Sebestyén József/Reschner Róbert: A 68-as Jász-kún gyalog-ezred háborús albuma

68as album

Bródy Sándor
Móricz Zsigmond
Heltai Jenő
Molnár Ferenc
Dr. Kele József
Szurmay Sándor
Sebestyén József
Reschner Róbert
Herman Lipot
, Kiadói papírkarton kötés , 239 oldal
Méret: 24 cm x 17 cm
2017-04-02 20:00

Bp., 1917, 68-as Jász-Kún Gyalog-ezred kiadása, 1 t. + 239 p. + 1 p. (tart.jegyzék)

Szerkesztették: Reschner Róbert százados és Sebestyén József dr. főhadnagy. A címlapot és a könyvet díszítő rajzok Herman Lipót hadnagy-festőművész művei. Címlap előtt Szurmay Sándor altábornagy, honvédelmi miniszter fekete-fehér fotója látható. Szövegközti, fekete-fehér fotóanyaggal, rajzokkal, katonai névjegyzékekkel, alkalmi versekkel, elbeszélésekkel gazdagított kötet.
Az előlapon kézzel írt tulajdonosi névbeírás található. Kiadói kartonpapír kötés rajzolt címlap nélkül, könyvészetileg megerősített, feliratozás nélküli, vászon könyvgerinccel. A 68-as jász-kun gy.ezred (katonai)albuma az első világháborús magyar katona-történelem jól dokumentált forrásirodalmához tartozik. Kiváló képanyag, precíz ezred-névlista, korabeli fotók. Megkímélt, jó állapotban lévő háborús album hiánytalan állapotban.

A vitéz cs. és kir. 68. gyalog ezred 1915. év január közepén, ötvenöt éves történelmi multtal lépett be az Ung völgyében alakuló akkori hadseregcsoportom kötelékébe. A Kárpátok gerincén át... Tovább

A vitéz cs. és kir. 68. gyalog ezred 1915. év január közepén, ötvenöt éves történelmi multtal lépett be az Ung völgyében alakuló akkori hadseregcsoportom kötelékébe. A Kárpátok gerincén át hazánkba betört oroszok kiverésének nehéz feladata előtt állottunk akkor, mi sem természetesebb tehát - mint, hogy azt az ezredet, amely 1866-ban Skalic, Schweinschädel és Königrätznél, - 1878-ban pedig Gorica és Nova-Brckanál valamint a Majevica-Planinán és végül 1914-ben a szerb hadszíntéren is fényes haditényekkel tett tanuságot kiválóságáról, - a közismert "Rodich" vitézeket tárt karokkal fogadtam. Nem is csalódtam a jászkun hősökben együttműködésünk másfél éve alatt soha sem. A betört oroszoknak kiűzése és nyomban utána, - már 1915. január végén, - az Uzsoki hágó és az előtte fekvő galiciai dombláncolat megszállása, Uzsok és a Kárpátok védelme, ez év oly kemény telén, hóban, fagyban szélben az orosz tömegtámadások letörése mondhatnám a legnagyobb megpróbáltatás volt mindnyájunk számára. Átszenvedtük, kiállottuk önmegtagadással, erős akarattal, mert győzni akartunk. Vissza

Szurmay Sándor: Előszó5
Özvegyek, árvák8
Az ezred története a háborúig10
Ezredünk a háborúban16
Móricz Zsigmond: Kárpáti emlék78
Molnár Ferenc: Egy kút története83
Bródy Sándor: Jewsey magyar földön85
Heltai Jenő: A komitácsi91
Dr. Kele József: kapitány úr Elek öcsém95
Két kép
Hatvannyolcasok a Kolubaránál101
Haláltánc104
Ecsetek
Az Árpád, öt orosz, meg egy - disznó107
Patruj-históriák110
A kapitány úr113
A hatvannyolcasok és a bécsi vadászok115
Mozaikok
Putz kapitány117
Az utolsó szimfónia120
Fekete föld, szürke aszfalt123
Uj Kapisztrán126
Jász-kún temető128
A hét Rafael131
Komám, elbántak vélem135
Kellett ez neked, Goldberger?139
A ász-kún baka142
A menázsi145
Háborús epizódok az ezred történetéből151
Jász-kúnok énekelnek157
A kitüntetések163
Az ezred kitüntetett tisztjei176
Legénységi kitüntetések201
Hősi halált haltak230
Dicsérő hadparancsok234
275

Kikiáltási ár:
6.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
39.000 Ft Licitek száma: 12