Ketskemeti Sigmond: A' magyaroknak eredetekröl
ezeknek királyjainak életekröl, Viselt dolgaikról, halálokról, temettségekröl, kik alatt mi jött a' Magyar Koronához, és mi nyerettett-el, Pálma Ferentz Károly ur' munkájából Magyar Versekben tsinált rövid historiátska Ketskemeti Sigmond, Polgárdi Prédikátor által
Ketskemeti Sigmond
Pálma Ferentz Károly
Füskuti Landerer Mihály'
(Posony)
Utólagos félvászon kötés
, 112 oldal
19 cm x 12 cm
2017-04-02 20:00
Posonyban, [1795], Füstkúti Landerer Mihály költségével és betűivel, 112 p. + 6 p. (könyvajánló)
Első kiadás. Címlapon figuratív címlap-embléma, valamint olvasható, színes tulajdonosi bélyegzés látható. A korai magyar, versekbe szedett, népszerű magyar történelemírás egyik alapkönyve, amit Ketskemeti Sigmond polgárdi prédikátor szedett versekbe Pálma Ferentz Károly történelmi munkáira támaszkodva.
Utólagos aranyozott vászongerincű, színes, kopott keménykarton kötésben, nagyon szép tiszta oldalakkal, színezett lapélekkel. Könyvgerincre utólagosan ráragasztott színes, számjelzéssel ellátott vignette-val.
A kötet egyike a nagyon korai, 1700-as évekből való ritka, magyar történelemmel foglalkozó könyveknek.
Ez a' Magyar haza sok Tartományokból
Állott vólt régenten, Tót, 's Tseh lakosokból,
De hogy ki-hajtattak általunk honnyokból,
Magyar Ország neve; mert áll Magyarokból.
Túl a' Dunán való részt Pannoniának,
Hívták Tiszán felül régi Dátziának,
A' Garanyon felül Marahaniának,