Sebestyén József/Reschner Róbert: A 68-as Jász-kún gyalog-ezred háborús albuma
68as album
Bródy Sándor
Móricz Zsigmond
Heltai Jenő
Molnár Ferenc
Dr. Kele József
Szurmay Sándor
Sebestyén József
Reschner Róbert
Herman Lipot
, Kiadói papírkarton kötés
, 239 oldal
24 cm x 17 cm
2017-04-02 20:00
Bp., 1917, 68-as Jász-Kún Gyalog-ezred kiadása, 1 t. + 239 p. + 1 p. (tart.jegyzék)
Szerkesztették: Reschner Róbert százados és Sebestyén József dr. főhadnagy. A címlapot és a könyvet díszítő rajzok Herman Lipót hadnagy-festőművész művei. Címlap előtt Szurmay Sándor altábornagy, honvédelmi miniszter fekete-fehér fotója látható. Szövegközti, fekete-fehér fotóanyaggal, rajzokkal, katonai névjegyzékekkel, alkalmi versekkel, elbeszélésekkel gazdagított kötet. Az előlapon kézzel írt tulajdonosi névbeírás található. Kiadói kartonpapír kötés rajzolt címlap nélkül, könyvészetileg megerősített, feliratozás nélküli, vászon könyvgerinccel. A 68-as jász-kun gy.ezred (katonai)albuma az első világháborús magyar katona-történelem jól dokumentált forrásirodalmához tartozik. Kiváló képanyag, precíz ezred-névlista, korabeli fotók. Megkímélt, jó állapotban lévő háborús album hiánytalan állapotban.
A vitéz cs. és kir. 68. gyalog ezred 1915. év január közepén, ötvenöt éves történelmi multtal lépett be az Ung völgyében alakuló akkori hadseregcsoportom kötelékébe.
A Kárpátok gerincén át...
A Kárpátok gerincén át hazánkba betört oroszok kiverésének nehéz feladata előtt állottunk akkor, mi sem természetesebb tehát - mint, hogy azt az ezredet, amely 1866-ban Skalic, Schweinschädel és Königrätznél, - 1878-ban pedig Gorica és Nova-Brckanál valamint a Majevica-Planinán és végül 1914-ben a szerb hadszíntéren is fényes haditényekkel tett tanuságot kiválóságáról, - a közismert "Rodich" vitézeket tárt karokkal fogadtam. Nem is csalódtam a jászkun hősökben együttműködésünk másfél éve alatt soha sem.
A betört oroszoknak kiűzése és nyomban utána, - már 1915. január végén, - az Uzsoki hágó és az előtte fekvő galiciai dombláncolat megszállása, Uzsok és a Kárpátok védelme, ez év oly kemény telén, hóban, fagyban szélben az orosz tömegtámadások letörése mondhatnám a legnagyobb megpróbáltatás volt mindnyájunk számára.
Átszenvedtük, kiállottuk önmegtagadással, erős akarattal, mert győzni akartunk.
Leütési ár:
39.000 Ft
Licitek száma: 12