.); - 12.
zirkon (148.); - 13. euklas (164.);
- 14. gyémánt (137.); - 15. spinell (149.); - 16. beryll (168.);
- 17. hyacint (147.); - 18., 19.
és 20. topáz (168.); - 21. aquamarin (169.); - 22. és 23. türkiz
(161.); - 24. gránát (164.); -
25. beryll (169.); - 26. smaragd
(169.); - 27. és 28. gránát (164.);
- 29. és 30. turmalin (168.).
XIX. tábla.
1. Termés ezüst (140.); - 2. termés arany (140.); - 3. termés ezüst
(140.); - 4. és 5. termés arany (140.);
- 6. arsen (138.); - 7. termés
ezüst (140.) ; - 8. cinnabarit (143.);
- 9. termés platina (141.); - 10.
argentit (143.); - 11. termés réz
(139.); - 12. azurit (157.); - 13.
tetraedrit (144.); - 14. erubescit
(143.); - 15. smaltit (144.); - 16.
glaukophan (165.); - 17. kobaltit
(144.).
XX. tábla.
1. Erubescit (143.); - 2. antimonit (142.); - 3. barnakő (150.); -
4. galenit (142.); - 5. cerussit (156.);
- 6. magnetit (149.); - 7. piromorphit (161.); - 8. sphalerit (142.);
- 9. kassiterit (149.); - 10. syderit
(155.) ; - 11. meteor vas (138.); -
12. pyrit (142.); - 18. haematit
(149.); - 14. meteor kő (138.); -
15. limonit (150.).
XXI. tábla.
1. Füstquarcz (146.); - 2. hegyi
kristály, quarcz (146.); - 3. amethyst (146.); - 4. karneol (147.);
- 5. achát (147.); - 6. calcedon
(147.); - 7. achát (147.)j - 8.
nemes opál (148.); - 9. calcit (153.);
- 10. chrysopras (147.); - 11. calcit (153.); - 12. márvány (153.);
- 13. aragonit (156.) ; - 14. heliotrop (147.).
XXII. tábla.
1. Malachit (157.); - 2. fluorit
(145.); __ 3. gipsz (158.); - 4. földpát (165.); - 5. meroxin csillám
(162.); - 6. kősó (144.); - 7. baryt
(157.); - 8. amazonit (165.); - 9.
realgar (141.); - 10. adular (165.);
- 11. apatit (161.); - 12. sugárkő
(168.); - 13. amphiból (163.); -
14. augit (164.).
XXIII. tábla.
1. Kén (137.); - 2. grafit (138.) ;
- 3. kőszén (170.); - 4. barna szén
(170.); - 5. palás szén (170.); -
6. borostyánkő (171.); - 7. turfa
(170.); - 8. borostyánkő (171.); -
9. asphalt (171.). Vissza
224

Kikiáltási ár:
12.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
16.100 Ft Licitek száma: 7